Bosch Yakıt Filtreleri ile Enjeksiyonda Güvenli ve Uzun Süreli Koruma…

By on 02 Nisan 2012

Enjeksiyon sistemleri alanında lider sistem tedarikçisi olan Bosch, biodizel yakıtlarla ve hibrid araçlarda kullanım için geliştirdiği yakıt filtreleriyle modern enjeksiyon sistemlerinde güvenli ve uzun süreli koruma sağlamaya yardımcı oluyor. Bosch, tüm araç tiplerine uygun orijinal ekipman kalitesinde

500’ü aşan farklı türde yakıt filtresiyle motorlarda sorunsuz performans sağlıyor.

Otomobillerin kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda kirli yakıt nedeniyle tıkanan karbüratör memeleri, motor arızalarının en sık görülen sebepleri arasında yer alıyordu. Bosch, yüksek teknolojisinin eseri olan yakıt filtreleriyle bu sorunun üstesinden gelmeyi başardı. Bosch tarafından 1930 yılında üretilen ilk yakıt filtrelerinden günümüze kadar, motor teknolojisi geliştikçe filtre performansına yönelik talepler de giderek arttı.

Dizel motorlarda enjeksiyon sistemlerinin kullanılmaya başlanmasıyla, yakıttaki çok ufak yabancı cisimler bile besleme hatlarını, memeleri ve pompaları tıkayabiliyor ve böylece aracın arızalanmasına neden olabiliyordu. 1936’da Bosch ilk defa filtreler için özel bir kağıt geliştirerek, bu etkileyici filtreleme etkisinin günümüze kadar ulaşmasını başardı.

Yüksek teknoloji ürünü filtreler en küçük parçacıkları bile ayrıştırır

Günümüzün Bosch yakıt filtreleri, yakıttaki en küçük yabancı maddeyi dahi yakalayabiliyor ve bu sayede modern enjeksiyon sistemleri için güvenilir, uzun süreli koruma sağlayan ileri teknolojiyi sunuyor.

Bosch’un yakıt filtresi ürün portföyünde, karbüratörlü motorlara yönelik benzin filtrelerinden common rail dizel enjeksiyon sistemlerine kadar entegre ısıtma ve sensör mekanizmalarına sahip kompleks dizel filtreler gibi her tür motor tipine uygun yakıt filtreleri yer alıyor.

Modern dizel teknolojilerinde yakıt filtreleme sisteminin güvenilir hassas filtreleme ve su ayırma sistemleri, enjeksiyon sisteminde yer alan ve milimetrenin binde birine varan büyük bir hassasiyetle üretilen pompa, meme ve valflerin korunmasında hayati öneme sahip bulunuyor.

Biodizel ve hibrid araç teknolojisinin getirdiği yenilikler

Bioyakıtların giderek artan kullanımı veya bioyakıt ilavesinin artması nedeniyle yakıt filtrelerine yönelik özel talepler de gündeme gelmeye başladı. Biodizelin, geleneksel dizel yakıta oranla ayrışmayı çok daha zorlaştırması ve yakıt filtresini daha büyük bir hızla tıkayarak enjeksiyon memelerinde karbonizasyona yol açması nedeniyle Bosch dizel filtreleri, özel contayla muhafaza malzemeleri ve geliştirilmiş filtre kağıtları kullanılarak üretilir hale geldi. Biodizel kullanımında filtre ısınması daha da önem kazandığından Bosch, filtrenin tıkanmasını önleyen, aktif ve pasif ısınma sistemleri geliştirdi.

Bosch mühendisleri, ayrıca otomatik start-stop sistemleriyle donatılmış yeni araçlar için özel yakıt filtreleri de yarattı. Motorun çalışma sayısının artması, filtrenin daha kuvvetli basınç titreşimlerine maruz kalması anlamına geliyor. Bunun sonucunda, patlamaların önlenmesi için filtrenin daha istikrarlı bir tasarıma sahip olması gerekiyor.

Hibrid araçlar söz konusu olduğundaysa ek parçaların sayıca fazla olması neticesinde motor haznesinin daralması gibi bir zorluk ortaya çıkıyor. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, geleneksel araçlarda kullanılan filtrelerle aynı filtrasyon performansı ve hizmet ömrü şartlarını karşılamaya devam eden son derece küçük filtreler geliştirilmiş bulunuyor.

Bosch yedek parça gamında hemen hemen her araç için bir filtre vardır

Uzun vadede en etkili filtrasyon performansını sağlamak için yakıt filtrelerinin belirtilen aralıklarda değiştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle, Bosch yedek parça gamı, servis atölyelerine yönelik olarak orijinal ekipman kalitesinde 500’ü aşan farklı türde yakıt filtresi içeriyor ve böylece piyasanın hemen hemen tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Pek çok motorlu araç üreticisinin, enjeksiyon sistemleri alanında lider sistem tedarikçisi olarak, Bosch’un edindiği tecrübeden yararlanmak ve orijinal ekipman olarak şirketin yakıt filtrelerini kullanmak istemesi nedeniyle, Bosch orijinal ekipman ve yedek parça piyasaları için her yıl yaklaşık 20 milyon adet yakıt filtresi de imal ediyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir