Borusan Otomotiv Motorsport Aytaç Biter İle Podyum Serisine Devam Ediyor!

By on 24 Haziran 2014

Borusan Otomotiv Motorsport, Aytaç Biter, Kaan Önder ve Selçuk Salargil pilotajındaki 3 otomobiliyle 2014 ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası)  4’üncü ayak yarışlarında start aldı.  Belçika Spa Francorchamps Pisti’nde gerçekleşen yarışta Aytaç Biter,  sezonun 3’üncü kupasını kaldırarak Türk Bayrağı’nı podyumda dalgalandırdı.

Borusan Otomotiv Motorsport (BOM), 2014 sezonunun 12’inci yarışını Avrupa’nın efsanevi pistlerinden biri olarak kabul edilen Spa Francorchamps Pisti’nde tamamladı. 21-22 Haziran tarihlerinde gerçekleşen yarışta BOM ekibi 3 aracıyla start aldı. Sezon başından bu yana ETCC tüm yarışlarını takip eden Aytaç Biter ve Kaan Önder’in yanında Selçuk Salargil’in de yarışmasıyla BOM ekibi, Spa Francorchamps’da 3 otomobille yarışan tek takım oldu.

4 yarışta 3 kupa kazandı

Bu sezon Borusan Otomotiv Motorsport’un araç parkına kattığı BMW 32TC ile yarışan Aytaç Biter, 2014 ETCC sezonunda kupa serisine Spa Francorchamps Pisti’nde de devam etti. Bu sezon ilk kupasını ETCC ilk yarışının gerçekleştiği Fransa’da kazanan Biter, ikinci kupayı ETCC 3’üncü ayağı olan Avusturya’da kaldırmış Avrupa pistlerinde Türk Bayrağı’nı 2’inci kez dalgalandırarak Türkiye’ye ve takımına haklı bir gurur yaşatmıştı. Sezonun 4’üncü yarışının gerçekleştiği Belçika’da ise Aytaç Biter ve takımın büyük çabaları sayesinde 3’üncülük kupası yine Borusan Otomotiv Motorsport’un oldu.

Biter_09228 aracın tampon tampona mücadelesi

Francorchamps’ta 20 Haziran Cuma günü antrenmanlarla başlayan yarış cumartesi sıralama turlarıyla devam etti. WTCC’nin (Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası) ev sahipliğinde gerçekleşen mücadelede 22 Haziran Pazar günü 2 yarış arka arkaya koşuldu. Toplam 28 aracın start aldığı her 2 yarış da çoğu zaman nefeslerin tutulduğu tampon tampona bir mücadeleye sahne oldu.

Takımın 17 yaşındaki genç pilotu Kaan Önder, ilk yarışta yaşadığı kaza sonrası yarışı erken terk etmek zorunda olsa da, Francorchamps gibi zor bir pistte kazandığı tecrübe ve testler ile sıralamalarda elde ettiği zamanlar önemliydi.

Takımın 3’üncü pilotu Selçuk Salargil ise ilk kez direksiyon başına oturduğu BMW 320si ile 2. yarışı grubunda 8. Sırada tamamlayarak önemli bir tecrübe kazandı.

Takım sorumlusu İbrahim Okyay; “Son derece zorlu bir pistte 3 otomobil ile start aldık. Otomobillerimizin performansı ve tur zamanlarımız iyi olsa da ilk yarışın startında yaşanan temaslarda 3 otomobilimizde hasar aldı ve yarışın bizim için oldukça zorlu geçmesine neden oldu. Sonuç olarak bu sezon start aldığımız 4 ETCC yarışının 3’ünde podyumda olmak ve SPA Francorchamps gibi bir pistten kupa ile dönmek her takım gibi bizim için de büyük bir mutluluk ve gurur kaynağıdır’’ dedi.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir