Borusan Oto Dolmabahçe Sahne’de Sıra Dışı Gala

By on 06 Nisan 2015

Kültür sanat aktivitelerine ev sahipliği yapmasıyla farklılaşan Borusan Oto Dolmabahçe, sıra dışı bir tiyatro oyununun galasına sahne oldu. Yazar ve yönetmen Can Bora’nın kurduğu tiyatro ve dans topluluğu “berika”nın ikinci oyunu KAM’ın galası, sanat ve iş dünyasından davetlilerin katılımıyla Borusan Oto Dolmabahçe Sahne’de gerçekleştirildi. Tiyatro Sahnesinde “Green Box” tekniğinin kullanıldığı, Goncagül Sunar, Yunus Günçe, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Halil İbrahim Irklı ve Can Bora’nın rol aldığı KAM isimli oyun; şehir hayatından bunalıp doğa içinde kamp yapmaya giden ve burada bir şamanla karşılaşan dört arkadaşın hikayesini anlatıyor. Müzikleri Mabel Matiz, kostüm tasarımı ise Selim Baklacı tarafından hazırlanan oyun büyük beğeni topladı.

Şehrin merkezindeki konumuyla dikkat çeken Borusan Oto Dolmabahçe, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmasıyla da modern kent yaşamında aktif bir mekân olarak farklılaşıyor. Son olarak sıra dışı bir tiyatro oyununun sahnelendiği Borusan Oto Dolmabahçe, İstanbullu sanatseverleri bir araya getirdi. Günümüz yaşamında kişiyi gerçeklikten koparan dijital sahteliğin, şaman kültürü ile harmanlanarak anlatıldığı bir tiyatro oyunu olan KAM, 3 Nisan Cuma günü Borusan Oto Dolmabahçe Sahne’de izleyicilerle buluştu.

Halil İbrahim Irklı_Can Bora_Goncagül Sunar_Başak Kıvılcım Ertanoğlu_Yunus Günçe_Yazar ve yönetmen Can Bora’nın kurduğu tiyatro ve dans topluluğu “berika”nın ikinci oyunu KAM, adını Şaman kültüründeki hekim büyücüden alıyor. Sözcük, “kamaşmak – bir araya gelmek” ve “dilek, mutluluk, yüzyıl, çağ” gibi anlamlar da taşıyor. Şehir hayatından bunalıp doğa içinde kamp yapmaya giden ve burada bir KAM’la karşılaşan, aslında “özgürleşmek isteyen” dört arkadaşın hikâyesinin anlatıldığı oyun, tiyatro sahnesini Green Box perdesi ve kameralar ile bir film stüdyosuna dönüştürüyor.

Türkiye’de daha önce ilk kez Can Bora tarafından uygulanan teknikle, kamera tarafından sahnedeki oyuncuların canlı görüntüsü, bilgisayar sayesinde yapılan eşzamanlı montaj ile başka bir görüntünün üzerine yapıştırılarak ekranlara yansıtılıyor. Seyirci tiyatro sahnesinde bir film çekimini görürken, ekranda ise filmin son halini görüyor ve sahnede ya da ekrandaki görüntülerden hangisinin gerçek olduğu izleyicinin sorgulamasına bırakılıyor. Can Bora tarafından yazılan ve yönetilen oyunda Goncagül Sunar, Yunus Günçe, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Halil İbrahim Irklı ve Can Bora rol alırken oyunun müzikleri Mabel Matiz, kostümleri ise Selim Baklacı tarafından hazırlandı.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir