Bom Roma 6 Saat Yarışında Şansızdı…

By on 28 Kasım 2012

Borusan Otomotiv Motorsport Roma 6 Saat yarışı için 24-25 Kasım tarihlerinde İtalya Vallelunga yarış pistindeydi.

Gold Cup (4000cc üzeri GT yarış otomobiller) ve Silver Cup (4000cc ve altı Touring otomobiller) olmak üzere iki ana kategoride gerçekleşen yarışta 50 ekip start aldı. Bom bu yarışta BMW M3 otomobili ve İbrahim Okyay, Aytaç Biter, Nicola Ferrato’dan oluşan sporcu ekibi ile Silver Cup’ta mücadele etti.

Cumartesi günü gerçekleşen sıralama turları sonunda 4. zamanı yapan Borusan Otomotiv Motorsport pilotları Pazar günü yapılacak yarış için iyi bir start pozisyonu yakalamış oldular.

Pazar günü sabah 9:30’da başlayan yarışta İbrahim Okyay start aldı. Sabah saatlerinde yoğun sis ile kaplı olan yarış pistinde, start güvenlik aracı ile verildi ve ilk 5 tur bu şekilde devam etti.  Güvenlik aracının pistten çekilmesi ile büyük bir mücadele içerisinde devam eden yarışın özellikle ilk turlarında ıslak pist sebebi ile birçok ekip zorlu anlar yaşadı ve kazalar nedeni ile yarışa erken veda etmek zorunda kaldı. 14. turda silver cup 3.’lüğü için çekiştikleri kendileri ile aynı otomobille yarışan İtalyan ekibi geçmeyi başaran BOM temposunu arttırarak 2.’lik için mücadele etmeye başladı. 42. Turda pilot değişimi için pite gelen İbrahim Okyay yerini Aytaç Biter’e bıraktı. Yüksek tempoda yarışı sürdüren ve her tur 4.ile arasını açan Aytaç Biter 28. turunda büyük bir şansızlık yaşadı. Özel olarak yarışlar için üretilen ve tek bijon ile tekerleği tutan yarış parçasının kırılması sonucu sol arka tekeri yerinden çıkan otomobil, Aytaç Biter’e yarışı bırakmaktan başka seçenek bırakmadı.

Aytaç Biter düşüncelerini, ‘’ çok mu şanslıydım, yoksa çok mu şansız emin değilim. Podyuma çıkabiliriz gibi görünen yarışta böyle bir şansızlık yaşamış olmak son derece üzücü ama diğer taraftan 200 km’nin üzerinde hızlarla döndüğümüz virajlarda parçanın kırılmaması ve beklide büyük bir kaza yapmamış olmam sevindirici’’ sözleriyle açıkladı.

2012 yarış takvimi kapsamında Avrupa Binek Otomobiller Kupası’nı tamamlayarak Avrupa 5.si olan Borusan Otomotiv Motorsport, Türkiye Pist Şampiyonası Süper grupta da üst üste 5. Şampiyonluğunu ilan ettikten sonra, sezonun son yarışına İtalya Roma’da çıkmış oldu.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Borusan Lojistik, Card Finans ve Glasurit’tir.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir