BMW’nin Geleceğine Vision i Dynamics İle Bir Adım Daha Yaklaşın

By on 14 Eylül 2017

Geçtiğimiz yılın en iddialı konseptlerinden birisi olan NEXT 100‘e imza atan BMW, aradan geçen bir yılın ardından yine Frankfurt’ta tanıtımını gerçekleştirdiği “geleceğin otomobili” rozetini taşıyan konseptiyle adından söz ettirmeye başaracak gibi gözüküyor.

Üreticilerin henüz yollara çıkmamasına rağmen şu an bile kıyasıya bir yarış içerisinde olduğu sürücüsüz otomobil sınıfında yer alan Vision i Dynamics aslında birçok kişiyi yanıltarak örtülerinden kurtuldu. Yakın dönemde patent görselleri ortaya çıkan i5‘in tanıtılmasını bekleyenleri şaşırtan BMW, Vision i Dynamics’in teknik detaylarını da paylaşmayı da ihmal etmedi.

bmwiviisondynamics14-1000x562

Tasarım
Temelinde dört kapı Gran Coupe üzerine oluşturulmuş bir otomobil olduğunu gördüğümüz konsept bazı yönleriyle tanıdık çizgileri barındırırken, bazı bölümleriyle bu zamana kadar görmediğimiz bir formu beraberinde getiriyor. Aynı zamanda BMW’nin elektrikli otomobil geleceğindeki tasarım prensiplerini de barındırdığı ifade edilen konseptin ön bölümü bu zamana kadar görmediğimiz alanların başını çekiyor. İkonik böbrek ızgaranın tam anlamıyla bir böbreği anımsattığı bir ön forma sahip olan Vision i Dynamics, iki parçalı LED ön ışıklandırmalarıyla karanlıkta bile ayırt edilebilir bir kimliği barındırıyor. Arka bölümünde ön tarafta olduğu gibi geniş ebatlı tamponun kullanıldığını gördüğümüz aracın buradaki ışıklandırma grubuysa Z4 ve 8 Serisi konseptlerini akıllarımıza getiriyor.

bmwiviisondynamics6-1000x562

Teknik veriler
Kendi içerisinde katı yapılı batarya teknolojisi geliştiren BMW’nin gelecekte iddialı olmasını beklediğimiz elektrikli otomobil sınıfında, Vision i Dynamics üzerinden paylaştığı teknik değerler günümüz bile Ar-Ge sürecinin başarılı şekilde yürüdüğünü gösteriyor aslında. Tek seferde 600 kilometrelik menzil kat edebildiği açıklanan konsept, 0’dan 100’e hızlanmasını dört saniyede tamamlarken maksimum 200 km/s hıza erişebiliyor. 2025 yılı itibarıyla 25 elektrikli modeli sokaklara çıkarma parolası üzerine çalışmalarına devam eden BMW’nin her yeni adımı önemli bir mesaj içerirken Vision i Dynamics’in bu planların neresinde karşımıza çıkacağını önümüzdeki günler gösterecek. Bizim şu an için yapmamız gerekense, gelecekte yapacağımız gibi geriye yaslanıp yolun bizi nereye çıkartacağını bekleyip tanık olmak gibi gözüküyor.

bmwiviisondynamics7-1000x562

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir