BMW’den Yeni 3 Serisi Gran Turismo!

By on 05 Mart 2013

Yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo, başarılı BMW 3 Serisi yelpazesine yenilikçi bir konsept kazandırıyor. Mevcut model ailesinin bu üçüncü gövde versiyonu, sedanın dinamik ve sportif genlerini Touring’in pratikliği ve çok yönlülüğüyle birleştiriyor. Yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo, tüm bu özellikleri, iç alan ve sürüş konforunda da somut bir iyileşmeyle destekliyor. Estetik ve duygusal cazibe yayan Gran Turismo, yolda diğer otomobillerden farklı bir görünüm sergilerken aynı zamanda çarpıcı bir sürüş keyfi sunuyor. Tüm bunlar yeni Gran Turismo’nun hem şık bir makam otomobili hem de dinamik ve konforlu bir seyahat aracı olarak ikna edici bir kimlik kazanmasını sağlıyor.

Tipik BMW ölçüleri, çerçevesiz camlarıyla dört kapı, coupe stili, hafifçe aşağı eğimli tavan çizgisi ve otomatik olarak açılıp kapanan geniş bagaj kapağı BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun özgün dış karakterini belirliyor. BMW’de ilk kez kullanılan aktif arka spoyler görsel hafiflik sağlayarak touring hızlarında kaldırma kuvvetini azaltıyor. Toplamda BMW 3 Serisi Touring’den 200 milimetre daha uzun olan yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun aks mesafesi 110 milimetre ve boyu 81 milimetre daha uzun. Bununla birlikte, ölçülerin, yüzeylerin ve çizgilerin akıllıca kullanımı BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun yeni BMW 3 Serisi yelpazesinin bir üyesi olduğunun hemen anlaşılmasını sağlıyor.

 

Benzersiz bir ortamda, etkileyici bir uzun yol konforu.

Cömert iç boyutlar, BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun tüm koltuklarındaki yolcuların arkalarına yaslanıp çarpıcı genişlik hissinin ve rakipsiz hareket özgürlüğünün keyfini çıkarmalarına olanak tanıyor. Ön ve arka yolcuların hepsi 59 milimetre yükseltilmiş oturma konumundan ve dolayısıyla olağanüstü bir görüş açısından faydalanırken giriş-çıkışlarda da çok daha büyük bir konfora kavuşuyor. Ayrıca BMW 3 Serisi Gran Turismo ekstra baş mesafesi de sunuyor. İç alandaki artış özellikle sedan ve touring versiyonlara göre tam 70 milimetre daha fazla diz mesafesine kavuşarak lüks otomobil seviyesinde bir ferahlık sunan arka bölmede fark edilecek. İç mekanın atmosferiyle birleşen tasarım unsurları, renk yelpazesi ve malzemeler tam bir salon ambiyansı yaratarak yolcuların hem kısa hem uzun yolculuklarda aynı rahatlık ve konforu yaşamalarını sağlıyor.

Akıllı yük alanı yönetimi.

Bagaj alanı da otomobilin artan boyutlarını yansıtırken 520 litrelik kapasitesi BMW 3 Serisi Touring’i bile 25 litre geride bırakıyor. Geniş yükleme açıklığı ve yüksek açılan bagaj kapağı erişimi kolaylaştırıyor. Katlanır baş bölümleri ve eğim ayarlı sırt dayamalarıyla (kargo fonksiyonu) 40:20:40 bölmeli/katlanır arka koltuk ve iki parçalı raf gibi pratik standart özellikler BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun çarpıcı işlevselliğini ön plana çıkarıyor. Geniş bagaj alanı birçok farklı şekilde kullanılarak, akıllı boş alan yönetimine olanak tanıyor. Bağlantı noktaları, çok fonksiyonlu kancalar ve zemin altı eşya bölmesi gibi pratik özellikler aracı daha da kullanışlı kılarken yük alanını aydınlatan LED şeritler 3 Serisi Gran Turismo’nun üstün kalitesini vurguluyor.

BMW 3 Serisi’nin en saf hali: İşlevsel şıklık, üç donanım yelpazesi.

Üst sınıf malzeme kombinasyonları ve yüksek kaliteli görünüm yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun seçkin iç mekan ortamını ön plana çıkarıyor. 3 Serisi ailesinin en son üyesi basic versiyonu, Sport Line, Luxury Line ya da Modern Line donanım paketleriyle veya Temmuz 2013’ten itibaren satışa sunulacak M Sport paketiyle sipariş edilebiliyor.

GT yarışa üç benzinli ve iki dizel motorla katılıyor.

Müşteriler yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun lansmanından itibaren beş güçlü, gelişmiş ve ekonomik motor arasından seçim yaparak 105 kW/143 BG ile 225 kW/306 BG arasında değişen güçlere kavuşabilecek. Tüm motor grupları BMW TwinPower Turbo teknolojisini kullanıyor. Yelpazenin en üst seçeneği olarak BMW 335i Gran Turismo’nun kaputunun altına yerleşen altı silindirli benzinli motora BMW 328i Gran Turismo ve BMW 320i Gran Turismo’da dört silindirli benzinli seçenekler katılıyor. BMW 320d Gran Turismo ve BMW 318d Gran Turismo’da kullanılan 2.0 litre dizel motorlar da lansmanda yelpazeyi tamamlıyor.

Güç arka tekerleklere standart olarak altı ileri manuel şanzıman ile aktarılsa da BMW aynı zamanda tüm motor seçenekleri için sekiz ileri otomatik şanzıman versiyonunu isteğe bağlı olarak sunuyor. Her iki şanzıman seçeneği de yakıt tasarrufu sağlayan Otomatik Start-Stop fonksiyonuyla birlikte sunuluyor.

Türkiye’de Mayıs ayından itibaren Borusan Otomotiv Yetkili Satıcı Showroom’larında yerini alacak olan 2.0 litre dizel motora sahip BMW 320d Gran Turismo standart olarak sekiz ileri otomotik şanzıman ile satışa sunulacak.

Çok sayıda hafif alaşım parça içeren gelişmiş süspansiyon teknolojisi, sağa-sola çekme yapmayan Elektrik Takviyeli Direksiyon Sistemi, hassasiyetle dengelenmiş aks yük dağılımı (50:50) ve burulmaz hafif gövde olağanüstü yol tutuş özellikleriyle birlikte yüksek düzeyde çeviklik ve hassasiyet kazandırıyor. Yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun daha uzun aks mesafesi (+ 110 mm), daha büyük tekerlek çapı ve 17 inç tekerlekleri de içeren yürüyen aksam özellikleri muhteşem bir yön kararlılığı ve uzun mesafe konforu sunan bir otomobil yaratıyor.

 

BMW EfficientDynamics.

İmrenilecek pratikliğine ve sportif dinamikliğine ek olarak, yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun olağanüstü yakıt ekonomisi de sürüş keyfine katkıda bulunuyor. İşin sırrı, etkisini yeni modelin neredeyse her alanında görebileceğiniz BMW EfficientDynamics’in geliştirilme stratejisinde yatıyor. BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun aşırı cimri benzinli ve dizel motorların başarısına dayanan akıllı hafif yapı konsepti ve optimize edilmiş aerodinamik yapısı (hava perdeleri, hava delikleri ve aktif arka spoyler dahil) verimliliği ve dinamikliği doruk noktasına ulaştırmak için üstlerine düşeni yapıyorlar. Ayrıca Otomatik Start-Stop fonksiyonu, Fren Enerjisi Geri Kazanımı, Optimum Vites Değişimi Göstergesi ve yardımcı bileşenlerin talep üzerine faaliyet geçmesi gibi önlemler de devreye girerek güçlü BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun etkileyici düzeyde düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerlerine ulaşmasına olanak tanıyor. Ekonomi seferberliği burada da bitmiyor; otomobil halen ECO PRO modunu ve yeni ECO PRO Rota fonksiyonunu kullanarak yakıt tüketimini yüzde 20 daha azaltma potansiyeli taşıyor.

 

BMW ConnectedDrive.

BMW ConnectedDrive programı kapsamında sunulan geniş sürücü yardım sistemleri ve mobilite çözümleri yelpazesi, yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo’nun güvenlik, konfor ve bilgi-eğlence açısından sınıfının referans noktası olmasına olanak tanıyor. Yelpazenin en önemli özellikleri arasında temel bilgileri yüksek çözünürlükle ön cama yansıtan en son nesil renkli “Head-Up Display” de sayılabilir. Konforu ve güvenliği artıran diğer birçok yardım sistemlerinin yanında son derece etkin arayüz teknolojisi de cep telefonlarının ve çok sayıda Bluetooth ofis fonksiyonlarının internet tabanlı hizmetlere yönelik olarak geniş kapsamlı kullanımına olanak tanıyor.

Uygulamalar seçeneği ve ücretsiz BMW Connected uygulaması, sosyal ağlar, web radyosu ve iPhone takvim fonksiyonları gibi hizmetlere erişim sağlıyor. Son olarak, bilişim ve ofis hizmetlerinin yanı sıra “Google Harita” ve “Panoramio” hizmetlerini kullanan seyahat ve boş zaman planlayıcıları yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo’da yolcu konforunu daha da üst seviyelere taşıyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir