BMW’den Geleceğin Elekrikli Motosikleti: Motorrad Concept Link

By on 27 Mayıs 2017

Seri üretimine hazır versiyonu öncesinde konsept haliyle 18 yılın ardından yeni bir 8 Serisi‘ni karşımıza çıkartan BMW, dört tekerlekli temsilcisinin hemen ardından iki tekerlekli bir temsilciyle karşımıza çıktı. BMW Motorrad tarafından geliştirilen konsept bir motosiklet olan Link, geleceğin ulaşım sisteminde markanın küçük sınıfındaki temsilcisi olacak motosikletlere yol gösterecek. BMW Motorrad’ın Ekim 2016’da tanıtımını gerçekleştirdiği VISION NEXT 100 konseptinden ilham alarak geliştirdiği Link’in teknik değerleri verilmezken motorda daha çok tasarım ve işlevsellik ön plana çıkartılıyor.

bmwmotorradlinkcon2-1000x562

Motorrad ekibinin titanyum görüntüsünü vermesi adına renk seçeneğini gümüşten yana kullandığı konseptte öne çıkan üç bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölümlerden ilki koltuk. Link’te kişiye göre tamamen ayarlanabilir bir koltuğa yer veren geliştirme ekibi sürüş pozisyonunda kusursuzluğu hedefliyor. Bu yapıyla birlikte bagaj olarak nitelendirebileceğimiz depolama alanının konumunda da farklı bir dil kullanan BMW, motorun yan tarafında sürülebilir kapakla erişim sağlanan bir bölüme yer veriyor. Direksiyonun başına geçmeden evvel koltuk üzerinde yapılan ayarlamalarla depolama bölümünde alan tasarrufunun da yapılabileceğini belirtmekte fayda var.

bmwmotorradlinkcon3-1000x562

Link konseptinin bir diğer önemli noktasıysa sürücü ekranı. Tamamen elektronik bir yapıyla birlikte gelen bu ekranda hız, batarya durumu ve ilerleyen süreçte motorlarda yer alacak elektronik destek ünitelerinin uyarıları zengin grafiklerle karşımızda olacak. Bağlanılabilirlik açısından da oldukça zengin olan konsept akıllı telefon entegrasyonuyla kullanıcısının yaklaşan etkinliklerini ve gitmesi gereken yere en iyi şekilde nasıl ulaşabileceğini de gösterecek. BMW’nin geleceğin şehiriçi ulaşımındaki en önemli temsilcileri yavaş yavaş kendisini gösterirken bizler de bu araçların ne gibi donanımlara sahip olabileceğini net bir şekilde görmeye devam edeceğiz.

bmwmotorradlinkcon9-1000x562

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir