BMW i8’in Örtüsü İlk Kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Kalkacak!

By on 06 Eylül 2013

Elektrikli otomobil kavramında kendinden emin ve cesur adımlarla ilerleyen BMW Group, geçtiğimiz günlerde resmen tanıttığı BMW i3 modelinin ardından elektrikli spor otomobili BMW i8’in de üstündeki örtüyü kaldırmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul Auto Show Fuarı’nda da konsept versiyonu sergilenen BMW i8’in seri üretim versiyonunun tanıtılmasıyla BMW i markası gerçek anlamda Frankfurt’ta voltajı yükseltecek. Doğuştan elektrikli BMW i8 ve BMW i3’ün yanı sıra yeni nesil BMW X5 ve yeni BMW 4 Serisi Coupe’de fuarda ilk kez görücüye çıkacak model yenilikleri arasında şimdiden ön plana çıkıyor.

BMW 435i Coupé Sport Line, Melbourne Rot, 306 PS, 400 Nm, Interieur: Leder Dakota Schwarz, Alu Längsschliff fein, Akzentleiste korallrot mattGeçtiğimiz yıl İstanbul Otomobil Fuarı’nda da sergilenen BMW i8 konseptinin seri üretim versiyonunun dünya lansmanı, 10 Eylül’de kapılarını dünyanın dört bir yanından gelen basın mensupları ve ziyaretçilere açacak olan 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. 1.5 litre silindir hacimli 231 HP’lik BMW TwinPower Turbo kodlu benzinli motoru ve 131 HP’lik elektrikli motora sahip olarak yollara çıkacak olan seri üretim BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştirecek. Ön tekerlekleri besleyen elektrikli motor ve arka tekerlekleri besleyen benzinli turbo motorları sayesinde toplam 362 HP güce ve 570 Nm’lik torkla yollarda yerini alacak BMW i8, elektronik olarak sınırlandırıldığı için maksimum 250 km/s’lik son hıza erişebilecek. Hem dış hem iç tasarımında çarpıcı tasarım özellikleriyle de dikkat çekecek olan BMW i8, kabin içinde 2+2 kişilik oturma düzenine sahip olacak.

BMW i8 KamuflajlıBMW’nin yeni nesil otomobil teknolojilerinin amiral gemisi olarak tanımlanabilecek BMW i8, akıllı telefonlarda kullanılan kimyasal olarak sertleştirilmiş camın ilk olarak kullanıldığı seri üretim otomobil unvanına da şimdiden sahip oldu. Konvansiyonel camlara göre % 50’ye varan ağırlık tasarrufu sağlayan 0.7 mm kalınlığındaki bu camlar, BMW i8’in akustik konforunu da artıracak.

Yeni BMW X5Fuarda dünyanın elektrikli ilk lüks otomobili unvanını taşıyan BMW i3 modelini de sergileyecek olan BMW Group, aynı zamanda yeni nesil BMW X5 ve yeni BMW 4 Serisi Coupe gibi modellerinin yanı sıra BMW M performans modelleriyle de bütün dikkatleri üzerine toplayacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir