BMW – 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda!

By on 25 Eylül 2012

2012 Paris Otomobil Fuarı’nda üç büyüleyici konsept çalışma hem sürdürülebilirlik, hem de sürüş keyfi ile tanımlanan geleceğe giden yolu gösterecek. Ayrıca, BMW farklı otomobil segmentlerindeki en yeni modelleri ile verimlilik, premium kalite ve yenilikçi teknoloji konularında etkileyici sinyaller veriyor. BMW Connected Drive yenilikleri ve BMW M Performans aksesuarları da Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılıyor.

BMW Concept Active Tourer ile yenilikler için daha fazla alan.

BMW Concept Active Tourer 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez sunuluyor ve premium kompakt segmentinde sunulan daha fazla yeniliğin ilk tanıtımını gerçekleştiriyor. BMW bu çalışmasıyla, hem iç tasarım hem de sürüş adına çığır açacak çözümlerle karşımıza çıkıyor. BMW’nin en son yenilikleri ise dinamik performans ve stilin, konfor ve işlevsellik ile yepyeni bir birleşimini sunuyor; plug-in hybrid sürüş ise verimlilik seviyesini en üste çıkarıyor.

4.353 milimetrelik dış uzunluğu, sportif orantıları ve markaya özgü çizgileri ile konsept çalışma, BMW ile özdeşleşmiş estetik çekiciliği farklı bir otomobil segmentine taşıyor. Yükseltilmiş oturma konumu, hem sürücü hem de yolcular için sunulan daha geniş alan ve değişik şekillerde hacmi arttırılabilir bagaj alanı BMW Concept Active Tourer’ın iç tasarımındaki bakış açısını tanımlıyor. BMW eDrive konseptinin özel bir versiyonu ise bu çalışmanın özünü oluşturan dinamik görünümünü tamamlıyor. BMW Concept Active Tourer’da sunulan 3 silindirli benzinli motor ve bu motorla senkronize elektrik motoru, toplamda 190 bg güç üretirken, otomobili 0’dan 100 km’ye sekiz saniyenin altında ulaştırıyor. Otomobil, 100 kilometrede 2,5 litreden az yakıt tüketimine sahip ve CO2 emisyonu kilometre başına 60 gramın altında. Bu plug-in hybrid otomobilin lityum iyon bataryası standart şebeke prizleri ile şarj edilebiliyor ve sadece elektrik gücü ile çalıştırılması halinde 30 kilometrenin üzerinde bir menzil sunuyor.

 

BMW 1 Serisi; yeni dizel modelde xDrive’ın dünya prömiyeri.

BMW’nin akıllı dört çeker sürüş sistemi, xDrive, BMW 1 Serisi’nde ilk kez Paris’te sunuluyor. Sürüş torkunu ön ve arka aks arasında değişken oranlarla dağıtan bu sistem şimdi ilk kez kompakt model için sunuluyor.  BMW 120d xDrive ve BMW M 135i xDrive olmak üzere pazara sunulacak iki model de Paris’te tanıtılıyor.

BMW’nin yeni dizel modeli BMW 114d de 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda sunuluyor; BMW TwinPower Turbo Teknolojisine sahip 1,6 litrelik 4 silindirli motoru 95 bg ve 100 kilometrede 4,1 ila 4,3 litre arasında bir ortalama yakıt tüketimine sahip (rakamlar AB test döngüsüne göre verilmiştir ve seçilen lastiğe bağlıdır). 5 kapılı yeni BMW 1 Serisi ve 3 kapılı yeni BMW 1 Serisi’nde tercih edilebilecek beş benzinli motor ve altı dizel motor seçeneği de markaya özgü sürüş keyfini, örnek teşkil eden bir verimlilik ile biraraya getiriyor.

 

BMW i3 Concept; en küçük ayrıntısına kadar maksimum sürdürülebilirlik.

BMW i3’ün otomobil üretiminde yeni bir çağa öncülük etmesi sadece, tamamen elektrik gücüyle çalışmasından ya da karbon fiber destekli plastikten üretilen yolcu kabininden kaynaklanmıyor aynı zamanda iç tasarımının da tutarlı şekilde sürdürülebilirliğe yönelmesi ona bu özelliği kazandırıyor. 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda sunulan BMW i3 Concept’in yeni versiyonu bunu net bir şekilde yansıtıyor. Örneğin gösterge paneli için kullanılan okaliptüs ağacı Avrupa’daki sürdürülebilir bir ziraat kaynağından geliyor ve sadece doğal maddeler ile işleniyor. Koltukların yüksek kaliteli derisinin düzgün yüzeyi zeytin yapraklarından elde edilen tabaklama ürünleri ile işlenerek elde ediliyor. Üstelik, gösterge panelinin parçaları ve kapı döşemeleri doğal pamuklu kumaştan yapılıyor.

 

BMW C evolution; çeviklik ve menzil alanında en zorlu talepleri karşılayabilecek bir “e-scooter” prototipi.

BMW Motorrad da aynı şekilde yenilikçi motorsiklet konseptlerini öne çıkartarak gelecekteki şehir mobilite zorluklarına yanıt veriyor. 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda sunulan prototip elektromobilite boyutunu da kapsıyor. BMW C evolution’da elektrikli çekiş tipik yanmalı motora sahip bir maxi scooter ile aynı sürüş performans değerlerine ulaşıyor. 11 kW’lık sürekli güç ve 35 kW’lık azami güç ile sıvı soğutmalı elektrikli motor bu araç segmentinde üstün sürüş keyfi için mükemmel koşulları sağlıyor. Buna ek olarak kompakt bataryası 100 km’nin üzerinde bir sürüş menzili sağlıyor ve ev tipi elektrik prizi ile veya bir şarj istasyonunda şarj edilebiliyor. Bu da, aslında günlük banliyö trafiği için tasarlanmış olmasına rağmen BMW C evolution’ın şehir mobilitesinin sınırlarını aşabilecek güce sahip olduğunu gösteriyor. Yakında üretime girecek olan bu prototip için sürüş teknolojisinin geliştirilmesinde BMW Motorrad, BMW Group’un elektromobilite alanındaki deneyimlerinden yararlandı.

 

Yeni BMW 7 Serisi ile daha fazla sürüş keyfi, daha fazla verimlilik ve daha fazla yenilik.

Fuarın önde gelen etkinliklerinden biri de yeni BMW 7 Serisi’nin Avrupa prömiyeri oluyor. BMW model aralığının amiral gemisi seçkin şekilde değiştirilmiş dış ve iç tasarımı ile sunuldu. Sade bir şekilde yenilenen BMW radyatör ızgarasının her iki yanında bulunan ve opsiyonel olarak sunulan tümüyle LED farlar ise görsel özelliklerinin en dikkat çekici ve yeni olanı. İç tasarımda yolculuk deneyimi yeni malzemelerin ve ek olarak optimize edilen akustik konforun kullanımıyla daha fazla zenginleştirildi. Çok işlevli gösterge ekranı, Control Display’in üç boyutlu grafikleri ve Bang & Olufsen son teknoloji surround ses sistemi ise güçlü bir sürüş keyfi sunan diğer özelliklerden sadece bazıları.

Lüks sedan ayrıca sürüş teknolojisi konusunda da önemli gelişmeler kaydetti. Artık tüm modellerde 8 ileri otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor ve yeni BMW 7 Serisi’nin yakıt tüketimi ile egzoz emisyonları motor türüne göre yüzde 25’e varan oranlarda azaltıldı. Otomatik motor start/stop işlevi, fren enerjisi yeniden üretimi ve ECO PRO modu ile boş vites işlevine sahip ikinci nesil sürüş deneyimi gibi tüm özellikler daha fazla tasarruf olanağı sunuyor. Dikkatli bir şekilde optimize edilmiş süspansiyonu ve tüm modellerde arkadan itiş ile elektromekanik direksiyon sürüş konforunu yeni bir seviyeye taşıyor. Arka aksta bulunan otomatik ayarlı süspansiyon artık tüm modellerde standart özellik olarak yer alıyor.

Üstünde en çok konuşulan özellik ise, BMW’nin yeni dizel motoru, çünkü BMW 750d xDrive’da bulunan motor dünyanın en güçlü sıralı 6 silindirli dizel motoru ünvanını taşıyor. Üçlü turboşarj ile donatılan motor maksimum 381 bg üretiyor ve lüks sedanı 0’dan 100 km’ye 4,9 saniyede hızlandırıyor.

 

Yeni BMW 3 Serisi; yeni çeşitlilikler sunan örnek verimlilik.

Yeni ve başarıyla pazara sunulan BMW 3 Serisi Sedan’ın verimliliği daha da genişletilen motor portföyü ile bir kez daha gözler önüne serildi. Benzinli motor seçeneklerinin giriş seviyesi modeli rolünü, yeni BMW 316i Sedan üstlendi. Bu model BMW TwinPower Turbo Teknolojisine sahip yeni nesil 1,6 litrelik 4 silindirli motora ve 136 bg ile 220 Nm’lik maksimum torka sahip. Yeni BMW 316i Sedan standart olarak 6 ileri manüel şanzıman ile sunuluyor ve isteğe bağlı olarak 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğine de sahip.

Buna ek olarak BMW, Paris fuarını fırsat olarak değerlendirerek özellikle ve tutarlı şekilde verimliliğe odaklanan bir benzinli motora sahip ilk modelini sundu. BMW 320i EfficientDynamics Edition Sedan diğer modellerle aynı yakıt tasarrufu teknolojisine sahip olmanın yanı sıra ek aerodinamik özellikleri, özel motor yerleşimi ve vites oranları ile sunuluyor. Bu model seçeneğinde BMW TwinPower Turbo Teknolojisine sahip 1,6 litrelik motor 170 bg’lik maksimum güç üretiyor. BMW 320i EfficientDynamics Edition Sedan 0’dan 100 km’ye 7,6 saniyede hızlanırken atletik ruhuyla 100 kilometrede 5,3 litrelik ortalama yakıt tüketimini birleştiriyor. Bu özelliği, yeni BMW 320i EfficientDynamics Edition Sedan’ı mevcut BMW ürün aralığında otomobili en ekonomik benzinli motor seçeneği haline getiriyor.

 

 

BMW ConnectedDrive; ağa bağlı mobilite için yenilikler.

BMW ConnectedDrive’ın işlevlerinin sürekli genişlemesi, Münih merkezli premium otomobil üreticisinin sürücünün, otomobilin ve dış dünyanın bir ağ içerisinde birleşmesi konusundaki lider konumunu genişletmesine olanak sağlıyor. Bu kez bunu sürücü destek sistemleri ve mobilite hizmetleri ile başarıyor. Professional navigasyon sisteminin yeni neslinde ek işlevler ile üç boyutlu grafiklerin birleşimi ve daha fazla optimize edilmiş ekran ile işleyiş konsepti üst seviye seyahat rahatlığı sağlıyor. Konuşmayı metine aktarma algılamasına sahip yeni dikte işlevi sürücünün sadece sesle e-posta ve yazılı mesaj yazdırabilmesini sağlıyor. Aynı şekilde, BMW Car Hotspot LTE ise internet ile mobil ağ kurma konusunda yeni standartlar getiriyor; BMW bu teknolojiyi tüm modelleri için sunan dünya üzerindeki ilk otomobil üreticisi konumundadır.

 

Şimdi, yeni BMW M Performans aksesuarları programa eklendi.

Modele özgü BMW M Performans aksesuarları kullanıcıların yarış sevgisini orijinal bir şekilde göstermesini sağlıyor. 2012 Paris Otomobil Fuarı, BMW 3 Serisi Sedan için özel olarak tasarlanan BMW M Performans ürünlerin ilk sunumuna tanıklık ediyor. 3 kapılı BMW 1 Serisi ve yeni BMW 3 Serisi Touring için geliştirilen aksesuarlar ise 2012 sonbaharından itibaren pazara sunulacak. Sürüş, süspansiyon, areodinamikler ve kokpit için güçlendirici bileşenler sürüş dinamikleri ile birlikte motor gücünün yükseltilmesi, ağırlığın azaltılması ve aerodinamik özelliklerin optimize edilmesi konularında kayda değer bir artış sağlıyor. Ayrıca otomobilde görsel bir şıklık ve iç tasarım da ise göz alıcı bir sportiflik sağlıyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir