BMW 1 Serisi’nin Rakibi Ortaya Çıktı; Karşınızda Mercedes A-Serisi L Sedan [Video]

By on 25 Nisan 2018

Bir süredir detayları paylaşılan Maybach imzalı SUV konseptinin tanıtımını gerçekleştiren Mercedes, Çin’de düzenlenecek olan fuar öncesinde ikinci önemli kozu A-Serisi Sedan‘ı da resmi kaynakları üzerinden paylaştığı detaylı bilgiler üzerinden tanıttı.

Geride bıraktığımız gün tek kare sızıntı görseliyle ilk detaylarını alma fırsatına eriştiğimiz modelini A-Serisi L Sedan olarak isimlendiren Mercedes, modelin üretimini Beijing-Benz ve BAIC ortaklığıyla gerçekleştirecek. 2017 içerisinde satışlarına başlanan BMW 1 Serisi Sedan‘a rakip olacak modelin satışları, beklendiği gibi sadece Uzak Doğu pazarıyla sınırlı olacak.

mercedesasedan2-1

Bu da ilk detayları ortaya çıktığı andan itibaren “Türkiye’ye gelecek mi?” sorusuna cevap arayan meraklılarını biraz üzecek gibi gözüküyor. Hatchback modelinin iç tasarımını birebir şekilde alan Sedan’ın temel farkları tasarım olarak dış bölümde yer alıyor.

mercedesasedan4-1

Dış tasarımı itibarıyla A-Serisi’nden ziyade CLA‘yı akıllarımıza getiren modelin ön bölümü büyük oranda hatcback versiyonunun izlerini taşıyor. Modelin genel karakteristik farkları ise Nisan 2017’de tanıtımı gerçekleştirilen konsept versiyonu üzerine oluşmakta. Üzerinde barındırdığı çizgiler, arka bölüme doğru gittikçe oval bir hal halan karakter, LED stop lambalarının tasarımı bahsetmekte olduğumuz bu konseptte önceden gördüğümüz ve seri üretime yansıyan temel parçalar arasında.

mercedesasedan3-1

Toplam uzunluğu 2.789 milimetre olan A-Serisi L Sedan’ın görünümüne güç katan jant setinin ebatları ise 16 inç’ten başlayarak 19 inç’e kadar kullanıcıların tercihine bırakılacak. Kokpit bölümünde ise boyutu 12,3 inç olan dijital ekranlar ve yeni jenerasyon multimedya yazılım sistemi birebir şekilde hb’den alınıyor.

mercedesasedan1-1

Motor Mercedes’in bu yeni modeli için Çin pazarında tercih ettiği motorlar, özellikle bizim gibi vergiden beli bükülmüş Türkiye kullanıcılarını biraz daha üzecek gibi gözüküyor.

mercedesasedan11

Giriş seviyesinde 1,3 litre ile başlayan motor opsiyonlarında, kullanıcılar 134 be 161 beygirlik güç değerleri üreten versiyonlar arasında tercih yapabiliyor. Bir üst noktada ise 188 beygir güç üreten 2.0 litrelik motora yer veren marka, her iki versiyonda da 7 ileri çift kavrama şanzımanı standart olarak sunuyor.

mercedesasedan15

mercedesasedan18

Video

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir