Birinci Sınıf Yolculuk Yaşamak İsteyenlere; Hyundai i40!

By on 11 Aralık 2012

Hyundai ailesinin en yeni üyelerinden biri olan i40, geliştirilmiş tasarım detayları, ferah iç yapısı, konforlu ve teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor. Ferah bir sedan otomobil olarak tasarlanmış olan Hyundai i40’ı bizde yakından tanıma fırsatı yakaladık… Gelin Hyundai’nin göz alıcı üyesi olan i40’ı daha yakından tanıyalım.

TASARIM

Bizce i40’a ilk bakan kişi göz alıcı bir tasarımın nasıl oluyor da böylesine uyumlu bir şekilde sedan bir otomobile uyarlandığına yakından şahit oluyor! Önden arkaya doğru uzanan kapı kolları hizasındaki çıkıntılar akıcı tasarımın ne denli yerinde kullanıldığını gözler önüne seriyor. Buna paralel olarak arkaya doğru ok gibi uzanan ön far yapısı ve bunu çok iyi tamamlayan sis farları da i40’in bir diğer tasarım özelliği… Ayrıca ön tarafta kullanılan krom kaplı radyatör ızgara bölümü de otomobile oldukça şık bir görüntü kazandırmış! İ40’a arkadan baktığımızda ise ön tarafta kullanılan akıcı tasarımın arka stop lambalarında da kendini hissettirdiğine şahit olduk. Uçan bir kuş havasının uyandırıldığı Led arka stop lambaları ve geniş bagaj bölümü de i40’ın rakiplerini üzecek bir diğer unsur.

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Aynen dış tasarımda gösterilen ince eleyip sık dokuma durumu i40’ın içinde de kendini göstermiş! Estetik ve ergonomiyi mükemmel bir biçimde sunan i40, test süremiz boyunca gerek bize sunduğu konfor özellikleri gerekse de ferah kokpitiyle bizden tam not aldı.

Arka diz mesafesinin oldukça cömert olarak kullanıldığı i40’ın diğer konfor özelliklerine örnek verecek olursak elektrikli park freni, geri görüş kamerası, anahtarsız giriş ve çalıştırma düğmesi, fonksiyonel saklama gözleri, sportif üç kollu direksiyon simidi üzerine konumlandırılmış kısa yol tuşları, çift bölgeli elektronik klima sistemi, soğutmalı torpido gözü, ısıtmalı sürücü ve yan koltuklar, radyo-cd ve mp3 çalar, USB, AUX ve ipod girişi sadece gözümüze çarpan konfor özelliklerini oluşturuyor!

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1.6 litrelik benzinli GDI motor 135 HP’lik gücünü 164 Nm’lik tork oranıyla destekliyor. Bize sorarsanız test süremiz boyunca özellikle ilk kalmışlarda ve ani hızlanmalarda tork oranının düşük tutulmasının olumsuz etkilerini yaşadık! Beygin gücünün yeterli seviyede olması hasebiyle bunu fazla hissetmeseniz de bizce tork gücünün böyle geniş kasalı bir otomobilde en az 210 Nm oranında kullanılması gerekirdi! Yinede yeterli seviyede olarak görüyoruz. Bununla birlikte i40 ile şehir içi trafiğindeki yolculuğumuz esnasında bize 8.5 litrelik yakıt sarfiyatı sunduğunu da belirtmeden geçemeyeceğiz. Henüz testini yapamadığımız 1.7 litrelik dizel motoru da kullandığımızda ikisi arasındaki farkları da o yazımıza saklı tutalım… Altı ileri manuel vites seçeneği ile müşterilerinin hizmetine sunulan i40’da özellikle sorunsuz vites geçişleri bizi kendine hayran bıraktı!

GÜVENLİK

Çok geniş güvenlik ekipmanları ile donatılmış olan i40’da ABS, EBD, TCS (savrulma ve patinaj önleme sistemi), HBA (fren destek sistemi), ESP (elektronik denge kontrol sistemi), yokuş kalkış desteği, dokuz adet hava yastığı, acil fren sinyali, kaza anında açılan otomatik kilit sistemi araç stabilite yönetim programı standart olarak sunulmuş!

FİYAT

Test aracımız olan i40 1.6 GDI’nin anahtar teslim satış fiyatı 63.900 TL’dir.

SONUÇ

Sonuç elbette ki tahmin edeceğiniz üzere bu konforlu sedan benden bazı ufak pürüzleri dışında beş yıldız aldı! Benim geçmişten beri sedan otomobillere karşı oldum olası bir sempatim vardır. Bu sempatimi pekiştiren en önemli özellikler ise i40’ın dış tasarımındaki akıcılığını söyleyebilirim! Otomobili ilk gördüğüm anda tasarımsal özellikleriyle beni kendine hayran bırakan i40’ın kokpit bölümünde ise aynı tasarım detaylarının çok iyi bir şekilde kombine edildiğine şahit oldum! Testini gerçekleştirdiğimiz benzinli versiyonundaki yakıt tüketimi biraz fazla gelse de sakin kullanımlarda bu değerin altına da inilebildiğini belirtmek isterim. Rahatlık ve konforu bir arada isteyenler için bence ideal bir otomobil Hyundai i40! Şimdiden keyfi bol kazasız sürüşler dilerim hepinize…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir