Bir Şirket İçin En Pahalı 5 Kelime: “Biz her zaman böyle yapmışızdır”

By on 16 Ağustos 2017

Eğer bu sözler aşırı tanıdık geldiyse, günümüzün hızla değişen ortamında işletmenizin çalışma biçimini ciddi olarak incelemenin zamanı geldi demektir.

Elbette, geçmişimizdeki başarılara odaklanmak önemlidir. Amacımız pahalı bir egzersiz olan değişim uğruna değişim yapmak değil. Unutmayın ki siz değişmezseniz bile rakipleriniz ve müşterileriniz değişebilirler.

“Don’t throw away the baby with the bath water” diye bir söz var İngilizce de bilirsiniz. Yani banyo teknesindeki kirli suyla birlikte bebeği de fırlatıp atmak. Bizim kurunun yanında yaşıda yakma misali. Yani geçmişteki başarılarından bağımsız olarak her şirket daima yeni fikirlere açık kalmalıdır ama tabi ki kurunun yanında yaşı yakarak, değişim yapmak uğruna değişim yaparak değil.

49c33838-94aa-49f6-968b-bca02b419f35-original

Zaman zaman bu modun gerçekten çalışıp çalışmadığını değerlendirmeden, çalıştığını düşünerek işi o eski tarzda yapmaya devam etmek felaket için bir reçetedir.

Her şirket daima yeni fikirlere açık kalıp, bebeği kirli suyla birlikte fırlatıp atmadan, bir şirket için en pahalı ve en tehlikeli “Biz her zaman böyle yapmışızdır, yapardık ve de yapmaya devam ediyoruz mantığını yok etmelidir.

Ozge McAree
Co-Founder / General Manager at SixStar Solutions – TURKEY

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir