Beklenen Lejyon Oyuna Dahil Oldu: Yeni Mercedes-Benz A 200

By on 17 Temmuz 2018

Yeni A-Serisi, Mercedes-Benz’in yalın tasarım felsefesinin bir sonraki adımını gözler önüne seriyor. Yeniden ele alınan ölçüler ve gövde orantılarıyla Mercedes-Benz A-Serisi’nin tasarımı yeniden yorumlandı.

İlk kez Kasım 2017’de yeni jenerasyon CLS‘de gördüğümüz başarılı tasarımı taşıyan ikinci model konumunda olan 2019 A-Serisi Türkiye pazarına iki farklı motor seçeneğiyle giriş yaptı. Bir tanesi benzinli bir tanesiyse dizel olarak şekillenen aracın tüm versiyonlarında 7 ileri değerli otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. Motorların hacimleriyse sırasıyla 1,5 ve 1,3 litre olarak değişiklik gösteriyor. Bizde otosevdasi.com olarak sizler adına yenilenen A serisini test ettik.

PHOTO_20180715_163244

TASARIM-DONANIM
Yeni A-Serisi, Mercedes-Benz’in minimal tasarım felsefesinin bir sonraki adımını temsil ediyor aslında. Yeniden ele alınan ölçüler ve gövde oranlarıyla sportif ve dinamizm odaklı dış tasarımda aşağıya doğru kıvrılan motor kaputu, meşale formlu LED gündüz farları ve ön ızgara büyük rolü üstlenmekte.

Artırılan aks mesafesi ve yan tasarım boyunca uzanan çizgi sayesinde araç görsel olarak daha uzun görünürken, öne doğru uzatılan motor kaputu dinamizmi destekliyor. Daha da büyüyen çamurluklar sportifliği desteklerken aynı zamanda daha tok ve olgun bir görünümü beraberinde getiriyor. Daha yüksek cam çizgisi sayesinde daha geniş bir arka tasarım elde edilirken omuz çizgisi belirginleşiyor.

Yeni A-Serisi 0,25’lik sürtünme kat sayısıyla sınıfının en aerodinamik otomobillerinden birisi olarak da dikkat çekmekte. Mercedes’in kompakt sınıfta bir ilk olarak hava gereksinimine bağlı olarak açılıp kapanan plakalara yer veriyor olması da takdiri hak eden parçalar arasında. Hiper otomobil sınıfından anımsayabileceğimiz bu sistem performanslı sürüş sırasında aracın aerodinamik olarak rahatlamasına yardımcı oluyor.

Hava girişlerinin içine entegre edilen jaluzi benzeri şerit şeklindeki plakalar serin hava gereksinimine bağlı olarak açılıp kapanıyor ve sistemin performansını arttırıyor.

yeniaserisitr16

Bizce A-Serisi dış tasarımından ziyade iç tasarımıyla birlikte getirdiği lüks ve modern detaylarla ön plana çıkacak bir otomobil. Burada E ve S-Serisi gibi amiral gemilerinde gördüğümüz parçaları bir devrim yaratmak için kullanan Mercedes’in ön konsol ve gösterge paneli yaklaşımı sınıf standartlarını yeniden belirleyebilir.

yeniaserisitr17

Geniş ekranlı gösterge paneli iki adet yatay ekrana bölünürken alt bölüm bir girinti ile üst bölümden ayrılıyor ve böylece gösterge paneli görsel olarak havada süzülüyor izlenimi uyandırıyor. Ambiyans aydınlatması bu etkiyi daha da artırırken, isteğe bağlı olarak 64 farklı renk alternatifi sunuluyor.

yeniaserisitr19

A-Serisi’nin giriş seviyesindeki versiyonunda 7 inç‘lik boyutla sunulacak olan ekranlar en üst donanımda 10,25 inç‘e kadar yükselecek. Yeni A-Serisi, aynı zamanda Mercedes me connect teknolojisiyle de çok ciddi bir destek sunuluyor.

Bünyesinde barındırdığı yapay zekâ teknolojisiyle öğrenme özelliğine sahip olan MBUX, kişiselleştirilebiliyor ve kendini kullanıcı davranışlarına uyarlıyor. Bu yönüyle sürücü, yolcular ve otomobil arasında bir bağ kuran bu sistem “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile aktif hale geliyor.

yeniaserisitr21

Doğal konuşma dilini de anlama özelliğine sahip olan akıllı sesli komut sistemi ve ön cama yansıtılan sanal gösterge paneli diğer önemli özellikler olarak öne çıkıyor. Yeni A’nın önceki nesle göre 29 litre artışla 370 litrelik bir bagaj kullanıma sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Mercedes A Serisi’nde önceki nesline göre daha gelişmiş izolasyon sistemi kullanmış. Bu sayede daha sessiz olan otomobil, yeni süspansiyon sistemi sayesinde daha az gövde salınımına sahip.

yeniaserisitr23

MOTOR-PERFORMANS
Öncelikle Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Türkiye’de A 200 ve A 180 d olmak üzere iki farklı motoru barındıran versiyonlarla satışa sunuluyor. Test aracımız olan A 200’de yeni M 282 kodlu, silindir kapatma özelliğine sahip 1,332 litre hacimli turbo benzinli motor yer almış.

163 beygir güç ve 250 Nm üreten motor çift kavramalı otomatik şanzıman eşliğinde 6,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi ile bizleri kendine hayran bıraktı dersek abartmış sayılmayız.

PHOTO_20180715_163234

GÜVENLİK
Yeni Mercedes-Benz A-Serisi kokpit detaylarının yanı sıra elektronik sürücü asistanlarını da abilerinden alıyor. Belirli sürüş koşullarında yarı otonom sürüş gerçekleştirebilen otomobilin gelişmiş kamera ve radar sistemleri sürüş istikametindeki 500 metrelik mesafeyi tarayabilme yeteneğine sahip. A-Serisi ayrıca sürüş destek fonksiyonlarını yerine getirmek için harita ve navigasyon verilerinden de yararlanıyor.

Böylece sürüş destek sisteminin bir parçası olarak Aktif Takip Yardımcısı DISTRONIC örneğin viraj, sapak veya kavşaklardan önce konforlu bir şekilde hızı düşürerek farklı sürüş koşullarında sürücüyü destekleyebiliyor. Bunun dışında Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi çözümler de sürüş esnasında sürücü destekliyor.

Yeni A-Serisi standart olarak gelişmiş bir Aktif Fren Yardımcısı ile yollara çıkıyor. Sürücüyü etkin bir şekilde destekleyen sistem; daha yavaş ilerleyen, yavaşlayan veya duran araçlar dışında yoldan karşıya geçmekte olan yaya veya bisikletlileri de algılayarak fren yapıyor ve olası bir çarpmanın şiddetini azaltıyor veya tamamen engelleyebiliyor.

PRE-SAFE PLUS ise olası bir arkadan çarpma riskini tespit edebiliyor. Otomobil durur haldeyken çarpışma riskinin devam etmesi halinde sistem devreye girerek fren yapıyor ve arkadan gelen çarpmanın şiddetiyle aracın ileriye doğru hareket ederek sürücü ve beraberindeki yolcuların ikinci bir darbe ile karşı karşıya kalmalarını önlüyor.

Yeni A-Serisi, yeni Araç Güvenliği Teknoloji Merkezi’nde (TFS) geliştirilen ilk Mercedes-Benz modeli. Bu merkezde gerçek yaşamdaki kaza vakaları incelenerek dikkate alınıyor ve elde edilen veriler ışığında araç mimarisinde önlemler alınıyor. İskelet ve şasiye ait her bir bileşen geometri, malzeme kalınlığı, bağlantı tekniği ve malzeme kalitesi bu veriler ışığında optimize ediliyor.

Aracın en önemli güvenlik unsurunu yüksek güvenlik seviyesine sahip dayanıklı yolcu kabini oluşturuyor. Yolcu kabinin olası önden, yandan ve arkadan çarpışmaların yanı sıra takla anında da deforme olmaması için yüksek dayanımlı ve dövme çelik yapı elemanları kullanılıyor.

Sürücü ve ön yolcu koltuğu aktif gergili üç nokta emniyet kemerleriyle donatılıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan PRE-SAFE® Sistemi ile birlikte ön koltuklarda sıkışmayı önleyen emniyet kemerleri devreye giriyor. Arka koltuk sırasının kapı tarafındaki koltuklarında da aktif gergili ve sıkışmayı önleyen üç nokta emniyet kemerleri sunuluyor. Yeni Mercedes-Benz A-Serisi standart olarak sürücü, yolcu, sürücü diz ve perde hava yastıklarıyla donatılıyor. Çoğu rakip modelin aksine perde hava yastığı A sütununu da kaplıyor ve böylece yolculara çok daha etkin bir koruma alanı sunuyor. Ön koltuklarda standart olarak sunulan bel ve göğüs kafesini koruyan yan hava yastıkları arka koltuklarda isteğe bağlı ekipman olarak sunulmuş.

FİYAT
Test aracımız olan Mercedes-Benz A 200 anahtar teslim satış fiyatı 213 bin TL’dir. Aracın Türkiye fiyatları ise 193 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

PHOTO_20180712_201314

YORUM FARKI
Mercedes ailesinin en yeni üyelerinden biri olan A serisi geçmişten bugüne tasarım serüveni yeni nesil üyesiyle karşımıza çıktı. Gerek tasarımı gerek performansıyla dikkatleri üzerine çeken A serini test ederken bende çok keyif aldım.

Selefine kıyasla aks mesafesi arttırılan yeni Mercedes-Benz A Serisi’nin içinde daha ferah bir yaşam alanı ve bagaj hacmi sunuluyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında 29 litre artış gösteren bagaj hacmi 370 litreye ulaşmış durumda.

Daha pratik bir kullanım için bagaj ağzı genişliği 20 cm arttırılan aracın bagaj zemini uzunluğu da 11,5 cm arttırılmış. Ayrıca vites konsolunun gerisindeki ve orta konsoldaki saklama alanları da genişletilmiş. Havalandırmalı ve masaj özelliğine sahip koltuklar da bu sınıfta ilk kez opsiyon listesine eklenmiş.
Yeni Mercedes-Benz A Serisi’nin kabin tarafında 64 farklı renk alternatifi sunan ambiyans aydınlatması bulunuyor.

Halefine oranla hem daha kaslı hem de daha genişleyen yapısıyla A serisini sizlere tavsiye ederim.
Şimdiden aracı tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin.

Hakan ALKAN
facebook.com/The Makina
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir