Banque PSA Finance Bankası: PSA Grubu Yeni Finansman Kaynakları Kullanacağını Açıkladı…

By on 24 Ekim 2012

PSA Grubu, gruba ait Banque PSA Finance Bankası’nın finansman kaynaklarının Grubun, müşterilerinin ve yetkili satıcılar ağı dahil otomobil bölümünü tamamı lehine güçlendirilmesi amacında olduğunu açıkladı.

Banque PSA Finance’nin banka havuzuna bir milyarı ilave nakit olmak üzere 11,5 Milyar Avroluk likit değerin kullanıma sunulması amacıyla başvuruldu. Başlıca kredi kalemlerinin önemli bir kısmı 2013-2015 döneminde yapılabilecek olası kredi kullanımlarıyla yeniden müzakere edildi.

Aynı zamanda, Devlet, yeni tahvil ihraçları ve yine 2013-2015 döneminde yapılabilecek kredi kullanımlarıyla ilgili olarak 7 Milyar Avroya kadar fonlama teminatı verme niyetini açıkladı. Bu kapsamda, Devlet ve Grup temsilcilerinden oluşan bir teminat takip komitesi kurulacak.

 Bu tedbirler, Banque PSA Finance bankasının finansman kapasitesini güçlendirmek amacıyla, PSA Peugeot Citroën’in rating notunun değişimi sonrası grubun daha önce almış olduğu önlemleri tamamlayacak. Bu çerçevede özellikle:

•             Aktif titrizasyon (banka alacaklarının finansman enstrümanlarına dönüştürülmesi) oranının %18’den %30’a çıkarılması (BCE’deki likit kıymetler dahil),

•             2013 başında Fransa’da bireysel müşterilere yönelik bir tasarruf cüzdanının çıkarılması, öngörülüyor

PSA Peugeot-Citroën grubunun %100 bağlı ortaklığı Banque PSA Finance, %13’lük Core Tier one özkaynak oranı ile kârlı bir bankadır. Eylül sonu itibariyle, kendisine 6 aydan fazla finansman görünürlüğü sağlayan 7 milyar Avronun üzerinde likidite rezervi bulunmaktadır. Özel hesaplar için piyasa faaliyet yoktur. 2011 yılında, nihai müşteriler için 843 810 adet araç finansmanı yapmıştır ve toplam kredi stoku 8 Milyarı yetkili satıcılar için olmak üzere 24,3 Milyar Avro’dur. Cari işletme kârı 532 Milyon Avro’dur.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir