Bakan Şimşek’ten Otomotiv Sektörüne Destek Sözü

By on 12 Mayıs 2016

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) her yıl gerçekleştirdiği Otomotiv Kongresi’nin 6’ncısı bu yıl 12 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul Swissotel’de düzenlendi. Ana teması “Dijital Dünyaya Geçiş ve Başarı Odaklı İş Modelleri” olan kongrenin açılış konuşmaları Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, OYDER Başkanı Z. Alp Gülan ve Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen tarafından yapıldı.

Şimşek’ten Destek Sözü

Kongrenin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türk otomotiv sektörünün tasarım ve üretim konusunda küresel bir oyuncu olduğunu belirtti. Şimşek, otomotiv sektörünün çok hızlı değişim gösterdiğini belirterek “Bundan 10 yıl önce bir otomobilde yazılım ve elektronik aksam yüzde 7’sini dahi oluşturmuyordu. Bugün yüzde 25’ini oluşturuyor’’ dedi.

 

Şimşek, otomotiv sektörünün üzerinde ağır vergi yükü olan bir sektör olduğunu da kaydederek şunları söyledi;

“Gelir vergisi reformu ile birlikte vergilerin tabana yayılması konusunda yapısal çalışmalar içindeyiz. Vergiler tabana yayılırsa nispeten ağır vergi yükü gözden geçirilecektir. Görüyoruz ki; Türkiye’de satılan araçların büyük bir kısmı ithal. Vergilerin yüksekliği cari açığı kontrol altına almak için. Sektörün büyümesi için de vergi konusunda çalışmalar yapmaya kararlıyız.’’

 

Türkiye’nin otomotivin farklı alanlarında çok mesafe kat ettiğini ancak bir markası olmadığını ifade eden Şimşek “Bu noktada da büyük bir çaba var. Bu çabanın başarılı olmasını ümit ediyorum’’ diye konuştu.

 

Şimşek ikinci el satışlarında KDV ve ekonomik ömrünü tamamlamış araçlar konusunda çalışmalar yapacaklarını da kaydederek şöyle konuştu;

 

“Sektör tarafından sunulan ve üzerinde çalışma yapılan KDV ile ilgili konu makul ve mantıklı geldi. Bu konuda sektör temsilcileriyle ortak çalışmalar yapabiriz. Bunun takipçisi olacağım. Trafikteki yaşlı araçlar meselesi de önemli.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir