Bagajı Doğru Yerleştirmek, Güvenlik için Kritik Önem Taşıyor

By on 22 Haziran 2015

Kutular, çantalar, bebek arabaları, tatil zamanı geldiğinde otomobiller çoğu kez ağır-yük taşıyıcıları rolünü üstlenmeye zorlanıyorlar. Bu tip durumlarda, otomobili doğru bir şekilde yüklemek çok önemli çünkü emniyet altına alınmamış parçalar acil fren yapıldığında “füzelere” dönüşebilir veya viraj alırken aracın dengesini tehlikeli bir şekilde etkileyebilirler.  Bu sebeple, tatilciler yola çıkmadan önce yanlarına almak isteyecekleri çeşitli bagajları en iyi şekilde nereye istifleyeceklerini düşünmeli ve eşyalarını emniyet altına almak için ihtiyaç duyacakları ekipmanları yanlarına almayı unutmamalılar. TÜV SÜD’den Eberhard Lang, Elastik kordonlar, bölmeler, taşıma kutuları ve diğer benzer parçalar tatil yolculukları için hazırlanması gereken önemli aygıtlar olduğunu belirtiyor. Arabanın içerisinde az yer olduğunda, portbagaj kullanımı çok sayıda bagajın daha güvenli bir şekilde istiflenmesi için çözüm sağlıyor.

Yükü tartmak: Aracı yüklerken izin verilen toplam ağırlığı aşmadığınızdan emin olun; bagajın yanı sıra yolcuların ağırlığını da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Sadece sürücünün ağırlığı – ki bu üreticinin dahil ettiği 75 kg’lık  standart bir izindir – onaylanan toplam ağırlığa otomatik olarak dahil edilmiştir.  Ağır yük taşımayı planlayan tüm sürücüler araçlarının maksimum taşıma kapasitesinin farkında olmalılardır. Bu bilgiyi arabanın evraklarını inceleyerek kolaylıkla teyit edebilirsiniz: Kilogram olarak taşıma kapasitesini öğrenmek için “teknik olarak izin verilen maksimum yüklü ağırlığını” aracın yüksüz ağırlığından çıkartın.

Yükü Doğru Dağıtmak: Yanlış yerlere çok fazla bagaj istiflendiğinde, ağır yük taşıyan bir araç büyük bir güvenlik riski oluşturabilir. Fazla yüklenmiş veya dengesiz bir şekilde yüklenmiş bir araç, sürüş manevraları esnasında dengesiz olacaktır.  Çoğu zaman aracın kontrolden çıkması için beklenmedik, zor bir durum söz konusu olması gerekmemekle beraber, ani fren yapmak veya virajı azıcık hızlı almak büyük sorunlara yol açabilir.

Temel kural, aracı yüklerken en ağır parçaları hep bagaja yerleştirmektir. Ağır bagaj için en güvenli yer burası olmakla beraber, araç üzerindeki kontrolünüzü ağırlığın büyük kısmını arka aks üzerine yerleştirerek artırabilirsiniz.  Aracı yüklerken, parçalar arasında boşluk bırakmamaya özen gösterin çünkü bu bagajın sağa sola kaymasına yol açabilir. En ağır nesneler arka aksın yakınına yerleştirilmeli, küçük parçalar ise kutulara veya diğer muhafaza kaplarına konulmalıdır. Ayrıca, ağır parçalar aracın altına doğru, hafif parçalar üste yerleştirilmeli ve ağ ya da kayışlar gerilerek emniyet altına alınmalıdır. Bu, aracın ağırlık merkezini düşük tutar ve hafif nesnelerin arabanın içerisinde oraya buraya savrulmasını önler; bu yolculuk esnasında alınması gereken en önemli güvenlik önlemlerinden biridir. Arabayı yüklerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sürücünün görüş sahasının açık olmasıdır. Arka camdan görüş sahası tamamiyle kapalıysa, yan aynaların doğru şekilde ayarlanmış olduğundan emin olun.

Stationları en iyi şekilde kullanmak: TÜV SÜD uzmanları, çoğu zaman “köpekler için bagaj güvenlik demiri” olarak hor görülen ağ koruyucularının ve engellerinin, steyşınların sunduğu alanı en iyi şekilde değerlendirmek için gereken esas aksesuarlar olduğunu belirtiyorlar. Fakat bu ekipmanların sıkıca takılmış olduğundan emin olunmalı. Arabanın tavanı ve yeri arasına monte edilen bagaj güvenlik demiri köpekleri güvende tutabilirler ama acil durumlarda ağır bir bagajı zapt edemezler. En iyi koruma engelleri arabada hazır bulunanlar ya da araba üretimcisinin kendi markası altında üretilmiş olanlardır. Bagaj güvenlik demiri veya ağı olmadan seyahat eden sürücüler, özellikle çocuklar arka koltukta seyahat ediyorlarsa,  arka koltuğun üst hizasını aşacak şekilde bagaj yerleştirmemelilerdir.

Güvenli Direksiyon Kullanma: Araba ağır yük taşırken fren yapma ve hız alma etkilenir. Arabanız yüklüyken fren yapmanın ve mesafe kat etmenin normalden çok daha uzun vakit alacağını unutmayın. Lang, “Tamamiyle yüklenmiş bir arabayla yola çıkmadan önce arabanızla birkaç kez kısa mesafeli yolculuklar yapın. Biraz pratik öz güveninizi, ve dolayısıyla güvenliğinizi artıracaktır” diyerek nasihatta bulunuyor. Arabanın üstünde portbagaj varsa özellikle dikkat etmek gerekir çünkü arabanın ağırlık merkezi daha yüksek olacaktır. Bu da aracın daha da dengesiz olmasına yol açacaktır.  Araç sürme tarzınızı gereğine uygun şekilde ayarlayın.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir