B Segmenti mi? Yoksa C mi? Siz Karar verin; Kia Venga !

By on 07 Şubat 2012

Kia’nın B segmenti MPI otomobili Venga, B segmenti olmasına karşın C segmenti otomobillerin ferahlığına sahip bir otomobil olarak test konuğum oldu. Kia’nın yeni yüzü sayılabilecek Soul modelinin akımını yansıtan Venga gerek iç dizaynı gerekse de ekonomikliği ile Türk tüketicisi tarafından ilgiyle karşılanıyor.

TASARIM

Kia’nın başlattığı genç çizgiler Venga ile benim ilk gözüme çarpan özelliği diyebilirim. Aracı sokakta veya trafikte gördüğünüz anda kendine çeken bir yanı var gibi. Yani sevimli… Otomobile önden ve arkadan baktığımızda köşeli hatlara sahip fark grupları ile yerden yüksek görüntüsünün yanında kaslı da bir yapısının olduğunu görüyoruz. Ön far grubu ile ızgara bölümü bence gayet uyumlu olmuş.

KONFOR

Kia Venga’nın sürücü ve yolcusuna sunduğu alan bana sanki C segmentindeki otomobillerin iç alan ferahlığını hatırlattı. Bununla birlikte Kia Venga’da CD ve Mp3 çalar bölümünün kullanımı oldukça kullanışlı. Üç kollu direksiyon simidi üzerindeki kısa yol aparatları ise otomobille seyahat ederken bana çok keyif verdi. Otomobilin iç döşemelerinde kullanılan işçilik ile sürücü koltuğuna yerleştirilen kol dayama bölümü rahatlığın ve ergonominin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

PERFORMANS ve YAKIT TÜKETİMİ

Öncelikle Türkiye’de satışına devam eden Venga’nın motor seçenekleri arasında dizel 1.4 litre 90 beygir ve 1.6 litre 128 beygirlik olmak üzere iki motor seçeneği ile satışta olup benzinli versiyonları ise 1,6 litre 125 beygirlik motor seçeneği ile satışına devam ediliyor. Benim kullanmış olduğum test aracı ise 1,6 litre dizel motora sahip olup 125 beygirlik güç üretiyor. Test süresi boyunca araç 100 km’de ortalama 4,8 litrelik yakıt tüketimi ile rakiplerinin kendinden korkması gerektiğini bir kez daha kanıtladı.

GÜVENLİK

Kia Venga Euro NCap çarpışma testlerinden beş yıldız alan bir otomobil. Buna paralel olarak ise araçta sürücü, yolcu ve perde hava yastıkları olmak üzere 6 ayrı hava yastığı, aktif ön kafalıklar, EBD destekli ABS fren sistemi bulunuyor.

SONUÇ

İstanbul şartlarında ve yoğun trafiği de göz önünde bulundurursak ekonomiklik, konfor, performans üçlüsünü bir arada bulabileceğiniz bir otomobil Kia Venga… Vites geçişlerindeki ahenge otomobili kullanırken daha iyi şekilde anlıyorsunuz. Şimdiden otomobili alacaklara veya alma isteği içinde olanlara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

FİYAT

Test aracımız olan 1.6 CRDI 128 PS anahtar teslim satış fiyatı 52.100 TL’dir.

YORUM FARKI
Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir