Ayrıntılar Tasarımında Saklı: Volvo S60

By on 16 Kasım 2016

İskandinav tasarım felsefesini sporcu kişiliği ile harmanlayan Volvo S60 T3, güvenlikten tasarıma kadar her alanda insan algısını allak bullak eden yeni nesil otomobiller üretmeye devam ediyor! Volvo, 1927 yılında İsveç’ten çıktığı yolda bugün Çin’li otomobil devi Geely çatısı altında kalitesinden taviz vermeden binek araba ve SUV üreten bir otomobil markası… Sitemizde ilk kez konuk etmekten mutluluk duyduğumuz Volvo’nun S60 T3 versiyonunu sizler adına test ettik! Gelin bu yakışıklı otomobili daha yakından tanıyalım.

img_20161114_154425-01-3120x2340

TASARIM
Volvo S60 tasarım anlamında Coupe tasarım detaylarını bünyesinde barındıran bir otomobil… Zaten otomobile ilk baktığınız anda bu algıyı yaşıyorsunuz. İnce bir kalemle şekillendirilmiş gibi tasarım detayları ile süslenen Volvo S60’ın ön yüzünde sade detaylara yer verilmiş! Çarpıcı görünüme sahip yeni geniş ızgara ve gündüz farları, S60’ınızın diğerlerinden ayrılmasını sağlıyor…
Geriye doğru ince bir şekilde tasarlanan ön farlar ile krom çerçeveli ön panjur birbiri ile uyum halinde… Birbirini kesen çizgilerle bölünmüş ön panjurun tam ortasına yerleştirilen ve yine çapraz krom çizgi ile zenginleştirilen Volvo logosu da oldukça şık bir görünüme imza atmış! Ön tamponun alt kısmında yer alan 3 bölümden oluşan alt panjur da ön tasarımı tamamlayan diğer bir detay… Buna paralel olarak çizgi halindeki LED sis farlarını da unutmamak gerek!
Volvo S60’ın diğer bir tasarım estetiği ise arka yüzü… Arka tasarımında yer alan ters L şeklindeki Led farlar ve arka bagaj kapağının altına kadar inen cam görünüm de S60’ın arka yüzüne şıklık kazandırmış! Bagaj kapağının üzerinde yer alan spoyler ile otomobil sportif bir görünüme kavuşmuş… Buna paralel olarak ise arka bagajın üzerine yazılmış olan Volvo yazısı da markanın ne denli kendine güvendiğinin en önemli kanıtı olsa gerek! Dolayısıyla Volvo S60 tasarım ekibi iyi iş çıkarmış diyebiliriz.
s60_interior_1

KONFOR
Otomobilin içine adım attığımızdan itibaren kendimizi adeta uçak kokpitinde hissettik! Kendimizi ferah bir iç mekânda hissettiğimiz Volvo S60’ın in malzeme kalitesi sınıfına göre bir gömlek üstün! Orta konsola yerleştirilen dikdörtgen şeklindeki müzik ve klima seçeneklerine hâkim olduğunuz tuş takımları ve şık vites topuzu oldukça şık olmuş… Yine orta konsolda yer alan 7 inçlik High Performance Multi Media sistemi ile otomobilin birçok özelliğini kolayca takip edebiliyorsunuz!

2gallery2_u330p00
Otomobilin diğer üstün konfor özellikleri arasında şerit ikaz özelliği, park pilotu, hız sabitleyici, geri görüş kamerası, ısıtmalı direksiyon simidi, Navigasyon, dijital ses yayını, elektronik klima, internet tarayıcısı, aktif perdelemeli uzun far sistemi, vites değiştirme kulakçıkları, ECO mode, pratik saklama gözleri, ön konsolda krom çerçeve geçişleri gibi daha sayamayacağımız birçok konfor özelliğini Volvo S60’ın bünyesinde bulunduruyor!
s60_interior_2

PERFORMANS
Test aracımızda yer alan 1.5 litrelik benzinli motor maksimum 5000 devirde 152 beygirlik bir güç üreterek bunu 1700-4000 devir aralığında 250 Nm’lik tork değeri ile desteklemiş! Sekiz ileri Powershift otomatik vitesini test ettiğimiz Volvo S60’ın vites geçiş aralıkları mükemmel ve sessiz! Şehir içinde 9.1 litrelik yakıt değerine ulaştığımız bu turbo beslemeli benzinli motor spor sürüş moduna geçtiğinde yakıt sarfiyatı bakımından biraz fazla tüketim gösterebilmekte… Ancak uzun yola çıktığınızda bu değer elbette oldukça aşağılara doğru düşecektir! 1625 kg’larda ağırlığa sahip olan bir otomobil için bu yakıt sarfiyatı bizce normal…
img_20161114_154810-01-3120x2340

GÜVENLİK
Dünyada güvenli otomobil denilince akla gelen ilk marka kuşkusuz Volvo! Bu algının hakkını veren otomobiller üreten marka, Volvo S60’ın modelinde kullandığı standart güvenlik özellikleri ile bizi kendine yine hayran bıraktı desek yalan olmaz… Güvenlik özellikleri arasında; Şehirde Güvenlik/City Safety Sürücü Destek Paketi, Yoğun Trafik Destekli Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Otomatik Frenli Çarpışma Uyarısı ve Yaya ve Bisikletli Algılaması, Sürücü Uyanıklık Kontrolü (DAC), Şerit Koruma Yardımcısı (LKA), Yol İşareti Bilgileri (RSI), Kör Nokta Bilgi Sistemi (BLIS) ve Yan Trafik Uyarısı (CTA), Dinamik Denge ve Çekiş Kontrolü (DSTC) ile birlikte Gelişmiş Denge Kontrolü (ASC), Viraj Çekiş Kontrolü (CTC), Motor Sürükleme Kontrolü (EDC) ve Spor Ayarı, ön-yan ve perde hava yastıkları, Kör Nokta Bilgi Sistemi (BLIS) ve Yan Trafik Uyarısı (CTA), Dinamik Denge ve Çekiş Kontrolü (DSTC) ile birlikte Gelişmiş Denge Kontrolü (ASC), Viraj Çekiş Kontrolü (CTC), Motor Sürükleme Kontrolü (EDC) ve Spor Ayarı, ABS Fren ile birlikte Acil Duruma Hazır Frenler (RAB) ve Hidrolik Fren Desteği (HBA) yer almış!
img_20161114_153939-01-2640x2112

FİYAT
VOLVO S60 benzinli test aracımızın fiyatı 118.570 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Şayet dizel model tercih sebebiniz ise onların fiyatı da 184 binden başlıyor! Bizce hem benzinli hem de dizel versiyonları arasında kararsız kaldıysanız yakıt tüketimi ve performans ikilisindeki önerimiz elbette ki dizel motordur…

img_20161111_123142-2340x3120

YORUM FARKI
Uzun bir aradan sonra test etme fırsatını yakaladığım VOLVO S60’ın konfor ve güvenlik özelliklerine hayran kaldım! Bunu abartmak için yazmıyorum… Volvo’yu kullandığınız zaman markanın insanların kafasında yer alan olumlu algıyı ne denli hak ettiğine şahit oluyorsunuz.
VOLVO S60 T3’ün diğer cezbedici özelliği ise bence sade tasarımının altında yatan gizli sportif ruhu… Tasarım mühendislerinin el ve beyinsel becerilerinin ürünü olan VOLVO S60 T3 bu yönüyle de rakiplerini üzeceğe benziyor! Ben testini yaparken aldığım keyfi umarım sizde yorumlarımı okurken alırsınız. Volvo’yu almayı kafasına koyanlara tavsiyem VOLVO S60 T3’ü test etmeden karar vermeyin! Özellikle de hafta sonu şehir dışı kaçamaklarını seven doğa dostları için ideal bir otomobil…

Keyfi bol kazasız sürüşler dilerim herkese…

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir