mouse ile üzerine gelince

Avrupa’da İlk Otomobil Satış Verileri Açıklandı: Elektrikli Otomobiller Yükselişte

By on 27 Mart 2020
ODD-Araç-Satış-Rakamları-Ocak-2019

Dünyanın önde gelen İstatistik şirketlerinden Jato Dynamics tarafından belirli dönem periyotlarında paylaşılan otomobil satış verileri, 2020 yılı için de yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı. Avrupa’nın en çok satan modellerinin de içerisinde bulunduğu yeni listede uzun sürede sonra zirve değişikliğinin yaşandığına şahit olduk.

Renault Clio’nun Volkswagen Golf’ü ufak bir farkla geride bıraktığı satış rakamlarının genelinde ise geçtiğimiz yılın aynı döneminde göre düşüşte olduğunu gördük. Şubat 2019’daki 1.143.852 adet olarak arşivde yer alan seviye, Şubat 2020’de 1.063.264 ile kapandı. yüzde 7 daralmayı beraberinde getiren sonuçlarda dizel, benzinli ve elektrikli otomobil paydalarında da değişimler gözlemleniyor.

Jato’nun güncel verilerine bakmadan önce 2019 yılının aynı dönemdeki paydasını anımsamak günümüzü anlamlandırmak adına fevkalade önemli. Nitekim geçtiğimiz yılın verilerinde şubat ayı bazlı olarak satış pastanın yüzde 58 benzinli, yüzde 34 dizel ve yüzde 6,6 elektrikli olarak şekillendiğini görüyoruz. 2020 verilerine göre ise bu tablo yüzde 54 benzinli, yüzde 31 dizel ve yüzde 13 elektrikli olarak karşımıza çıkıyor.

Gerek benzin gerekse dizel gibi içten yanmalı ünitelerin temelini oluşturduğu modellere olan ilgi aynı eğride azalırken, elektrikli araçları ise yükselişini devam ettiğini söyleyebiliyoruz. Koronavirüs sürecinin önümüzdeki 3 aylık süreciyse ciddi oranda etkilemesi bekleniyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir