Audi, RS Ailesinin En Yeni Üyesi Audi RS 5 Coupe’yi Tanıttı

By on 11 Mart 2017

Audi RS ailesinin ortanca üyesi olan RS 5, yeni jenerasyon A5 ailesinin ardından Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında tüm detaylarıyla karşımıza çıktı. Yeni jenerasyon A5 ile birlikte çok daha sportif bir yapıya kavuşan serinin yeni versiyonu, Audi tarafından yeni nesil RS dizayn mantalitesinin kullanıldığı ilk model olarak nitelendiriliyor.

Tasarım ve donanımlarının yanı sıra sahip olduğu güç ünitesiyle de yepyeni bir motora kavuşan RS 5, bu alanda hacim olarak küçülmesine karşın sunduğu performans değerleriyle bu küçülmeyi hiç hissettirmeyeceğinin sinyallerini veriyor.

2017rs5audi1-1000x562

Motor

Yeni nesil Audi RS5 Coupe’nin kaputunun altında tamamen yeni geliştirilmiş bir makine görev yapıyor. 2.9 litrelik hacmiyle tüketim ve tutumluluk bazında da kullanıcısını memnun etme potansiyeli olan altı silindirli motorda biturbo takviyesi yer alıyor. Toplamda 450 beygir güç ve 600 Nm tork değeri (1,900-5,000 devir aralığında) üreten bu motora sahip olan RS5 Coupe, 0’dan 100’e olan hızlanmasını 3,9 saniyede tamamlarken saatte maksimum 280 kilometre hıza yükselebiliyor. Audi yeni nesil RS5 Coupe’yi sekiz ileri değerli tiptronic şanzımanla kombin ediyor. Performans değerlerinin yanında tüketim değerleriyle de dikkat çeken bu motorun yüz kilometredeki ortalama tüketim değeri yerini aldığı modele göre yüzde 17‘lik biri iyileşmeyle 8,7 litre olarak verilirken karbon salımın değeri kilometrede 197 gram olarak veriliyor. Bu tüketim değerlerinin elde edilmesinde motor hacminin küçülmesiyle birlikte toplamda 60 kilogram azalan ağırlığında (Toplam ağırlık değeri 1655 kilogram) şüphesiz büyük etkisi var.

2017rs5audi2-1000x562

Quattro destekli dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip olan yeni nesil RS5 Coupe’in ağırlık dağılımının 40:60 olarak belirlendiğini görüyoruz. Opsiyonel olarak sunulan sportif arka diferansiyelle birlikte yeni süspansiyonlara sahip olan aracın özellikle performanslı sürüş karakterinde çok daha tatminkar bir kullanıcı deneyiminin vadedildiğini belirtmek gerekiyor. Audi’nin sport süspansiyon sisteminin kullanıldığı altyapı araç dahilinde sunulan sürüş modlarıyla diğer modellerde olduğu gibi farklı karakterlere bürünüyor.

2017rs5audi8-1000x562

Tasarım – Donanım

Aracın boyutlarına baktığımızda da yerini aldığı jenerasyona göre öneli geliştirmelerle beraber geldiğini görüyoruz. Toplamda 4,723 milimetrelik uzunluğa sahip olan yeni model yerini aldığı jenerasyondan 74 milimetre daha uzun bir yapıya sahip. Aracın diğer değerlerine baktığımızda 1,861 milimetrelik genişlik, 1,360 milimetrelik yükseklik ve 2,766 milimetrelik aks mesafesine sahip olduğunu görüyoruz. Yapılan geliştirmelerle birlikte Audi RS5’in içerisinde özellikle arka tarafta oturan yolcuların bir nebze daha rahat yolculuk yapabileceğini de rahatça söyleyebiliriz.

Yeni RS5 Coupe’nin tasarım detaylarına baktığımızda standart versiyonlarda yer verilen tek çerçeve içerisindeki radyatör ızgarasının benzer yapıda burada da kullanıldığını görüyoruz. Boyut olarak biraz daha öne çıkarılan bu ön ızgarayla birlikte büyük hava girişlerinin yer aldığı ön tampon ve opsiyonel olarak sunulan LED Matrix teknolojisine sahip farlar aracın ön tarafından sportif havasını bütünsel olarak hissetmemizi sağlıyor. Standart olarak 19 inç olarak gelen jantlar ve opsiyonel olarak sunulan 20 inçlik jantlarla birlikte sportifliğini pekiştiren aracın arka tarafında karbon detaylı bir difizör ve iki büyük egzoz çıkışı tercih edilmiş.

2017rs5audi10-1000x562

RS 5 Coupe’nin içerisine girdiğimizdeyse bizleri Audi’nin rakipleri arasında belki de elinin en güçlü olduğu kokpit bölümü karşılıyor. RS versiyonuna özel olarak sunulan spor koltuklar, Nappa deri detaylar, RS versiyonuna özel olan direksiyon ve yine RS’e özel olarak geliştirilen Audi’nin sanal kokpiti bizleri markanın son teknolojisi ve spor otomobil karakteriyle orta noktada buluşturuyor. Bu arada Audi’nin Sonoma yeşili adını verdiği metalik rengininde bu versiyona özel olarak sunulduğunu belirtmekte fayda var. Aracın multimedya sisteminde LTE desteğinin sunulmasıyla birlikte Audi’nin kendi ekosisteminde sunduğu tüm çevrimiçi desteklerin yer aldığını görüyoruz. Apple Car Play ve Android Auto desteğinin yer aldığı versiyonda sesli komut algılama head-up display, 30 adet sürücü asistan ve güvenlik desteği gibi zengin donanımlar da aracın elini kuvvetlerinden ekipmanlar arasında yer alıyor. Organizasyon boyunca otomobil tutkunlarıyla buluşacak olan yeni RS 5 Coupe’nin 80,900 euro’luk yurt dışı fiyatıyla satışa sunulması bekleniyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir