Audi e-tron Sanal Ayna Teknolojisiyle Podyuma Çıktı [Video]

By on 16 Temmuz 2018

Geniş iç mekanı ve minimalist tasarımının yanı sıra, Audi’nin bu ilk elektrikli otomobili, daha şimdiden otomobil tutkunlarının ilgisini çekiyor. Audi’nin bu yeni SUV‘u ayrıca yeni bir dijital kontrol ve görüntüleme deneyimi sunuyor. e-tron, sanal yan ayna sisteminin kullanıldığı ilk seri üretim otomobil olacak.

Dışı halen e-tron kamuflajıyla kaplı olan Audi e-tron prototipi, opsiyonel olarak sunduğu Bang & Olufsen Premium ses sistemiyle otomobili bir konser salonuna çeviriyor. Müziği, yapay efektler olmaksızın, kaydedildiği haliyle dinlemeye imkan tanıyan bu sistem, bunun için 16 hoparlör ve 705 watt gücündeki bir amplifikatörden yararlanıyor. Opsiyonel sanal yan aynaların ekranları, mekan içinde görsel olarak öne çıkıyor. Dünya prömiyerini Audi e-tron prototipinin seri üretim versiyonunda gerçekleştirecek olan sanal yan aynalar, otomobil içi dijitalleşmeyi bambaşka bir seviyeye taşıyor.

The Audi e-tron prototype on the stage in the Royal Danish Playhouse in Copenhagen

Sanal yan aynalar yalnızca yeni bir teknoloji deneyimi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda konfor ve güvenlik yönünden önemli avantajlar sunuyor. Aynaların düz gövdesi içinde yer alan ufak kameradan alınan görüntüler dijital olarak işlenerek, iç mekandaki 7 inçlik yüksek kontrastlı ekranlara aktarılıyor. Sürücü, dokunmatik ekranı kullanarak aynaları kontrol edebiliyor.

Görüntüde odaklanılan alan değiştirilerek istenen görüş açısı sağlanabildiği gibi, görüntüyü yaklaştırıp uzaklaştırmak da mümkün. Sürücü, MMI multimedya iletişim sistemi üzerinden, otoban sürüşü, dönüşler ve park için üç farklı görüntü modundan birini seçebiliyor.

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir