Asi Ruh! MINI Cooper S…

By on 29 Ağustos 2012

MINI hayranları çok iyi bilir ki Cooper S modellerindeki performans ve asilik hemen kendini hissettirir. Gaza bastığınız anda kulağınıza gelen o motor melodisi eşliğinde bu güzel otomobili kullanmak oldukça keyifli ve özeldir! Bizde otosevdası olarak bu ayrıcalığı sizler adına yaşamak istedik ve test köşemizin konuğu olarak MINI ailesinin asi çocuğu Cooper S’i aldık! Gelin bu şımarık MINI’yı daha yakından tanıyalım…

TASARIM
Bu sporcu MINI’nin tasarım detaylarını gözden geçirdiğimizde karşımıza öncelikli olarak motor kaputu üzerinde yer alan hava girişleri, siyah altıgen görünümlü radyatör ızgarası ve altında konumlandırılmış frenleri soğutma amaçlı olarak tasarlanan hava girişleri gözümüze çarptı! Bunun dışında merkezi olarak yerleştirilmiş olan çift egzoz borusu ve bunu tamamlayan arka spoyler bölümü de Cooper S’in sportif havasına hava katmış tasarım detayları. Ayrıca 16 inçlik hafif metal alaşımlı sportif jantlar da aracın asi ruhunu çok güzel yansıtmış! Bunlara paralel olarak geçmişten günümüze MINI çizgisini yansıtan krom çerçeveli stop lambaları da klasik duruşunun en önemli kanıtı…

KONFOR VE İÇ MEKAN
MINI Cooper S’in kokpit bölümüne geçtiğimizde küçük ama etkileyici detayların hakim olduğu bir iç kullanım alanıyla karşılaştık. Paslanmaz çelikten imal edilen pedallar ve ayak dayama bölümü aracın sportif karakter yapısını tamamlayan unsurların başında gelmiş. Bununla birlikte MINI ailesinde ortak olarak kullanılan dairesel hatların hakim olduğu Speedometer tasarımı, Star&Stop sistemi, kullanımı kolay radyo-mp3 çalar ve klima sistemi, Bluetooth sistemi, USB bağlantı otomobilde sunulan konfor özelliklerinden sadece bazıları!

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ
Cooper S’in karakteristik yapısına uygun olarak tasarlanmış olan motor kaputunun altındaki muhteşem makine maksimum 5.500 devirde 184 beygirlik güç üreterek bunu 260 Nm’lik muhteşem tork oranıyla destekliyor! E haliyle bu kadar güçlü bir otomobilin gazına dokunurken de iki elinizi direksiyondan çekmemeniz şart! Bunun sebebiyse gaza bastığınızda Cooper S içinizde adeta altınızdan kayıp gidecek gibi bir his uyandırıyor. MINI Cooper S’in 0-100 km aralığındaki hızlanma süresi ise muhteşem 7 sn! Gelelim yakıt tüketim değerlerine. Test süremiz zarfında performanslı bir şekilde kullandığımız Cooper S tüketim değerlerinde de bizi kendine hayran bıraktı. Şehir içinde 100 km’de ortalama 8,6 litrelik yakıt değerini bize sunan Cooper S bu konuda da emsalsiz olduğunu kanıtladı!

GÜVENLİK
Dört tekerlek üzerinde kullanıcına maksimum güvenlik önlemleri sunan Cooper S, güvenliğe verdiği önemle de bizden artı puan aldı… Otomobilde standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında otomatik denge kontrolü+yol tutuş, ABS, CBC (viraj fren kontrolü), EBD (elektronik fren dağılımı), DSC (dinamik denge kontrolü), DTC (dinamik çekiş kontrolü), altı hava yastığı yer alıyor. Doğal olarak bu kadar hızlı bir otomobilde güvenlikte çok önemli bir unsur. MINI Cooper S’de bu açığı gerekli önlemleriyle çok iyi kapatmış!

FİYAT
Test aracımız olan MINI Cooper S’in anahtar teslim satış fiyatı 66.830 TL’dir.

SONUÇ
Bende bir MINI fanatiği olarak Cooper S’i test edip kullanırken oldukça keyif aldım! Özellikle hız ve adrenalin tutkunları için tasarlanan Cooper S, asfalta adeta yapışarak sürüş esnasında kendimi güvende hissetmemi sağladı… Bence MINI sahibi olmak bir ayrıcalıktır! Bu ayrıcalığı yaşayan veya yaşamak isteyen MINI hayranlarına şimdiden kazasız ve keyifli sürüşler dilerim. Yazı içinde de bahsettiğim üzere Cooper S çok güçlü bir otomobil. Lütfen trafikte aşırı hızdan kaçının!

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takın ki sevdikleriniz üzülmesin!

YORUM FARKLI
Hakan Alkan
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir