Arazi Uzmanı Ford Bronco Tanıtıldı

By on 14 Temmuz 2020
2021-ford-bronco-1-1

Yaklaşık 3 yıldır “geldi-gelecek” diyerek detayları üzerinden kapsamlı bir süreci yürütülen 2021 Ford Bronco için saati durdurmanın vakti geldi.

Şimdi ise bekleyişi bitirip artık maceranın yollarda devam etmesi adına bir geri sayım dönemi meraklılarını bekliyor olacak. Amerikan otomobil tarihinin sınıfında en özel isimlerinden birisi olarak bilinen dinamikleri günümüze taşıyacak yeni jenerasyon, kısa süre önce gerçekleştirilen dijital etkinlik üzerinden tanıtıldı.

2021-ford-bronco-13

Bronco ve Bronco Sport olmak üzere iki farklı versiyonu beraberinde getiren bu tanıtım, askında tasarım nitelikleri bazında otosevdasi.com takipçilerini çok şaşırtmayacak. Uzun süredir detaylı sızıntıları üzerinden gündeme glen araç, açıklanan rakamsal verileriyle ise heyecan oluşturuyor. 294 milimetrelik değeriyle sınıfının en iyi yerden yükseklik ve 851 milimetre ile yine sınıfının en iyi suya giriş değerine sahip bir modele baktığımızı ilk aşamada belirtmekte fayda var.

2021-ford-bronco-6

Söz konusu Bronco olunda diğer araçlarda yaptığımız teknik verilere bakış noktalarını burada ilk olarak arazi yetenekleri üzerinden birleştirme gereği duyuyoruz. Ford’un açıkladığı bilgilere göre Bronco, 29 derece yaklaşma ve 37,2 derece uzaklaşma açılarına sahip olacak. Ayrıca araç için segmentte ilk kez doğrudan fabrikadan 35 inçlik arazi lastikleriyle sipariş edilebilme opsiyonu da kullanıcıları bekliyor olacak.

2021-ford-bronco-7

Altyapı elemanlarının temel taşları arasında yer alan süspansiyon sistemine baktığımızda ise ön bölümde bağımsız mimarinin kullanıldığını görüyoruz. Arka tarafta da arazi dinamiklerini eniyileme adına kullanılan yaylar, uzun yol sürüşleri için de optimize edilmiş durumda. Modelin Dana imzalı diferansiyel kilitlerinin kullanılmış olması da meraklılarının ilgisini çekecek parçalar arasında.

2021-ford-bronco-9

Teknolojik destekler de elbette modern dünyanın olmazsa olmazı arasında. Nitekim Bronco da bu nimetlerden bolca faydalanıyor. Geliştirilen özel “Zemin Yönetim Sistemi” kapsamında araçta; “Normal, Eco, Sport, Kaygan, Kum, Baja, Çamur ve RockCrawl” sürüş modları sunulacak. “Trail Toolbox” adıyla sunulan pakette ise düşük hızlarda tork iletimi sağlayan elektronik sistem, tek pedalla sürüş kontrolü, düşük oranda hız sabitleme gibi parçalar karşımıza çıkıyor.

2021-ford-bronco-3

Yeni Bronco’nun kaputunun altında ise bizleri iki farklı seçenek karşılıyor. Giriş seviyesinde 2,3 litrelik dört silindirli motor 270 beygir güç ve 420 Nm torkla gelecek. Bir üst pakette ise 2,7 litrelik V6’nın 310 beygir güç ve 542 Nm torkla kullanıcılarına hizmet edeceğini görüyoruz. Şanzıman noktası da şüphesiz araç için kritik. Ford burada 7 ve 10 kademeli otomatik şanzımanları ön plana çıkartıyor.

2021-ford-bronco-12

Bronco’da 4×4 sistemleri de iki farklı opsiyon üzerine kurulu. Standart olarak sunulan sunulan sistemin yanında opsiyonel olarak içerisinde iki adet elektromekanik aktarma kutusu barındıran ve yüksek odanlı şanzıman kontrolü de sağlayan paket kullanıcıları bekliyor olacak.

2021-ford-bronco-8

Bronco, dış bölümde sunduğu farklı gövde tipleri ve donanım zenginliğini kokpitinde de devam ettirecek gibi görünüyor. Konsolunun merkezinde yatay olarak konumlandırılmış 12 inçlik dokunmatik ekranla gelen araçta arazi navigasyonu da tercih edilebilecek özellikler arasında. 360 derece görüş başta olmak üzere elektronik sürüş destek asistanları da yine listenin zengin kısmında karımıza çıkıyor.

Şimdilik fiyat detayı paylaşışmayan aracın Amerika pazarında başlangıç olarak 30.000 dolar civarında bir etikete sahip olması gündemde. Üretim süreci önümüzdeki yıl başlayacak olan Bronco’nun, 2021 baharında satış noktalarındaki yerini alması bekleniyor. Rezervasyonlar ise bugünden itibaren 100 dolarlık ödeme üzerinden başladı.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir