Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları

By on 29 Mart 2020
aykut_altindag_2013

Bir web sitesi oluşturarak birilerinin siteyi ziyaret etmesini beklemek yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak sitenizi arama motorlarının yapacağı taramaya uygun hale getirebilirsiniz.

Böylece web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama moturu aramalarında ilk sıralara doğru yükselecektir. Bu yazıda çok basit ipuçları vererek arama motoru sonuçlarında yukarıda olmak için nasıl optimizasyon yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları
Arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer almak için size yardımcı olacak birkaç SEO ipucu.

Anahtar Kelimeleri Belirleyin
Web siteniz üzerinden satışını yapacağınız ürün veya hizmeti en iyi anlatan anahtar kelimeleri belirleyin. Bunu yaparken ürününüzü veya hizmetinizi en iyi yansıtan kelimeleri titizlikle belirleyin. Eğer bir emlak ofisi sahibiyseniz işinizi en iyi anlatan kelime gruplarını seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Aksaray’da emlak ofisi” veya “sahibinden kiralık/satılık” gibi. Herkesin kullandığı jenerik kelimeleri kullanmamaya dikkat edin. Aşırı sayıda anahtar kelime kullanmaktan kaçının. İdeal 3-5 arasıdır.

İçerik Kaliteli ve Sadece Size Ait Olsun
Web sitenize ekleyeceğiniz yazı, görsel ve videolar her yerde bulunabilecek türden olmamalıdır. Bazen çok ilginç bir video çok fazla dikkat çekse de anahtar kelimeleri doğru yerleştirilmiş orijinal ve kaliteli içerikler, sizi her zaman arama motorlarında daha yüksek yerlere taşıyacaktır.

Ara Başlıklar Belirleyin
Yazıların çok daha kolay okunması için paragraflar arası ara başlıklar kullanın. Paragrafları da çok uzun tutmayın.

Görsel Optimizasyonu
Görsel boyutunu mutlaka optimize edin. Görselin boyutu KB olarak ne kadar küçükse, web siteniz o kadar hızlı çalışacaktır. Görsellere dosya ismi verirken alt tire ile ayrılmış anahtar kelimeler kullanmanız önemlidir.

Mobil İçin Uyumlu ve Hızlı Web Sitesi
Mobil kullanıma uyumlu çalışan ve hız konusunda iddialı siteler oluşturun. Ziyaretçiler içeriğinize en hızlı biçimde mobil cihazlardan da ulaşabilsinler. Web sitenizin yeterince hızlı ve mobil uyumlu olması SEO sonuçlarına olumlu yansıyacaktır.

Diğer Web Sitelerinden Sitenize Yönlendirmeler Sağlayın
Eğer mümkünse diğer popüler web sitelerinden web sitenize yönlendirme yapılmasını sağlayın. Sıradan değil işinizle yakından ilgili web sitelerine yönelin. Bu yönlendirmelerin sayısı arttıkça sıralamalarda avantaj sağlarsınız.

Özetle, bu ipuçlarını zaman kaybetmeden web sitenize uygulamaya başladığınızda bunun SEO sonuçlarını kısa süre içinde görmeye başlarsınız.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir