Araçlara Bahar Bakımı!

By on 19 Nisan 2013

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Continental, yaklaşan yaz mevsimi için araçlarını bahar bakımına alan sürücüleri, lastik seçimi konusunda da uyarıyor. Yaz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, mevsimine göre doğru lastik kullanmanın önemine dikkat çeken Continental Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, lastiğin hava basıncı ve diş derinliği konusunda da dikkatli olunması gerektiğini hatırlatıyor.

Soğuk kış sezonunun sona erdiği ve baharın yüzünü gösterdiği şu günlerde, kış aylarından çıkan araçları bahar bakımı bekliyor. Dünyanın en büyük uluslararası lastik tedarikçisi Continental, güvenli sürüş deneyimi için üstün güvenlik özelliklerine sahip yaz lastik modelleriyle yolların keyfini çıkarmanızı sağlıyor.

Kış lastiklerinin çıkartıldığı, yerine yaz lastiklerinin taktırıldığı bu günlerde, büyük sorun gibi görülen lastiklerin saklanması konusu ise Continental kullanıcıları için hiç dert değil.  Çünkü Continental Yetkili Satıcıları tarafından verilen “Saklama Hizmeti” sayesinde, kullanıcılar hem lastiklerini en iyi koşullarda saklayabiliyor hem de her an üst seviyede servis ve montaj hizmeti alabiliyorlar.

Continental Yaz Lastikleri ile Yollar Hem Keyifli Hem Güvenli

Düşük yuvarlanma direnci, uzun hizmet ömrü, mükemmel yol tutuşu ve kısa fren mesafesiyle tüm beklentileri karşılayan ContiPremiumContact 5, 14 ile 17 inç arasındaki jantlarda kullanılmak üzere 26 farklı ebatta üretiliyor.

Küçük aile araçlarından orta ve lüks segmente kadar geniş yelpazede ürün çeşitliliği sunan ContiPremiumContact 5, fren mesafesini kısaltırken, “3D kenar (üç boyutlu kenar)” adlı teknoloji ile sırt bloklarındaki çapraz oluklarla blokların içe doğru ezilmesini engelliyor. Böylece fren kuvvetinin daha geniş alana yayılmasını sağlayan ContiPremiumContact 5, aynı zamanda aracın ıslak zeminde bile daha kısa sürede durmasına yardımcı oluyor.

Continental’in hem spor otomobiller hem de sportif sürüş karakteristiklerine sahip SUV araçlar için uygun olan lastiği ContiSportContact 5 ise tüm hava şartlarında kısa fren mesafesi, dönüşlerde mükemmel kavrama ve güvenlik sunarken; yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olur ve uzun yol ömrü ile verimliliği yükseltiyor.

ContiSportContact 5, otomobiller için 17 inç ve üstü, SUV araçları için ise 18 inç ve üstü boyutlarda satışa sunuluyor. Ön ve arka aksların gerektirdiği şartları sağlamak için farklılaştırılan ContiSportContact 5 P ise 18 inçten başlayan boyutlarda mevcut. Spor araçlar için ayrıca ContiSportContact 3, ContiSportContact 2 ile dünyanın 360 km/saat’e kadar hızlanma kabiliyetine sahip ilk yasal yol lastikleri olan ContiSportContact Vmax modeli de mevcut.

Islak ve kuru zeminde kısa fren mesafesini düşük devir direnci ile birleştiren ContiEcoContact 5 ise 14 ile 16 inç arasındaki jantlar için tercih edilebilirken;  13 ile 15 inç arasındaki jantlar için ContiEcoContact 3 sunuluyor.

 

Continental’den World’e özel KDV’si Bizden 12 Taksit ve 3 Ay Erteleme Fırsatı

10 Nisan ile 30 Haziran tarihleri arasında Continental lastikleri satın almak isteyen kullanıcıları Worldcard sahiplerine özel “KDV’si bizden 12 taksit ve 3 ay erteleme fırsatı” bekliyor.

Yaz döneminde sürücülerin unutmaması gereken noktalar:

•       Her şeyden önce unutulmaması gereken ilk nokta; kış lastiklerinin yaz döneminde asla kullanılmaması gerekliliğidir. Kış aylarında, kış lastiğinin performansından memnun kalan sürücülerin; aynı performansı yaz aylarında görmeyeceklerini unutmamaları gerekiyor. Kış lastikleri;  yaz lastiklerine göre daha uzun bir fren mesafesine sahip olmanın yanı sıra, çabuk aşınarak, yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Özellikle hızlı alınan virajlarda savrulma riskinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

•         Yaz sezonunda her zaman dört lastiğinizin tümü yaz lastiği olmalıdır. Nisan ayında hava sıcaklıklarının, +7 dereceye inmeyeceği koşullardan Ekim ayına kadar yaz lastiği kullanılabilir.

•         Yaz sezonunda yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun sürücülerin ilk yapmaları gereken şey lastiklerin hava basıncı ve diş derinliğini mutlaka kontrol etmeleridir.

•         Doğru havalı lastik, yolda daha geniş bir yüzeye temas ettiği için, daha güvenlidir. Ayrıca lastikler bu sayede daha az ve düzenli aşınarak; daha az ısınır. Doğru havalı lastik ayrıca yakıt tasarrufu sağlar.

•         Hava basıncı eksik olan lastikler, oldukça tehlikelidir. Yola çıkmadan önce veya yolculuğun ilk 15 – 20 km içerisinde, mutlaka lastik basıncı kontrol edilmeli. Isınan lastik içerisindeki havanın basıncı yükselir. Bu da basınç konusunda sürücüleri yanıltabilir. Aynı konu güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmış araçların lastiği içinde geçerlidir.

•         Diş derinliği 3 milimetrenin altında olan lastikler fren mesafenizi iki katına çıkartır.

•     Yaz döneminde seçilen lastiklerin yol şartlarına ve sürücülerin kullanım amacına uygun kriterlerde seçilmesine dikkat edilmelidir.

•         Ufak bir ayrıntı olarak görünse de stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bu ayrıntı atlandığı takdirde, küçük sıkıntılarla atlatılabilecek olaylar ciddi sorunlar haline dönüşebilir.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir