Araç Muayene Öncesi Araç Sahiplerinin Yapabileceği 10 Basit Kontrol!

By on 12 Ağustos 2014

TÜVTÜRK, muayene öncesinde, araç sahiplerinin kendilerinin de kolaylıkla yapabileceği 10 basit kontrolü kamuoyuyla paylaştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, muayenesi yapılmış, bakımları tam olan bir aracın, sadece kullanıcısının değil trafikteki diğer araçların ve yolcuların da güvenliğini artırdığına dikkat çekiyor.

Birçok aracın, kolayca giderilebilecek sorunlar nedeniyle araç muayenesinden kaldığının ve muayene tekrarına getirildiğinin altını çizen TÜVTÜRK, araç sahiplerinin kendi kendilerine kolayca yapabileceği bazı basit kontrolleri paylaştı. Bu basit kontroller sonrasında tespit edilen kusurların giderilmesiyle araçların basit nedenlerle muayeneden kalmasının ve muayene tekrarı için bir daha muayene istasyonuna getirilmesinin önüne geçmek mümkün olabilir.

İŞTE MUAYENE ÖNCESİ YAPILABİLECEK 10 BASİT KONTROL

1-    Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışır durumda olmalıdır.

2-    Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır.

3-    Emniyet kemerlerinin, tam ve çalışır durumda olması gerekmektedir.

4-    Aracınızda, yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör gibi araç ekipmanlarının trafik güvenliği açısından bulundurulması gerekmektedir.

5-    Trafik ve Tescil Belgeleri”nde belirtilen “Şasi Numarası”nın aracın gövdesi üzerinde belirtilen numaralarla aynı ve tam olması gereklidir.

6-    Lastiklerinizde yarık, yırtık, kesik olmamalıdır.

7-     Aracınıza LPG, CNG veya LNG monte ettirdiyseniz, mutlaka tadilat muayanesi ile ruhsata işlenmmiş olmalıdır.

8-    Traktör römorkları,römork ve yarı römork  kamyonların arkasında uygun arka işaret levhası takılı durumda olmalıdır.

9-    Minibüs ve otobüs araç sahipleri, araçlarda, acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelidir.

10- Kamyon, römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre ve/veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı durumda olmalıdır.

ASIL KONTROL MUAYENEDE UZMANLARCA YAPILIR

TÜVTÜRK, araç sahiplerinin kendilerinin yapacakları kontroller sonrası tespit edecekleri kusurların tamamen giderilmesinin araçlarının muayeneden mutlaka geçeceği anlamına gelmeyeceğini, muayene sırasında sadece TÜVTÜRK’ün teknisyenleri tarafından tespit edilebilecek farklı kusurların da her zaman olabileceğinin unutulmaması gerektiğini ayrıca vurguladı.

Araç sahipleri, muayene ile ilgili her türlü bilgi ve ücretsiz randevu için TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi www.tuvturk.com.tr veya müşteri hizmetlerinin 0 850 222 88 88 numaralı telefonundan yararlanabiliyor..

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir