Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Renault Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık Programı Anlaşmasını İmzaladılar…

By on 07 Eylül 2012

Bu anlaşma, çevre dostu elektrik motorlu araçların, Dünyanın diğer öncü şehirlerinde olduğu gibi Antalya’da da kullanımı ve yaygınlaştırılması konusunda işbirliği oluşturmayı amaçlıyor. Bu işbirliği programı; 2011 yılının sonundan itibaren Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretimi gerçekleşen elektrik motorlu araçlar için Antalya il sınırları içerisinde gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını kapsıyor.

Anlaşma Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Ulaşım A.Ş Yönetim Kur.Başk. Bülent Yıldırım, Renault MAIS Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu tarafından imzalandı.

Renault ve Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında oluşturulan bu sinerjiden güç alan taraflar, CO2 salımlarını ve küresel ısınmayı azaltmak amacıyla Türkiye’de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilen elektrik motorlu araçların Antalya il sınırları içerisinde benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışma başlatılmasına, bu çerçevede 2012 yılı sonuna kadar kentteki elektrik motorlu araç kullanımı altyapısı konusunda somut sonuçlar elde etmek üzere bir çalışma ekibinin kurulmasına karar verdiler.

Buna göre çalışma ekibi,

Antalya’da elektrik motorlu araç kullanımının yaygınlaştırılmasını temin edecek projeleri şarj noktaları ekseninde artırmak, elektrik motorlu araç şarj noktalarını oluşturmak ve yaygınlaştırmak, filo kullanımına, kamu alanlarına ve yerleşim yerlerine özgü özel projeler geliştirmek, elektrik motorlu araç şarj noktalarının işletilmesi için gerekli mevzuat araştırmalarını yapmak, gibi konular üzerinde çalışarak önerilerde bulunacak. 

 

İmza töreninden sonra Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar şu açıklamayı yaptı: “Uzun bir süredir gündemimizde olan elektrik motorlu otomobiller artık gerçek hayatın bir parçası…Dünyada olası bir çevre felaketine biz de otomobil sektörü olarak duyarlı olmak ve katkıda bulunmak zorundayız. İnsan sağlığı ve çevreyi korumak adına Renault markasının öncüsü olduğu elektrik motorlu otomobillerin yaygınlaşmasında Antalya Büyükşehir Belediyesi’yle işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.“

 

Oyak-Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise “Fluence’ın elektrikli versiyonunun seri üretimine 2011 yılı sonunda başladık. Elektrik motorlu Fluence ürettiğimiz diğer 3 modelle beraber aynı üretim bantlarından geçerek dünya pazarlarına sunuluyor, geçtiğimiz yılın eylül ayından beri dünya çapındaki müşterilerimizin verdiği Fluence ZE siparişlerinin teslimatlarını yapıyoruz. Satışların başladığı günden bugüne başka bir deyişle 1 yılın sonunda Fransa, Almanya, İspanya, İngiltere, Belçika, İsviçre, Avusturya, Portekiz, İtalya, İsrail, Danimarka gibi pek çok ülkede binlerce Bursalı Fluence ZE yollarda dolaşıyor.  Bu devrim niteliğinde bir değişimdir. Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları da Türk Otomotiv Sanayisinin bu devrimsel değişiminde öncü olmuştur. Ülkemizde de elektrik motorlu otomobillerin yaygınlaşması için altyapı çalışmaları büyük önem arz ediyor. Antalya’nın söz konusu devrimsel değişimde öncü şehirlerden biri olmasını sağlayacak bu adım bizlere çok büyük bir onur verdi” dedi.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi:

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya; denizi, kumu, güneşi ve tarihiyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan bir kent. Yeşilin ve mavinin kucaklaştığı Antalya, turizme zarar vermeyen sanayisiyle de kendini kanıtlamış durumda. Antalya Büyükşehir Belediyesi, kente yaptığı her türlü hizmetle kentin turizmine, ekonomisine, sanayisine, kültürüne, altyapısına katkıda bulunuyor. Güneşev Projesiyle temiz enerjiye verdiği önemi ortaya koydu. Kendi atölyelerinde mobilya, çiçek, fidan üretiyor. Büyükşehir Belediyeleri arasında ilk elektrik motorlu makam aracını da alarak yine örnek oluyor. İlkleri gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediyesi, kentin havasını temizleyecek önemli bir protokole imza atmanın gururunu yaşıyor.

 

Renault :

Geniş bir sıfır salımlı araç gamı sunan Renault, elektrik motorlu araçların geliştirilmesinde dünya çapında önder bir kuruluş. Renault-Nissan İttifakı, tüm dünyada elektrikli araç programının geliştirilmesi için 4 milyar euro yatırım yaptı.

Bu alanda, Türkiye çok önemli bir rol oynuyor. Renault Türkiye’de gerek üretim ve gerekse satış açısından çok güçlü bir konuma sahip. Renault’nun ilk elektrik motorlu modellerinden biri olan Fluence Z.E. Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretiliyor.

 

Ortağı Nissan ile birlikte, Renault sıfır salımlı* ulaşımda liderliği, yani geniş tüketici kitlelerine yönelik uygun fiyatlı eksiksiz bir elektrik motorlu binek ve ticari araç gamını sunan ilk otomobil üreticisi olmayı hedefliyor. Marka, Fluence Z.E., Kangoo Z.E. ve Twizy ve ZOE olmak üzere dört elektrik motorlu model lansmanını gerçekleştirdi.  Renault ve Nissan elektrik motorlu araçların geliştirilmesini ve ticarileştirilmesini teşvik için dünyanın farklı bölgelerinde hükümet ve yerel paydaşlarla 100’den fazla işbirliği anlaşması imzaladı.

Türkiye’de İstanbul, Ankara, Gaziantep ve Kocaeli Belediyeleriyle imzalanan anlaşmalar da bu çerçevede gerçekleştirildi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir