Anonim Şirketlerde Avukatı Olmayana Para Cezası!

By on 05 Nisan 2016

Bilindiği üzere ülkemizde yasal işlerin takibi için avukatla çalışma zorunluluğu yoktur. Herkes kendi davasına ait evrakı düzenleyebilir, davasını bizzat açabilir ve işini takip edebilir. Ancak 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu (“Kanun”) bu konuda bir önemli bir istisna getirmiş ve bu istisnai kurala aykırılık için büyük bir para cezası öngörmüştür.

Kanun’un 35. maddesine göre sermayesi 250.000 (ikiyüzellibin) Türk Lirası’nın üzerinde olan anonim şirketler ile üye sayısı 100 (yüz) ve üzeri olan kooperatiflerin mutlaka sözleşmeli avukatı olmak zorundadır.

Ülkemizde özellikle anonim şirketler en sık kurulan şirket türlerinden biridir. Ancak birçok şirket bu zorunluluğu bilmemekte ve sözleşmeli avukat ile çalışmamaktadır. Esasında çoğu şirket ortaya çıkan hukuki problemler üzerine avukat ile çalışmakta, öncesinde avukat ile çalışarak hukuki riskleri en aza indirgeme şansını kullanmamaktadır.

Kanun, şirketlerin sözleşmeli avukatı olmasını zorunlu tutarak, avukatın önleyici güç olmasını, diğer bir deyişle, hukuki ihtilafa mahal vermeden işin akışını sağlamasını amaç edinmiştir.

Kanun’a aykırı davranan şirketlere ise ceza öngörülmüştür. Bu ceza miktarı ise avukatla çalışılmayan her bir ay için brüt asgari ücret tutarının 2 (iki) katıdır. Yani 2016 yılı göz önüne alındığında her bir ay için verilecek Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilecek ceza 3.395,00 Türk Lirasıdır.

 

Av. Abide Gülel                                                                                             

info@gulelhukuk.com     

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir