Amiral Yollarda: Yeni Insignia Grand Sport

By on 15 Ocak 2018

Opel markasının D segmentindeki amiral gemisi niteliğinde olan ve Opel Monza Konseptinden esinlenerek tamamen yeniden tasarlanan 2. Nesil Insignia, fanatiklerinin karşısına çıktı.

Opel’in Vectra‘yı devre dışı bırakmasının ardından karşımıza 2008 yılında çıkardığı Insignia, yeni jenerasyonuyla artık başka bir kimliğe bürünmüş halde diyebiliriz. Tasarımıyla birlikte yeni Insignia’nın boyutsal rakamlarında da değişim ve ciddi gelişmeler mevcut.

Ülkemize geldiği ilk günden itibaren müşteri kitlesi tarafından ilgi ile karşılanan Opel’in “Amiral Gemisi” Insignia, gerek yeni tasarım detayları gerekse de motor performansı ile dikkatleri yeniden üzerine çekmeye başladı. Makyaj sonrası iç ve dış tasarımıyla yeni bir görünüme kavuşan Opel’in Amiral Gemisi Insignia 136 beygir 320 Nm maksimum tork (2,000 dev/dak) üreten sınıfının en sessiz 1.6 dizel otomatik motoru ile segmentinde hem beygir gücü hem tork değerlerinde çok daha performanslı dizel motor sunuyor.

İkinci nesil Insignia, nefes kesen hatları, 400 metreye kadar aydınlatma sağlayan IntelliLux LED Matrix farları, AGR sertifikalı ortopedik koltukları, ısıtmalı arka koltuklar ve ön cam gibi konfor özellikleri ve ultra modern sürücü destek sistemlerinden, havalı head up display’e yüksek teknoloji çözümleri ile bir amiral gemisine yakışan şekilde ferahlık ve güvenlik özelliklerini bir araya getirmiş!..Bizde otosevdasi.com olarak sizler için yenilenen Insignia Grand Sport 1.6 Turbo D’yi yakından gözlemledik.

20170412143828552_OPEL INSIGNIA GRI

TASARIM-DONANIM
Opel Insignia‘nın tasarımında gözümüze ilk tanıdık gelen Mokka X‘te de sunulan ters L şeklindeki çift çizgi LED ışıklandırmalar oldu. Yeni “Göz” çizgileriyle birlikte Insignia’nın ön ızgarası başta olmak üzere tampon enregrasyonunda da gözle görülür değişimler mevcut. Ön tarafla birlikte aracın arka ve genel hatları da bu değişimi tamamlayarak bir bütünlük meydana getiriyor.

Gözle görülür bu değişimin cevabı ise rakamsal paramatrelerde yatıyor. Insignia’nın bu keskin ve değişken yapısını 29 mm‘lik azalan yükseklik değerine borçluyuz. Bununla birlikte yerini aldığı Insignia’ya göre 92 mm artan aks ve 11 mm artan genişlik değerleri Insiginia’nın, bu daha oturaklı görünümünün teknik detaylarını oluşturuyor.

Opel-Insignia-Grand-Sport-304541

Insignia’nın rakamsal değerlerindeki en dikkat çekense 175 kg‘lık ağırlık kazanımı. Altyapısal iyileştirmelerle birlikte yerini aldığı jenerasyona göre 175 kg’a kadar daha hafif yapıda olan Insignia’nın bu doğrultuda tüketim değerleri açısından kullanıcısını çok daha mutlu edebilme potansiyeli olduğunu ifade edebiliriz.

Yeni Insignia’nın kokpit bölümüne adım attığımız andan itibaren bizi sürücü ve yolcunun konforunun ön planda olduğu, teknolojinin insanın emrine verildiği yaşam alanı ile karşılaştık desek abartmış olmayız! Bir önceki versiyonu arasında farkları gözlemlediğimizde değişen bir çok yenilikler göze çarpıyor. Öncelikle spor direksiyon simidi ile değişim geçiren otomobilin kokpitinde değişim bir diğer parçası ise daha sadeleştirilen hız ve devir gösterge tablosu…

2017insignia10

Bununla birlikte 8 inçlik ve 8 renkli sürücü bilgi dokunmatik ekranı sayesinde otomobilin bir çok konfor özelliğine ulaşmanız da mümkün. Ayrıca Excellence ve Elite modellerinde standart olarak sunulan akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği de oldukça kullanışlı bir diğer konfor özelliği.

Artan aks mesafesiyle birlikte Insignia’nın içerisinde de daha geniş bir alanın ve bagaj hacminin sunulacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte Insignia’nın içerisine baktığımızda Astra’da da kullanılan konsol yapısına benzer bir tasarımla karşılaşıyoruz. Opel, Insignia içerisinde kullanılan malzemelerin de aracın lüks seviyesinde gözle görülür bir artış olacak şekilde iyileştirildiği konusunda da fazlasıyla iddialı. Astra’da sunulan donanımlara ek olarak Opel, yeni Insignia’da Head-up Display ve AGR sertifikalı arka ve önde ısıtma özelliği olan premium koltuklara yer veriyor. Gerek dış gerekse içiyle yeni Insignia’nın eski jenerasyonunda tamamen bağımsız bir yapıda olduğunu ve tasarımsal olarak artık çok daha tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.

insignia-guvenlik

Yeni Insignia’da sunulan teknolojik özellikler arasında diğer öne çıkanlar ise şu şekilde:
IntelliLux LED Matrix Farlar: Toplam 32 LED segmentinden oluşan farlar trafikteki diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek şekilde açıp kapanarak optimal aydınlatmayı sunuyor. 400 metreye kadar aydınlatma sağlayan sistem, gece sürüşlerini kolaylaştırıyor

Head-up-Display: Sistem Hız, trafik işaretleri ve navigasyon yönlendirmesi gibi bilgileri sürücünün gözü önüne, direkt olarak ön cama yansıtıyor. Böylece sürücünün gözlerini sürekli yolda tutuyor.
Adaptif Cruise Control (ACC): Önde seyreden otomobil ile mesafeyi ölçüp hızı otomatik ayarlıyor. Eğer mesafe ani bir şekilde azalırsa ACC otomatik acil durum freni yapıyor.

Şerit takip özelliğine sahip Şerit İhlali Uyarı Sistemi: Sürücüyü uyarıp istemsiz şerit dışına çıkışları engelliyor. Direksiyona ufak müdahalelerde bulunup aracın sürekli şerit içinde kalmasını sağlıyor.
Akan Trafik Uyarısı: Sistem arka tampondaki sensörleri kullanarak 20 metreye kadar aracın 90 derecelik alanında sağ ve soldan gelen araçlar için sürücüyü uyarıyor.

MOTOR
Yeni Insignia ailesiyle ilgili önemli açıklamarda bulunan Opel’in araç geliştirme sorumlusu William F. Bertagni, ikinci jenerasyonun özellikle altyapı ve çekiş sistemi bazında sınıfının en iyisi olacağını iddia etmişti. Tork vektörlü olarak geliştirilen yeni nesil dört tekerlekten çekiş sistemi, tekerleklere iletilecek gücü bağımsız olarak ayarlayarak zemin kaynaklı yaşanabilecek olumsuzluklardan minimal şekilde etkilenilmeye yardımcı olacak.

Test aracımızın kalbinde yer alan yeni nesil altı ileri otomatik şanzıman seçeneğiyle birlikte yeni Insignia’da turbo beslemeye sahip 1.6 litrelik dizel motor maksimum 136 beygirlik bir güç elde edip bunu 320 Nm Tork değeri ile mükemmel bir şekilde desteklenmiş.

Aracın yakıt tüketimine değinecek olursak test süremiz zarfında 100 km’de şehir içinde ortalama 6.8 litre yakıt tüketimi sağladı. Yaklaşık 1500 kg olan otomobilin ağırlığına bakarsak bu yakıt sarfiyatı gayet doğal! Vites geçiş aralıklarının kusursuz olduğu yeni Insignia’nın sürücüyü rahatsız etmeden konforlu ve performanslı bir sürüş gerçekleştirdiğimizi belirtmek isteriz.

IMG_20170721_144159

GÜVENLİK
Öncelikle Yeni Insignia Euro NCAP güvenlik testlerinde en üst derece olan beş yıldızı almayı başardı. Opel’in yeni amiral gemisi, yetişkin ve çocuk yolcu güvenliği, yaya güvenliği ve güvenlik destek sistemleri gibi tüm kategorilerde yüksek puanlar aldığını belirtmekte fayda var.

Opel denildiği zaman ilk akla gelen özellik sizin de tahmin edeceğiniz üzere Güvenli otomobiller ürettiğidir. Piyasa tarafından bu algının oluşması elbette ki kolay bir iş değil! Bunun arkasında sıkı çalışan bir Ar-Ge ekibinin olduğu tartışmasız bir gerçek… Yeni Insignia’da bu geleneği sürdürerek son yenilikleri ile güvenlikte bir adım öne çıkmış. Otomobilde kullanılan güvenlik özelliklerine geçecek olursak şöyle sıralayabiliriz… Akan trafikte uyarı sistemi ile arka tampondaki radar sensörlerini kullanarak aracın arkasındaki sol veya sağ taraftaki nesneleri tespit ediyor.

Uyarı ise Geri Görüş Kamerası ekranında görüntüleniyor. Diğer özellik ise Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Şerit Değiştirme İkazı… Bu sistem sayesinde tedirgin olmadan sollama yapabiliyorsunuz. Yani otomobil sizin yerinize görüyor ve ihtiyacınız olduğu durumda sizi uyarıyor. Bir diğer yenilik ise ön kamera özelliği… Bu Opel Eye sistemi ile otomobil trafik işaretlerini okuyor (Trafik İşareti Tespit Sistemi), istemsiz olarak şeridinizden ayrılmaya başladığınızda sizi haberdar ediyor (Şerit Değiştirme İkazı), ve olası bir önden çarpışmada sizi uyarıyor! (Ön Çarpışma İkazı).

Diğer standart özellikler arasında ise hız sabitleyici, spor sürüş modu, sürüşe duyarlı ön farlar, anahtarsız çalışma sistemi (test aracımızda standart), ABS, ESP, Virajda Denge Kontrolü (CSC), Dinamik Çekiş Kontrolü (TCPlus), yokuş kalkış desteği, Hıza ve sürüşe duyarlı elektro hidrolik direksiyon, 3 farklı sürüş modu (test aracımızda standart), Sürücü ve ön yolcu, ön ve yan hava yastıkları, LED gündüz farları yer alıyor.

FİYAT
Test aracımız olan Yeni Insignia Grand Sport 1.6 Dizel 136HP AT6 Excellence’nin anahtar teslim satış fiyatı 186 bin TL’dir. Ancak otomobilin baz fiyatı 160 bin TL olduğunu da ifade etmek isteriz.

YORUM FARKI
Tamamen yenilenmiş tasarımıyla piyasaya çıkan yeni Insignia, gerek tasarım detayları gerekse de birbirinden üstün konfor özellikleri ile beni kendine resmen hayran bıraktı. Bu otomobilin testi esnasında kendimi oldukça keyifli hissettiğim Insignia’yı sizde kullanırken bence fazla agresif kullanmayın ki sürüş zevkini yakından hissedin!

Bence Insignia Grand Sport modeli D segmentinde markanın amiral gemisi ve premium segmentteki rakiplerine güçlü bir alternatif olarak konumlandırıyorum. Buna paralel olarak ülkemiz pazarının ihtiyaçlarına yanıt verme yönünden yeni Insignia ile hedefi tam on ikiden vuracağına inanıyorum.
1.6 Turbo Dizel motoru sayesinde fazla vergi yükü altına da girmeyeceğiniz yeni Insignia’yı size tavsiye ediyorum. Bol keyifli ve kazasız sürüşler dilerim…

Otomobiliniz binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134
facebook.com/The Makina

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir