Almanya’da Kaan Önder Türkiye’yi Podyumda Temsil Etti!

By on 16 Eylül 2013

Borusan Otomotiv Motorsport’un genç pilotu Kaan Önder (16), Formula1 pilotu olmak için eğitim görüldüğü en ciddi organizasyonlardan biri olarak gösterilen Formula BMW Talent Cup’ın Almanya’nın Oschersleben Pisti’nde düzenlenen “Grand Final” 3. yarışında 2’incilik kupasını kaldırdı. Genç pilot Türkiye adına kazandığı bu başarıyla hem ülkesini podyumda temsil etmiş hem de Formula BMW’de kupa kaldıran ilk Türk olarak bir ilke imza atmış oldu .

Borusan Otomotiv Motorsport pilotu olarak, bugüne kadar kartingte ulusal ve uluslar arası sayısız başarılara imza atan Kaan Önder, bu kez Sebastian Vettel, Nico Rosberg ve Nicolas Hülkenberg’in de yetiştiği Formula BMW Talent Cup’ta da kendini kanıtladı. Genç pilot, Formula BMW Talent Cup’ın Almanya’da 13-15 Eylül tarihleri arası Oschersleben Pisti’nde dünyanın en prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen DTM ile aynı günde gerçekleşen “Grand Final” yarışından da kupayla döndü.  Borusan Otomotiv ve Castrol desteği ile eğitim gördüğü Formula BMW Talent Cup’ta gösterdiği başarılı performansıyla podyumun 2 ‘inci basamağında yer alan genç pilot, ülkesine de haklı bir gurur yaşattı.

4 yarışta 3 kez podyuma çıktı

Formula BMW Talent Cup’ta bu sezon toplamda 3 bin kilometreden fazla Formula BMW kullanarak yoğun bir eğitim gören Kaan Önder, İsveç, Slovakya, Macaristan ve son olarak da Almanya’da gerçekleştirilen toplam 4 yarışın 3’ünde podyumda yer aldı.  Slovakya ve Macaristan’da kazandığı 2 birincilik ve Almanya’daki 2’incilik başarısıyla dikkatleri üzerine çeken bir başarıya imza atan Önder, bu yıl F1 tipi araçla yarışan tek pilot olarak karting kariyeri sonrası da performansını kanıtlamış oldu.

On Track 6, Germany, Formula BMW Talent Cup 2013DTM ile aynı günde gerçekleşen 12 pilotun yarıştığı Formula BMW Talent Cup  “Grand Final” yarışı çekişmeli görüntülere de sahne oldu. FIA GT ve WTCC olmak üzere Avrupa’daki bir çok seriye ev sahipliği yapan 3.667 km uzunluğundaki Oshersleben Pisti’ndeki  mücadele Kaan Önder için oldukça zorlu geçti. Önder, 2’incilik kupasını kaldırdığı son yarışa son sırada başladı. Ancak gösterdiği üstün performansıyla rakiplerini bir bir geçmeyi başaran Kaan hem yarışın en hızlı tur zamanına imza attı hem de podyumun 2’inci basamağında yer alarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu sayede Kaan Önder, mart ayından bu yana eğitim gördüğü Formula BMW Talent Cup eğitimini 3 podyum derecesiyle tamamlamış oldu.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir