Ali Haydar Bozkurt: “’Buradaki fabrikamızın ilerde daha başka modeller üreterek, ekonomimize daha fazla katkı sağlamasını istiyoruz”

By on 07 Mart 2012

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Cenevre Motor Show’da Toyota standını ziyareti sırasında Toyota Avrupa Başkanı Didier Leroy ile üretimi artırma konusunu görüştü. Toyota Başkanı Leroy’un Bakan Çağlayan’a hitaben, ”Türkiye’de üretimimizi artırmak için elimizden geleni yapıyoruz” sözlerine karşılık, Çağlayan da, gelecek hafta Türkiye’de de teşvik paketinin açıklanacağını ve herkesin ilgisini çekeceğini söyledi.

“Eğlenceli Sürüş” teması altında hayal gücünü zorlayan en yeni modelleriyle Cenevre’de yerini alan Toyota’nın standını gezen Bakan Çağlayan, Toyota’nın hayal gücünü zorlayan konsept otomobili “diji” ile de yakından ilgilendi. Toyota’nın tam donanımlı bir eğlence otomobili olarak fuardaki yerini alan “diji” konseptinin, otomobili bir ulaşım aracı olmanın yanında komple bir eğlenceye dönüştürdüğüne tanıklık eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Cenevre Fuarı’nda Toyota’nın çevreci otomobil teknolojilerindeki atılımlarından da övgüyle söz etti.

Bozkurt: “Yeni Modeller Üretme Konusunda İstekliyiz”

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın Türkiye’de üretim yapmak ve yeni modellerini Türkiye’de üretme konusunda istekli olduğunu her zaman ortaya koyduğunu belirterek, ”Buradaki fabrikamızın ilerde daha başka modeller üreterek, ekonomimize daha fazla katkı sağlamasını istiyoruz” dedi.

82. Cenevre Otomobil Fuarı’nda soruları yanıtlayan Bozkurt, fuarda, Toyota’nın yeni dizayn anlayışının ön plana çıkmaya başladığını kaydetti.

Bozkurt, Toyota’nın çekici cazip gelen ve kullanıcısını eğlendiren otomobiller konseptine yönelmeye başladığını dile getirerek, bunun ilk örneğinin Yeni Yaris olduğunu belirtti.

Toyota’nın 2020 yılı ile ilgili koyduğu bir hedef olduğunu ifade eden Bozkurt, bu hedefin, Toyota’nın bütün modellerinde 2020 yılına kadar hibrit versiyonunun olacağını, bu hedefe de paralel ürünlerin çıktığını söyledi.

2020 yılına kadar Toyota’nın bütün modellerinde hibrit alternatifinin olacağını vurgulayan Bozkurt, bunun da Toyota’nın çevreci olma özelliği ile çok örtüşen bir strateji olduğunu ifade etti.

Bozkurt, Toyota’nın ilk hibrit otomobili 1997 yılında hayata geçirdiğini anımsatarak, ”Toyota, 1992 yılında hidrojen yakıtlı otomobil çalışmasına başlıyor, Şu anda fuarda görüyoruz, 2015 yılında hidrojenli araçlarımızı ticari olarak satışına başlayacağız. Toyota rakiplerinin çok önünde hedefler koyuyor. Toyota olarak yeni teknoloji ile üretilen ve dünyada satışı başlayan ürünlerin hepsini Türkiye’ye getireceğiz. Hibrit Yaris çok yakında Türkiye’de olacak” dedi.

Toyota’nın 1994 yılında Adapazarı’ndaki fabrikasından ilk otomobili indirdiğini hatırlatan Bozkurt, 1994 yılında Toyota’nın bu üretime başladığında, Türkiye’nin daha Gümrük Birliği anlaşmasını imzalamadığını, Türkiye’nin her adımda öncü olduğunu söyledi.

Bozkurt, bugün normal gibi görünse bile, o yılların Türkiye’sine ve otomotiv pazarına bakıldığında bu üretimin müthiş bir olay olduğunu ifade ederek, Toyota’nın o yıllarda dünyadaki güncel bir modelle Türkiye’de üretime geçen ilk marka olduğunu anlattı.

Toyota’nın Türkiye’de üretim yapmak ve yeni modellerini Türkiye’de üretme konusunda istekli olduğunu her zaman ortaya koyduğuna işaret eden Bozkurt, Toyota’nın gelecek yıl C sedan modelini Türkiye’de üretileceğini açıkladığını, bu modelin burada üretilmekle kalmayacağını, yüzde 80-90’ının ihraç edileceğini belirtti.

-”Biz de yerli markayız”-

Bozkurt, bunun da Toyota’nın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacağını gösterdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”Bu yeni model Türkiye’nin cari açığına da olumlu katkı sağlayacaktır. Bu üretim adetleri dünyanın başka ülkelerine ihraç edildiğinde yüksek rakamlara ulaşacak. Bu anlamda biz bir çeşit yerli markayız. Türkiye’de 20 yıldır üretim yapıyoruz. Buradaki fabrikamızın ilerde daha başka modeller üreterek, ekonomimize daha fazla katkı sağlamasını istiyoruz.

Bugün üretilen mevcut iki modelimizde (Auris ve Verso) dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor. Burada ürettiğimiz ürünlerimizin yüzde 90’ını başka ülkelere ihraç ediliyor. Bir de gelecek yıl çok talep gören yeni bir modelin burada üretilmesi bu talebin çok daha yukarılara taşınacağını gösteriyor” diye konuştu.

-2 Dünya ve 4 Avrupa prömiyeri…-

Toyota, 82. Cenevre Otomobil Fuarı’nda, 2 Dünya ve 4 Avrupa prömiyeri ile Eğlenceli Sürüş temasıyla yerini alıyor.

Avrupa’da ilk kez görücüye çıkan spor otomobil GT-86 ve yeni nesil teknolojilerle donatılmış bir çok model ve konsept, Toyota standını otomobilseverlerin beğenisine sunuluyor.

Spor otomobil tutkunlarının merakla beklediği Toyota GT-86’nın üretim modelinin yanı sıra, tasarım ve teknolojisi ile yeni bir hayat biçimi sunan yepyeni model ve konseptler Toyota standında göz alıyor.

Toyota, Hibrid teknolojisinin lideri, yine en ileri çevreci teknolojilere sahip modelleri ile gövde gösterisi yapıyor.

Tutkunlarının uzun zamandır beklediği arkadan itişli spor otomobil GT-86, Cenevre’de yapılan Avrupa Prömiyeri ile yollara çıkmaya hazırlanıyor. 2012 yazından itibaren satışa sunulacak olan Toyota GT-86 modeli heyecan ve sürüş keyfi arayanlara hitap ediyor.

Cenevre Otomobil Fuarı, Toyota’nın en yeni konsept modellerinin de tanıtımına sahne ouyor. Fuarda, ultra hafif ağırlık ve tam hibrid teknolojisiyle dizayn edilen ve düşük emisyon değeri sunan FT-Bh konsept modelinin dünya prömiyeri yapılıyor. Toyota NS4 Plug-in Hybrid ve yakıt hücreli hibrid araç FCV-R konseptlerinin Avrupa prömiyerleri fuarda gerçekleştiriliyor.

NS4, yeni nesil Şarj Edilebilir Hibrid araç olarak tanıtılırken, Toyota’nın 2015 yılında pazara sunmayı planladığı ve gerçek bir devrim niteliği taşıyan hidrojen yakıt hücreli sedan otomobil FCV-R konsepti geleceğin ulaşım aracı olma yolunda tüm dikkatleri üzerinde topluyor.

-Toyota’nın ”eğlenceli sürüş” felsefesi…-

Toyota’nın ”eğlenceli sürüş” felsefesinin yeni ürünü olan ”diji” konsepti, interaktif internet sistemleriyle tam donanımlı bir eğlence otomobili olarak fuardaki yerini alıyor.

Aracın tüm gövdesi ekran olarak kullanılabilirken, gövde rengi ve ana ekran içeriği dokunmatik olarak değişebiliyor. Aracın tüm fonksiyonları akıllı telefonlar veya bir iletişim cihazından da yönlendirilebiliyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir