Alfa Romeo Giulietta’yla Yükselişini Sürdürüyor!

By on 07 Şubat 2012

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun kompakt sınıfta yer Alfa Romeo Giulietta modeli,  Euro NCAP testlerinde elde ettiği 5 yıldızlı başarının ardından 2011 yılında marka için çok önemli satış başarılarına da imza attı. Geçtiğimiz yıl sadece Avrupa pazarında yaklaşık olarak 80 bin adet satılan Alfa Romeo Giulietta, ilk olarak tanıtıldığı günden bu yana ise dünya çapında 140 bin âdeti aşkın sipariş aldı. Alfa Romeo Giulietta satışları içinde en popüler motor seçeneğini % 35 oranında bir pay ile 105 HP’lik 1.6 Multijet motor temsil ediyor. En çok tercih edilen renk seçeneğiyse reklamlarda da kullanılan beyaz olurken, neredeyse 3 müşteriden 1’i bu renge sahip Alfa Romeo Giulietta’yla yollarda boy gösteriyor.

2010 yılının Ağustos ayı sonundan itibaren ülkemizde satışa sunulan ve o zamanda bu yana ülkemizde 1350 adet satılan Alfa Romeo Giulietta, 23 bin Euro’dan başlayan rekabetçi fiyatıyla dikkat çekiyor. 1.4 litrelik 120 ve 170 HP’lik benzinli motor seçeneklerinin yanı sıra 1.6 litre 105 HP’lik turbo dizel motor, Alfa Romeo Giulietta’nın kaslı kaputu altında görev alıyor. Alfa Romeo Giulietta’nın en güçlü motor seçeneğini ise 1.8 litre 235 HP’lik benzinli motor versiyonu oluşturuyor. 170 HP’lik 1.4 litrelik Multiair motor seçeneğinde sunulan ve tüm dünyada gerçekleşen satışlar içinde kısa sürede % 15’lik oranda paya erişme başarısı gösteren çift kavramalı modern TCT otomatik şanzıman ise isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor.

Alfa Romeo’nun 1950’li yıllarda ilk olarak tanıttığı ve kısa sürede farklı karoser tipleriyle de birer efsane haline dönüşen “Giulietta” model ailesinin adını taşıyarak yollara çıkan yeni modeli, markanın global anlamda başarısında etkisini açıkça göstermeye başladı. İlk olarak satışa sunulduğu zamandan bu yana 140 bin adetten fazla satılan Alfa Romeo Giulietta, geçtiğimiz yıl Avrupa’da 80 bin adetlik satış başarısına ulaşarak marka açısından önemli bir atalım simgesi olduğunu kanıtladı. Alfa Romeo Giulietta’nın 2011 satışları içinde en popüler motor seçeneğini % 35 oranında bir pay ile 105 HP’lik 1.6 Multijet motor alırken, 1.4 litre 170 HP’lik Multiair motor ise % 15’lik pay elde etmeyi başardı. 3 müşteriden 1’i beyaz renkli Alfa Romeo Giulietta’yla yollarda boy göstermeyi tercih ederken, kırmızı renk tercihi ise % 6 oranında gerçekleşti. 2011 yılında Alfa Romeo Giulietta satın alanların yarısını aileler oluştururken, her 5 Alfa Romeo Giulietta’dan 1’ini ise kadın müşteriler satın aldı.

2010 yılının Ağustos ayı sonundan itibaren ülkemizde satışa sunulan ve o zamanda bu yana ülkemizde 1350 adet satılan Alfa Romeo Giulietta, 23 bin Euro’dan başlayan rekabetçi fiyatıyla dikkat çekiyor. 1.4 litrelik 120 ve 170 HP’lik benzinli motor seçeneklerinin yanı sıra 1.6 litre 105 HP’lik turbo dizel motor, Alfa Romeo Giulietta’nın kaslı kaputu altında görev alıyor. Alfa Romeo Giulietta’nın en güçlü motor seçeneğini ise 1.8 litre 235 HP’lik benzinli motor versiyonu oluşturuyor. 170 HP’lik 1.4 litrelik Multiair motor seçeneğinde sunulan ve tüm dünyada gerçekleşen satışlar içinde kısa sürede % 15’lik oranda paya erişme başarısı gösteren çift kavramalı modern TCT otomatik şanzıman ise isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor. Alfa Romeo’nun 6 ileri vitesli yeni otomatik şanzımanı, geleneksel otomatik şanzımanlara göre daha yüksek bir sürüş konforu ve sportiflik sunarken, daha yüksek vites değiştirme hızı, manuel ya da otomatik mod arasında seçim yapma imkânı ve vites değiştirme sırasında sıfıra yakın güç kaybı ile başarısını kanıtlamaktadır.

Alfa Romeo Giulietta: Gösterişli Efsanenin Yeniden Doğuşu!

İtalyan stili sportiflik ile zarafeti birleştiren bir tasarım anlayışına sahip Alfa Romeo Giulietta, Alfa Romeo’nun sınırlı sayıda üretilen süper spor otomobili 8C Competizione ile başlayan ve bir yandan markanın başarılı geçmişini anımsatırken diğer yandan da teknoloji ve duygu konusundaki geleneksel değerlerini koruyarak geleceğe taşıyan bir yaklaşımla şekillendirilmiş. Genel olarak bir “kama”yı andıran profil ile birlikte burun ve arka tasarım yapısına sahip Alfa Romeo Giulietta, ilk etapta keskin birer gözü andıran LED teknolojili ve Gündüz Farı işlevli (DLR) ön farları ve “Trilob” şekilli genetik Alfa ızgarasıyla dikkat çekiyor. Bununla birlikte diğer Alfa Romeo modellerinden farklı olarak kaputtan doğan çizgilerle bütünleşerek ön tamponda adeta bir kalkan gibi konumlandırılan ve Alfa Romeo logosuna da evsahipliği yapan üçgen ızgaraya paralel ön alt hava girişleri de fark yaratan tasarımıyla ön plana çıkıyor. Bir coupeyi andıran tavan ve profil tasarımı ise C sütununa adeta gizlenerek konumlandırılmış kapı açma kolu efektiyle destekleniyor. Bununla birlikte aracın geniş omuz çizgileri genel “kama” konseptini destekliyor. Alfa Romeo Giulietta’nın tasarımının en çarpıcı yönünü ise farklı geometrik yapıların buluştuğu arka bölüm oluşturuyor. LED teknolojili ve aracın profilinea kadar genişleyen arka ışıklandırma grubu, Alfa Romeo Brera modelini andıran arka cam ve bagaj kapağı tasarımı ile birlikte geniş tamponlar, yeni modelin göz alıcı yönlerini oluşturuyor.

350 litrelik bir bagaj hacmine sahip olan Alfa Romeo Giulietta’nın arka koltukları yatırıldığında yükleme hacmi ise 750 litreye kadar yükseliyor. Yepyeni bir platform üstüne geliştirilen ve 2.63 metrelik bir aks mesafesine sahip Alfa Romeo Giulietta, bu avantajını kullanarak 4.35 metre uzunluk, 1. 46 metre yükseklik ve 1.80 metre genişlik gibi daha büyük boyutlar sunmasıyla da farklılaşıyor.

Sınıf Standartlarını Belirleyen Çevik ve Dinamik Karakter!

Alfa Romeo Giulietta, yol tutuş ve çeviklik bakımından en titiz müşterilerin beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmış yeni bir yapıya sahiptir. Mükemmel ölçüde dinamik performansı ile sunduğu muhteşem konfor, süspansiyonlar, yeni nesil direksiyon sistemi, alüminyum ve yüksek dayanıklılığa sahip çelikten yapılma sağlam ancak hafif yapıda uygulanan gelişmiş teknik çözümlerin ve son teknoloji ürünü üretim teknolojilerinin bir sonucudur.

Otomobilin davranışını, farklı sürüş tarzları ve yol koşullarına göre özel olarak uyarlayan bir sistem olan Alfa DNA, yeni Alfa Romeo’yu tek tek her sürücünün ihtiyaçlarına göre adapte ederek sürüş zevkini ve konforunu artırır.  Alfa Giulietta’nın yeni yapısı, araç üstündeki bütün sistemleri birbiriyle bütünleştirecek ve geliştirecek şekilde tasarlanmıştır. Üç farklı ayar  (Dinamik, Normal ve Her Türlü Hava Koşulu [All Weather]) mevcuttur ve bu modlar Alfa DNA kullanılarak seçilebilir. Söz konusu sistem, yeni modelin tüm versiyonlarında standart olup, motorun, direksiyon sisteminin ve Q2 elektronik diferansiyelinin çalışma parametreleri üzerinde değişiklik yapmanın yanı sıra denge kontrol sisteminin (VDC) davranış mantığı üzerinde de ince ayarlama yapmaktadır. 

Alfa Romeo Giulietta’nın DNA Sistemi  “Dinamik” moda ayarlandığı zaman etkinleşecek yeni bir işlev olan ve sürücüye mümkün olan en hızlı fren tepkisini sağlayan ön-dolum fonksiyonunu da sunmaktadır. Belirli koşullarda, örneğin kontrol ünitesi hızlı frenleme gerektiren tehlikeli bir durum tespit ettiğinde, fren sistemi, sürücü fren pedalına basmadan çok kısa süre önce basınçlandırılarak sistemin mümkün olan en hızlı tepkiyi vermesi garanti edilir ve dolayısıyla da aracın durma mesafesi azaltılır. Aracın dinamik kontrolünü geliştiren bu sofistike özellikler, direksiyon başında tork geri bildirimi temin eden ve bu sayede de kontrol kaybını önlemek adına VDC müdahale etmeden önce sürücünün kritik manevraları doğru şekilde yapmasına yardım eden bir işlev olan Dinamik Direksiyon Torku (Dynamic Steering Torque = DST) tarafından ayrıca desteklenir.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir