Alfa Romeo 4C Spider, Avusturya’da “2014’ün En Güzel Otomobili” Seçildi!

By on 02 Ağustos 2014

Alfa Romeo’nun üstü açık yeni süper spor modeli 4C Spider, Auto Bild dergisinin Avusturya baskısı okuyucuları tarafından, “Spor ve Üstü Açık Otomobil” kategorisinde, “2014’ün En Güzel Otomobili” seçildi.

Benzersiz sürüş deneyiminin yanında güçlü performansıyla da otomobil tutkunlarının hayallerini süsleyen Alfa Romeo Spider modellerinin doğal bir evrimi sonucu ortaya çıkan 4C Spider da, kalbinde aynı Alfa ruhunu taşıyor. Alfa Romeo’nun ortadan motorlu 2 kişilik yeni süper spor modeli, 1950’lerdeki Giulietta Spider, 1967’deki The Graduate filmiyle meşhur olan efsanevi Duetto veya otomotiv dünyasının en güzel modelleri arasına girmiş Alfa Romeo 8C Spider gibi markanın mükemmeliyetçiliğini simgeliyor.  Alfa Romeo tarihinde önemli bir yere sahip olan “Spider” modelleri, sürücüsüne sunduğu özgür ve heyecan verici sürüş deneyimiyle, markanın sportif ve iddialı ruhunu en iyi şekilde yansıtıyor.

ALFA ROMEO 4C ODUL_1Alfa Romeo 4C Spider; agresif görünümünün yanında, nostaljik tasarım öğelerini de gövdesinde barındırıyor. Kökleri Giulietta Spider’dan 8C Competizione’ye kadar uzanan, Spider, bu sayede açıkça bir “Alfa” olduğunu ispatlıyor. Yaklaşık 4 metre uzunluğa ve 2,4 metrelik aks mesafesine sahip olan iki kişilik 4C Spider, karbon ve alüminyum gövde ve şasi unsurları ile hafifleyen yapısıyla da dikkat çekiyor. Alfa Romeo Tasarım Merkezi’nde tasarlanan Alfa Romeo 4C Spider, sahip olduğu kumaş tavanı ile farkını ispatlıyor.

AR_4C_Spider_24C Spider’ın, arka çerçeve yapısı ve çarpışma bölmelerinde yoğun şekilde kullanılmış olan alüminyum ile de güvenlik unsurlarındaki gücünü vurguluyor. TCT otomatik şanzımanla motorun ürettiği gücü arka tekerleklerine ileten Alfa Romeo 4C Spider, 0-100 km/s hızlanmasını 4,5 saniyede tamamlayarak 250 km/s’nin üzerinde son hıza erişebiliyor. Alfa Romeo 4C Spider, azami çevikliği ve yol tutuşu garanti eden sofistike bir süspansiyon sistemine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Araç, arkadan itiş ve olağanüstü ağırlık – güç oranıyla birlikte kombine edilen süspansiyon sistemi, ön aksta %40, arka aksta %60 ağırlık dağılımıyla, safkan Alfa Romeo sürüş zevkini garanti ediyor.

AR_4C_Spider_6

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir