Akıcı Tasarım i30 HB’de Hayat Buldu!

By on 13 Ağustos 2015

Cenevre Otomobil Fuarı’nda yepyeni Hyundai modelleriyle birlikte görücüye çıkan Hyundai makyajlı i30 HB ülkemizde Mart ayından itibaren satışa çıktı… Hyundai’nin kompakt C sınıfındaki başarılı temsilcisi i30, daha modern, daha şık ve daha verimli motoruyla öne çıkan bir otomobil! Karakteristik yeni yüzüyle i30 HB’i bizde Oto Sevdası olarak sizler adına test edip kendi çapımızda değerlendirmelerde bulunduk.

20150808_104219-01_resizedTASARIM

Markanın yeni tasarım felsefesi ışığında güncellenerek daha estetik hale getirilen i30 HB, güçlü bir ön dizayna kavuşturulmuş. i30’un karakteristik geniş hava girişli ızgarası ve yeniden tasarlanan ön tampon, otomobilin en dikkat çekici yeniliği olarak sunulmuş. Ayrıca yeni Led farlar ve yeni tip sis lambaları da aracın sportif öğelerini oluşturan diğer yenilikler arasındaki yerini almış! Otomobilin arka tasarımına değinecek olursak, kapı kollarından arka stoplarda birleşen dik omuz çizgisi otomobile enerjik bir hava kazandırmış! Bununla birlikte bumerang şeklinde tasarlanan arka stoplar ise makyajlı Hyundai i30 HB’nin sportif duruşuna asalet katmış…

Yeni-Hyundai-i30-CW-İç-TasarımKONFOR VE İÇ MEKÂN

Yenilenen i30’un iç mekânında da bir takım değişiklikleri beraberinde geliştirilmiş. Akıllı Park asistanı (APA), dikey park özelliğiyle birlikte kullanıcısına büyük kolaylık sağlayarak özellikle alışveriş merkezlerinde ve ev ve iş yeri gibi bina otopark alanlarında park etmek, i30 HB sahipleri için artık çok daha kolay hale getirilmiş!  Bu sistem sayesinde direksiyon kontrolünü ele alırken sürücüye gaz, fren pedalı ve vitesi kullanarak bilgi ekranındaki uyarıları yerine getirmek kalıyor. Oldukça ferah iç mekan alanına sahip olan yeni i30’da halefine oranla iç mekan malzemesi de iyileştirilmiş… Otomobilde Flex Steer adı verilen 3 farklı sürüş modu sayesinde, direksiyon hassasiyetini dilediğiniz ayarlara getirebiliyor ve sürüş konforunuzu artırabiliyorsunuz! Yenilenen i30’da yer verilen bazı konfor özellikleri ise şöyle: Bluetooth, Hız Sabitleyici (Cruise Control), Radyo CD MP3’lü Audio, USB, AUX ve iPod girişi özellikleri, elektronik park asistanına yer verilmiş. Ancak otomobilde bizim eksik olarak gördüğümüz özellikler ise Start & Stop ve kör nokta özelliğinin olmaması… Bütün konfor özelliklerini HB’de bir araya getiren Hyundai mühendisleri keşke bu iki özelliği de otomobillerinde uygulaya bilselerdi!

20150808_104252-01_resizedPERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ

Test aracımızın motor kaputunda gizlenen 1.6 litrelik dizel motor, maksimum 4000 devirde 136 beygirlik bir güç elde ederek bunu 1500-2500 devir aralığında 300 Nm’lik tork oranıyla desteklemiş… Yedi ileri otomatik DCT şanzımanı ile test ettiğimiz i30 HB’un şehir içi yakıt tüketimi 100 km’de 6.1 litrelerde seyretti! Şehirler arasında çıkıldığında ise bu rakam sakin kullanımlarda 5.5 litrelere kadar gerilemektedir. Oldukça ekonomik ve performanslı olan bu motor aynı zamanda 115 gr/km emisyon değeri ile de çevreye ne kadar duyarlı bir otomobil olduğunu bize kanıtladı.

20150808_104229-01_resizedGÜVENLİK

Güvenliğe olan hassasiyeti tartışmasız en önemli otomobil markaları arasında gelen Hyundai, yenilenen i30 ile de bu alışkanlığına devam etmiş… Otomobilde yer alan standart güvenlik paketini sayacak olursak: ABS + EBD (Elektronik Kontrollü fren Güç dağılımı) Sistemi, ESP (Elektronik Denge Kontrol Programı), VSM (Araç Stabilite Yönetim Programı), HAC (Yokuş Kalkış Destek Sistemi), Sürücü, Ön yolcu, Perde ve Yan Hava Yastıkları, Sürücü Diz Hava Yastığı, ESS (Acil Fren Sinyali), Start – Stop sistemi (Blue Drive) sistemlerine yer verilmiş!

20150808_104206-01_resizedFİYAT

Test aracımız olan Hyundai i30 HB 1.6 CRDi ELITE DCT (DİZEL)’in anahtar teslim satış fiyatı 80.850 TL’dir.

20150808_104236-01_resizedSONUÇ

Makyajlanarak karşımıza yeniden çıkan Hyundai i30 HB, bana sorarsanız markanın en dikkat çeken ve tutulan modelleri arasında geliyor. Bunu dememdeki en önemli gerekçe ise aracı test ederken gerek sürüş konforu gerekse de yeterli performans değerlerini örnek olarak gösterebilirim! Bunun yanında da ekonomik olması da i30’u segmentinde farklı kılan bir başka avantajlı yönü olsa gerek… Bütün bunları sayarken de otomobilin farklı tasarımını da belirtmeden geçmemek lazım! Test sürem zarfında şehir içinde kullanma fırsatı bulduğum yeni i30, bence sunduğu yakıt tasarrufu ile de rakiplerinin korkulu rüyası olmaya devam edecektir. Markanın son yıllarda özellikle araçlarının ön yüzünde uyguladığı kinetik tasarım çizgisi yenilenen i30 HB ile de sürmekte… Bunun yanında aracın farklı renk kombinasyonları da trafikte dikkat çekmenize de olanak sağlamakta! Size tavsiyem bu segment  bir otomobil ise kafanızdaki gidin Hyundai bayisine bir test sürüşü yapın ve aracı yakından inceleyin! Şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

 

20150808_104318-01_resizedOtomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI

Hakan Alkan

twitter.com/alkanhkn

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir