Ailenin Bebeği ile Tanışın: Jaguar E-Pace [Video]

By on 10 Temmuz 2018

Jaguar tarihinin ilk SUV modeli olarak karşımıza çıkan ve tasarım hatlarını F-Type‘tan alan F-Pace markaya geçmişte kalan şaşalı günlerini hatırlattığını söylemeden geçmek haksızlık olur. Piyasaya sunulduğu ilk günden itibaren satışlarıyla yüzünü güldüren modelinin ardından kullanıcılarım bu sınıfa olan ilgisine daha da çok eğilen Jaguar elektrik geleceğini de I-Pace adını verdiği elektrikli SUV modeliyle gösterdi. I-Pace gelene kadarsa önümüzde aileye katılacak olan daha küçük bir üye var; E-Pace!

Her geçen gün pazar payını artıran Crossover/SUV liginde acaba bu sefer hangi yeni üyeyi göreceğiz sorusunu sormaya devam ederken üreticiler bizleri cevapsız bırakmayarak mutlu etmeye devam ederken bu cevabı veren kişi Jaguar olunca heyecanımız da biraz daha artıyor.

baa8b61e25fab99b3e632c76a306e6c0e8a9e65c

F-Pace ile “2017 Dünyada Yılın Otomobili” ödülünü kazanma başarısı gösteren Jaguar’ın bir bebek versiyonu olarak asfalta çıkardığı E-Pace‘te bu başarının izlerini görebiliyoruz.
Performansıyla olduğu gibi tasarımıyla da F-Pace’in izinden giden E-Pace Jaguar kalitesinin daha ulaşılabilir noktasını da temsil eden bu özel model bu haftaki Test Merkezi konuğumuz.

4373005b2ba2b47dd977d744e5e9e78109b9f6dd

TASARIM-DONANIM
Jaguar’ı kompakt SUV sınıfında temsil eden E-Pace, spor otomobil tasarımının SUV formuna bürünmüş bir versiyonu olarak F-Pace’in başarısını devam ettirmeye çalışacağa benziyor.

Audi Q3, BMW X1 ve Mercedes GLA gibi rakiplere karşı amansız bir mücadele verecek olan E-Pace ortaya koyduğu karakterlerle rakipleri arasından sıyrılmayı başarıyor. Izgarasından far grubuna kadar F-Pace ile ortak noktaları paylaşan aracın 2.681 milimetre gibi bir aks mesafesi var ki bu içerde sunulan kullanım alanının tatmin edici olacağının ilk işareti olarak karşımızda duruyor.

9d02cfae590d3cc71e8e0f3fa9f560f41b947a01

577 litre gibi iddialı bir bagaj kapasitesine sahip olan aracın bu değeri koltuklar pasif hale getirildiğinde 1.234 litreye kadar esneklik gösterebiliyor. İçerisindeki kullanım gözleri açısından da ciddi anlamda cömert olan Jaguar, merkezde 10, kapılardaysa sekiz litrelik bir alan vadediyor. E-Pace’te opsiyonel olarak sunulan 21 inç boyutundaki jantların da sınıfındaki en büyük örnek olduğunu da belirtmekte fayda var.

jaguarepace12-1000x562

Kokpitine girdiğimizde bizleri alıştığımız Jaguar felsefesiyle karşılayan E-Pace’te erişimi kolay, kullanıcı odaklı bir yapı karşılıyor. Head-up display destekli ekranlardan direksiyonun arkasında yer alan 12.3 inç‘lik renkli ekranda çözünürlüğü yüksek üç boyutlu dijital göstergelere yer veriliyor.

jaguarepace13-1000x562

Merkezdeki multimedya ekranın büyüklüğünü 10 inç‘ten yana kullanan Jaguar, giyilebilir anahtar teknolojisiyle bu ekranı uzaktan kontrol etmeye de olanak sağlıyor. Meridian ses sistemiyle içerisindeki ambiyansı hareketlendirecek olan E-Pace’te beş adet USB bağlantı noktası, 4G destekli Wifi Hotspot, araç içerisindeki benzin ve gidilebilecek menzil miktarı gibi önemli bilgileri gösteren akıllı saat destekli mobil uygulama gibi önemli özellikler de es geçilmemiş.

jaguarepace14-1000x562

Jaguar’ın F-Pace ile aldığı olumlu geri dönüşlerden doğan ve ailenin en küçüğü olarak geçtiğimiz yılın Temmuz ayında tanıtımı gerçekleştirilen E-Pace, elde edilen başarıyı bir istikrara dönüştüren bir model oldu.

Pek çok köklü mecranın yılın otomobili listesinde yer verdiği bu küçük oyuncuya olan ilgiden fazlasıyla memnun olan Jaguar, bu ilgiyi karşılıksız bırakmamak adına kullanıcısına tasarımsal anlamda tatmin edici adımlar atmaya devam ediyor.

Sürücüsünü anahtar veya akıllı telefon bağlantısına göre tanıyarak koltuk, klima kontrolü ve bilgi-eğlence sistemini otomatik olarak ayarlayan yeni bir sistem de E-Pace’in elini güçlendirdi. Yapay zekanın da desteğine sahip olan bu sistem, hava durumundaki değişimi algılayarak araç içerisini de önceden hazırlıyor.

Bu da soğuk bir kış gününde siz aracınıza doğru ilerlerken direksiyon ve koltuk gibi parçaların ısınmaya başladığını görüyor ve yine önceden hazırlanan çalma listenizi başlatmaya hazır olmanız gerektiği anlamına geliyor.

5401fe21ef371aa666e0a7b08d762eb12a87bb34

MOTOR-PERFORMANS
Kaputunun altında beş farklı motor seçeneğiyle satışa sunulan E-Pace’de bu motorların dağılımı üç adet dizel ve iki adet benzinli olarak yapılıyor. Markada görmeye alışık olduğumuz Ingenium motorların kullanılığı araçta turbo lagının ciddi anlamda önüne geçildiğinin de altı çiziliyor. 2.0 litre hacimli seçeneklerin kullanıldığı E-Pace’in dizel motorları 150, 180 ve 240 beygirlik versiyonlarla sunuluyor.

Benzinli motorlardaysa bu seçenekler 246 ve 296 beygir olarak karşımıza çıkıyor. Ön tekerlekten ve dört tekerlekten çekiş olmak üzere iki altyapıyla satın alınabilecek olan araçta altı ileri manuel ve dokuz ileri otomatik şanzımana yer veriliyor.

1e4b24648619b777bffa196bb5f2314f347987f2

Test aracımızın kalbinde yer alan 2.0 litrelik benzinli motor ailesinin giriş seviyesine getirdiği yeni seçenekse 200 PS‘lik güç değerini beraberinde getiriyor. Aracı 0’dan 100’e 7,7 saniyede taşıdığı söylenen bu makinenin 100 kilometredeki ortalama tüketimi 6,5 litre ile 7 litre arasında.

E-Pace’ motorla birlikte gelen ve bizce motordan daha önemli olansa adaptif süspansiyon opsiyonu. Değişken yapıdaki üçlü sistemin ve hidrolik valflerin bir arada kullanıldığı bu sistem, aracın özellikle virajlardaki dinamiklerine gözle görülür oranda fark meydana getirecek. “Arazi” modunu da kullanan Jaguar, off-road deneyiminde de daha kaliteli bir sürüş vadediyor.

jaguarepace5-1000x562

GÜVENLİK
Jaguar E-PACE, her yolculuğu daha güvenli ve konforlu hale getirmek için; şeritten ayrılma uyarısı, trafik işareti tanıma sistemi, adaptif cruise kontrol, kör nokta uyarı sistemi, acil durum freni, surround kamera sistemi, aktivite anahtarı gibi gelişmiş sürücü yardım teknolojilerine sahip.

jaguarepacee6

Bununla birlikte bileklik formundaki “Aktivite Anahtarı” geleneksel anahtarı otomobil içinde devre dışı bırakıp yüzme dâhil bir çok spor sırasında araç anahtarını rahatlıkla taşımanıza da olanak sağlıyor!
Diğer sürücü destek özellikleri ise: Bağımsız acil durum freni, dışarının 360° görünümünü sunan Surround Kamera Sistemi, Motor sürükleme Torku kontrolü, Dinamik Denge Kontrolü, park asistanı, yokuş kalkış desteği, ABS, ESP, ASR, ve harekete duyarlı bagaj kapağına sahiptir.

jaguarepace18-1000x562

FİYAT
Test aracımız olan Jaguar E-Pace AWD MIC SE’nin anahtar teslim satış fiyatı 537 bin TL’dir. Aracın başlangıç fiyatı 456 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

PHOTO_20180704_093526-01-01

YORUM FARKI
1945 yılında İngiltere’de kurulan Jaguar efsanesi 2008 yılında Hindistan’ın en büyük otomotiv markası Tata’ya satıldı. Bir diğer ayrıntı ise Jaguar, otomobillerinin motor kaputunun üstünde yer alan ve zıplayan Jaguar figürünü, meydana gelebilecek kazalarda, yayaların yaralanma riskini azaltmak için değiştirerek ürettiği yeni modellerine bu Jaguar figürü yerine, Jaguar resimli bir plaket monte etti.

Ülkemizde Borusan güvencesi altına girdikten sonra satış grafiği hızla yükselen Jaguar markası, ailenin en küçük üyesi konumunda olan modeli olan ve spor otomobil tutkunlarının ilgisini de çeken E-PACE versiyonunu kullanıp test etme ayrıcalığını yaşadım. Ayrıcalık diyorum zira bu otomobili kullanmak bence bir ayrıcalık!

Gerek dünyada gerekse de son yıllarda ülkemizde SUV otomobillere olan ilgi artarak devam ediyor. Dolayısıyla bu iştahlı pazarda bende varım diyen birçok firma da bu pastadan pay alma telaşına girerek birbiri ardına modelleri piyasaya sürmekteler. Bence bu rekabetten en karlı çıkan müşteriler olsa gerek! Zira bu kadar modelin olduğu bir pazarda seçimlerini yaparken önlerine daha çok model geleceği de aşikâr.

Benim için bir otomobilde en önemli unsur önce motor gücü ve ekonomisi sonra tasarımı gelir. Aracın dış görünümü ne kadar kusursuz olsa da direksiyon başına geçtiğinizde sizi performansı ve yakıt tüketimi ile hayal kırıklığına uğratıyorsa inanın gözünüz hiçbir şeyi görmez olur! Ama bu otomobilde performansından tutunda tasarımına ve malzeme kalitesine kadar kusursuz…

Fiyatı aklınızda eminim benim gibi soru işareti oluşturabilir ama malum yazı içinde de bahsettiğim gibi ülkemizde maalesef ki inanılmaz vergi oranları ve dengesiz kur var. Bunlar olduğu sürece belli gelir seviyesinde olan kişilerin bu tarz otomobillere sahip olması hayalden öteye gidemez. Parası olanlar içinde fazla söze gerek yok. Onlar bence bu otomobili test etmeden diğerlerine bakmasınlar derim. Çünkü E-PACE çok farklı bir SUV diğerlerine benzemiyor!

VİDEO

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin.

Hakan ALKAN

facebook.com/The Makina
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir