Agresif ve Sportif: MINI Cooper S!

By on 16 Mart 2012

MINI ailesinin en agresif ve sportif üyesi olan Cooper S, test bölümümüzün konuğu oldu. Ülkemizde Borusan Otomotiv çatısı altında özellikle genç müşteri kitlesinin beğeniyle kullandığı MINI Cooper S modelini gelin hep birlikte yakından tanıyalım…

TASARIM
MINI Cooper S’in dış tasarımındaki en dikkat çekici unsur bence motor kapağı üzerindeki yer alan karakteristik hava deliği, siyah altıgen görünümlü radyatör ızgarası ve alt ızgaradaki fren soğutması amaçlı seçkin hava girişlerinin görünümüydü. Bununla birlikte 16 inç hafif metal alaşımlı sportif jantlar, merkezi olarak yerleştirilmiş çift egzoz borusu ve sağlam arka spoyler Cooper S’in gözüme hoş gelen tasarım detayları oldu.

İÇ MEKÂN VE KONFOR
İç mekânda klasik MINI’yi bize hatırlatan ve sevdiren dairesel tasarım olan Speedometer tasarımı oldukça şık gözüküyor. Bununla birlikte Star/Stop özelliğine sahip olan Cooper S, kolay kullanım tuşlarıyla yolculuğumuz esnasında beni fazla yormadı. Üç kollu direksiyon simidi üzerine konumlandırılmış olan kısa yol tuşları da oldukça kullanışlı olmuş… Ayrıca test aracımda yer alan paslanmaz çelik özelliğindeki gaz ve fren pedalı ve ayak dayama yerleri otomobile oldukça sportif bir hava katmış.

GÜVENLİK
Öncelikle MINI Cooper modelleri Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız aldığını belirtmekte fayda var… Bunun haricinde test aracımda standart olarak sunulan güvenlik önlemleri ise, ABS, EBD, çekiş kontrol sistemi, DSC, viraj fren kontrol sistemi (CBC), sürücü-yolcu hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, yol bilgisayarı, klima, yağmur sensörü, lastik basınç kontrol sistemi, yükseklik ve derinlik ayarlı elektrohidrolik direksiyon, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön camlar…

 

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
MINI ailesinin en egresif modeli olan Cooper S’in motor kaputunun altında 1.6 lt 184 HP gücünde 260 Nm’lik muhteşem bir turbo motor yer alıyor. Bu muhteşem makine 0-100 km’ye 7 saniyede ulaşıyor. 6 ileri otomatik şanzıman özelliğinde olan Cooper S, test süresi boyunca 100 km’de 8.8 lt’lik yakıt tüketim değerlerini verdi… Bence bu güçteki bir otomobil için yakıt tüketim değeri gayet normal.

 

FİYAT
Test aracım olan MINI Cooper S 1.6 184 HP anahtar teslim satış fiyatı 28.843 Euro.

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME
Özellikle gençler ve kendini genç hisseden MINI fanatiklerinin bu otomobile karşı olan aşklarının ne kadar yerinde olduğunu test süremiz boyunca bende yakinen anladım. Dolayısıyla MINI Cooper S müşteri kitlesi itibariyle hak ettiği yerde diye düşünüyorum. Ancak size tek önerim Cooper S’i kullanırken emniyet kemerinizi mutlaka takın!

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir