Adrenalin mi? Yoksa Heyecan mı? MINI Cooper S Countryman!

By on 16 Kasım 2012

Arazi araç karakterini çok iyi bir şekilde yansıtarak yerden yüksek yapısıyla dikey tasarım yapısıyla diğer MINI ailesinden farkını ortaya koyan MINI Cooper Countryman S, MINI efsanesinin en seçkin üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Müşterinin ilgisini her çıkardığı modelle perçinleyen MINI ailesinin kaslı üyesi olan Cooper S Countryman ALL 4 çeker modelini sizler adına test etme imkânı bulduk.

TASARIM

Tasarım olarak Cooper modellerinin aksine yerden yüksek kaslı yapısıyla dikkat çeken Countryman, hatlı çizgileriyle MINI modellerinin tasarım spektrumunu çok iyi yansıtıyor. Countryman’a önden baktığımızda altıgen görünümlü dik açılı siyah ızgara ve ızgaranın altında yer alan ufak hava girişleri ile bunları tamamlayan yan hava olukları tasarımda ilk gözümüze çarpan özelliklerin başında geliyor. Bununla birlikte hafifçe arkaya doğru uzanan ön farlar, krom kaplı çift egzoz borusu, MINI karakterini yansıtan yanlardaki siyah etekler, hafif metal alaşımlı jantlar Countryman’de gözümüze çarpan diğer tasarım detaylarıdır. Ayrıca arka tamponun yüksekte tasarlanması sebebiyle arazi aracı havasını yansıtan otomobil, tasarım özellikleriyle bizden tam not aldı!

KONFOR VE İÇ MEKÂN

Klasik MINI Cooper modelleriyle örtüşen konfor özelliklerine paralel olarak ferah iç mekan yapısıyla dikkat çeken Countryman, MINI modellerinde kullanılan dairesel ön panel speedometer tasarım bu modelde de başarıyla kullanılmış. İç mekânda MINI Countryman’a özel olarak tasarlanmış olan merkezi ray sistemi sayesinde, eşyalar ray sistemine tutturulup ileri veya geri olarak hareket ettirebiliyor!

Buna paralel olarak test aracımızda yer alan ve opsiyonel olarak sunulan paslanmaz çelik pedallar ve ayak dayama yerleri de bizce çok şık olmuş… Ayrıca orta bölümde yer alan ve kullanımı oldukça ergonomik olan otomatik klima sistemi de yerinde tasarlanmış! Buna paralel olarak Countryman’da standart olarak Bluteooth, USB girişi, Radyo ve MP3 çalar sistemi sunulmuş. Birde şunu belirtmeden geçmemek lazım ki ferah içyapısını tamamlayan tümüyle esnek ve birbirinden bağımsız olarak ayarlanabilen dört koltuk sistemi bizi kendine hayran bıraktı!

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

1.6 litre 4 silindir hacmine sahip benzinli motora sahip olan MINI Cooper S Countryman’de 260 Nm’lik muhteşem tork oranı bize 184 beygirlik bir güç sundu! Elbette bu beygir&tork oranlarıyla bu otomobilin performansını hissetmeniz inanılmaz bir duygu! Spor sürüş modunda gaza bastığımız anda verdiği motor sesine paralel olarak ALL4 dört çeker sisteminin de etkisiyle MINI Countryman’i kullanmak inanılmaz bir keyifti bizim için…

Ancak bu kadar performanslı bir motoru kullanırken sakın bu otomobilin yakıt sarfiyatının yukarılarda olduğunu düşünmeyin! Bilakis test süremiz boyunca şehir içi trafiğinde kullandığımız Countryman 8.9 litrelik yakıt sarfiyatıyla da bizi kendine hayran bıraktı. Elbette seri ve agresif kullanımlarda bu yakıt değeri 10 litrelere kadar da çıkabildiğini belirtmeden geçmeyelim!

GÜVENLİK

Yüksek güvenlik ekipmanlarını kullanıcılarına standart olarak sunan MINI Cooper S Countryman’de, Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS) ve Viraj Fren Kontrolü (CBC), Elektronik Fren Kuvveti Dağılımı (EBD), Standart bir özellik olan Dinamik Denge Kontrolü (DSC), Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC), sürücü-yolcu-yan ve perde hava yastıkları ve Otomatik Denge Kontrolü + Yol Tutuş (ASC+T) standart olarak sunuluyor! Bizce bu kadar agresif bir otomobil için güvenlik her şeyden önemli olmalıydı ve MINI bunu başarmış…

FİYAT

Test aracımız olan MINI Cooper S Countryman ALL 4’ün anahtar teslim satış fiyatı 96.492 TL’dir.

SONUÇ

Agresif ve adrenalini yollarda hissetmek isteyenlerin yeni tercihi olan MINI Cooper S Countryman, MINI efsanesinin ne denli yol kat ettiğini test süremiz boyunca bana bir kez daha kanıtladı! Özellikle S modellerinde çok daha yakından hissettiğim bu agresif duygu beni oldukça heyecanlandırdı…

Yerden yüksek kasa yapısıyla 4×4 ruhunu çok iyi yansıtan Countryman ile trafikte yol almak bana keyif verdi. MINI fanatiklerinin yeni tercihi olma yolunda da emin adımlarla ilerleyen Countryman, gerek malzeme kalitesi gerekse de tok duruşuyla benden tam not aldı! Ancak bu hızlı makineyi kullanırken size tavsiyem emniyet kemerinizi takmayı sakın unutmayın… Şimdiden bu aracı alacaklara keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

 

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Hakan Alkan

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir