A Segmentinin İzmitli Nirvanası: Yeni i10

By on 17 Nisan 2017

Markanın Almanya Rüsselsheim’daki Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde (HMETC) geliştirilerek Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilen ve 40’tan fazla ülkeye ihraç edilen i10’u daha modern, daha şık ve daha estetik hale getirmekle beraber aynı zamanda teknolojik ve güvenlik özellikleriyle de iddiasını artırdı. Modern tasarımı ve dinamik sürüş özellikleriyle birlikte öne çıkan ikinci nesil Hyundai i10, piyasaya sunulduğu Kasım 2013’ten bu yana Avrupa pazarında üç yıl içinde 220 bin adetten fazla satış başarısı göstererek önemli bir çıkış yakaladı.

Segmentinin lideri yeni nesil i10, yeni tip basamaklı ön ızgarası ve sportif hava girişleri olan ön tamponuyla da dikkat çekiyor. Kendinden daha büyük otomobillere yakın geniş ve ferah iç mekânı, yüksek teknoloji ürünü sağlam gövdesi ve üst düzey donanım seviyesiyle dikkat çeken İzmit’li i10’u gelin daha yakından inceleyelim.

IMG_20170413_143201

TASARIM
Kavisli ve aynı zamanda doğal akıcı çizgileriyle karakterize edilen Hyundai i10, yeni basamaklı ön ızgarası dâhil olmak üzere tasarım anlamında halefine oranla bir takım iyileştirmeler yapılmış!
Hyundai i10, yeni bir tampon ile müşterilerinin beğenisine sunulurken bir önceki modelde alt kısımda bumerang şeklinde verilen LED gündüz sürüş farları ise yeni yuvarlak tasarımıyla ön ızgaraya taşınmış. Bu sayede daha elit ve daha sportif bir ifadeye kavuşan otomobil arka tarafta da değişikliklerini başarıyla sürdürmüş… Tıpkı ön taraftaki gibi arka tamponda da yuvarlak hale getirilen sis farları, siyah bir çerçeve içerisinde sunulmuş. Bu şık tampon tasarımı ile daha sportif ve dinamik bir duruş sergileyen i10, yeni eklenen açılır tavanıyla da donanım seviyesini bizce daha da pekiştirmiş.

IMG_20170417_140225-01

KONFOR
Öncelikle yeni nesil i10’un kokpit kısmına geçmeden içimizde bazı şüpheler vardı… Acaba bu otomobilin iç bölümü dar mı? Arka yolcu oturma alanı nasıl? Bagaj bölümü kaç litre? Tarzında soru işaretleri ile otomobilin içinde kendimizi bulduk… Ancak kokpite ilk kez geçtiğimizde aracın dış görünüşün aksine ferah bir oturma alanı bizi karşıladı! Test aracımızda kullanılan siyah-kırmızı rengindeki ön konsol ve yan kapı geçişleri tek kelimeyle muhteşem bir hava katmış i10’a! Arkaya oturduğumuzda ise 4 kişilik yetişkin insanın kolayca seyahat edebileceğine şahit olduk. Bunda elbette aracın aks mesafesinin etkisi tartışmasız bir gerçek…

Hyundai-Yeni-i10-1Otomobilde kullanılan konfor özelliklerinde bahsedecek olursak; Yokuş kalkış desteği, CD ve MP3 çalar, aydınlatmalı torpido gözü, 7’’ renkli dokunmatik ekrana sahip 4 x 45 Watt gücündeki müzik sistemi, CD, MP3, Bluetooth, RDS’li Radyo, harici medya birimlerine bağlantı ve navigasyon özellikleri,(bu özellikte birçok üst segmentte olmadığını belirtmek isteriz), segmentinin üzerinde bir konfor paketini kullanıcılarına sunmuş!

Buna paralel olarak geniş ve ferah iç mekânını 252 litrelik segment lideri bagaj hacmiyle destekleyen i10’nun kabininde yer alan saklama cepleri ve 1 litrelik şişenin rahatlıkla sığabileceği kapılardaki gözler de kullanım kolaylığını artıran farklı detayları…

IMG_20170417_140241-01

GÜVENLİK
Yeni i10, hiçbir rakibinde bulunmayan Ön Çarpışma Uyarı Sistemi, Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi, statik dönüş farlarına sahip olan i10’un diğer özelliklerinde olduğu gibi güvenlik seviyesinde de bir üst lig özelliklerini bünyesinde barındıran yeni i10’da standart olarak sunulan güvenlik ekipmanlarından öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz… Elektronik Denge Kontrol Programı (ESP), Araç Stabilite Yönetim Sistemi (VSM), Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HAC), arka park sensörü, Kilitlenmeyen Fren Sistemi (ABS), Elektronik Kontrollü Fren Güç Dağılımı (EBD), Fren Destek Sistemi (BAS), Sürücü hava yastığı gibi özellikler sunulmuş!

IMG_20170413_143215

MOTOR
Hyundai i10’un kaputunun altında yer alan 1.25 D-CVVT 4 ileri otomatik şanzımanlı motor, maksimum 6000 devirde 87 beygirlik güç üretip 4000 devirde 120 Nm tork üretiyor. 998 Kg’lık ağırlığı ile hafif bir karosere sahip olan yeni i10 ile şehir içinde 6.2 litrelik yakıt tüketim değeri sundu! Oldukça ekonomik yakıt sarfiyatı sağladığımız i10’un akıcı otomatik vites ile daha rahat bir sürüş deneyimi yaşadık!

FİYAT
Test aracımız olan 1.2 Elite Otm.’in anahtar teslim satış fiyatı 60.500 TL’dir. Aracın 1.0 litrelik versiyonu 41 binden başladığını da ifade etmek isteriz.

IMG_20170413_131206

YORUM FARKI
Siz bakmayın onun ufak tefek duruşuna! Bende otomobili kullanmadan bu yanlış algıyla başlamıştım test günlerime… Ancak i10‘nun koltuğuna oturup aracı biraz kullanmaya başlayınca bu küçük ama bir o kadar da şehirli otomobilin kendinden büyük abilerine kafa tutarcasına ne kadar konfor özelliklerine sahip olduğuna şahit oldum.

Gerek boyutlarının avantajı gerekse de yakıt sarfiyatındaki cimriliği ile i10 bence sınıfının lideri olmayı hak ediyor. İç tasarımındaki farklılığıyla aynı yönde orantılı olarak tasarlanan otomobilin dış tasarımı da oldukça farklı olmuş!

Özellikle şehir içi trafik çilesi ve otopark alanlarımızın azlığına inat i10 gibi küçük ebatlı otomobiller bence şehir içi kullanım için oldukça ideal… Şimdiden farklı tasarımıyla dikkat çeken özel seri i10 tercih edeceklere kazasız keyfi maksimum sürüşler dilerim!

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir