A Segmentine Taze Kan: Yeni KIA Picanto

By on 25 Eylül 2017

A segmentine tamamen yeni bir soluk ve benzersiz bir sürüş deneyimi getiren üçüncü nesil Yeni KIA Picanto, aynı zamanda bünyesinde barındırdığı ileri teknoloji, kaliteli malzemelerle bezenen yaşam alanı ve zengin kişiselleştirme seçenekleriyle de sınıfının en çok yönlü otomobili olarak öne çıkıyor.

2011 yılından bu yana güncel versiyonu ile uluslararası pazarlarda 1,4 milyon adetlik satış performansı sergileyen KIA Picanto, bu süre içerisinde sadece Avrupa’da 300.000 adetlik bir satış başarısı ile öne çıkıyor. Sadece 2016 yılında Avrupa’da 55.000 adetlik satış performansı sergileyen KIA Picanto, ticari ömrünün son yılında satışlarını %3 arttırarak yerini yeni nesline bırakan bir model…
KIA’nın dünya çapında en çok satan modelleri arasında bulunan ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de güçlü bir hayran kitlesine sahip olan Picanto, yeni görünümü ile bu haftaki Test Merkezi köşemizin konuğu oldu. Picanto, yeni tasarım dilinin yanı sıra daha geniş iç hacim, yeni motor seçeneği ve güncel güvenlik donanımlarıyla sınıfında eli bir hayli güçlenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. İşte yeni Picanto’yu sınıfında iddialı bir model yapan özellikler…

IMG_20170922_151104-01TASARIM-DONANIM
Öncelikle KIA’nın Kore’deki Namyang ve Almanya’daki Frankfurt tasarım merkezlerinin yakın işbirliği ile tasarlanan Picanto, genç, dinamik ve enerjik bir görünüme kavuşturulmuş! Dolayısıyla KIA tasarım ekibi, yeni Picanto’yu daha cesur gövde hatlarının yanı sıra, dinamik detaylarla şekillendirerek sevenleriyle buluşturmuş.

Yerini aldığı ikinci jenerasyona göre artık çok daha asi bir ruh ile karşımıza çıkan yeni Picanto’da, yeni Rio’da da kullanılan tasarım dilinin hakim olduğunu görüyoruz. Ön tarafında U formlu kalın LED ışıklandırmalar ve büyük far yapısı tamponla birlikte yeni Picanto’ya sportif havayı katan en önemli bileşenler arasında yer alıyor. Arka tarafta eski jenerasyonda da dikey şeklinde olan ışıklandırmaların tasarım hatları devam ederken bu kısımda yer alan yeniliklerin ön tarafa göre biraz minimalist kaldığını söyleyebiliriz.

KIA Picanto’da daha dinamik bir görünüm elde etmek ve eş zamanlı olarak daha ferah bir yaşam alanı sunmak üzere tekerleklerin mümkün olduğunca köşelere alındığı görmekteyiz. Bu da önceki nesil ile kıyaslandığında 15 mm artan dingil mesafesi, 2.400 mm ile daha ferah ve geniş bir yaşam alanı ortaya çıkarmış.

Bununla birlikte yeni nesil KIA modellerinde olduğu gibi yeni Picanto’nun da yüzü yatay iki temayı bir arada kullanılmış. Bu sayede de otomobilin ön tasarımında çok daha geniş ve dinamik bir görünüm elde edilmiş. Üst bölümde çamurluğa kadar uzanan büyük boy ön farlar ve farların tasarımıyla bütünleşen ön ızgaraya yer verilmiş. Izgaranın hemen üzerinde ise KIA logosunun kendine yer bulduğu dikkatimizden kaçmadı.

IMG_20170920_152332

Alt bölümü ise tampona entegre ve markanın imzası niteliğinde olan “kaplan burnu” şeklindeki büyük bir havalandırma ızgarası doldurmuş. Tamponun köşelerine entegre edilen ek hava girişleri ise dinamik tasarımı desteklemiş. Ön bölümdeki modern ve yenilikçi mimariyi yeni projeksiyon tipi LED sis farları, sinyaller ve LED gündüz farları tamamlamış.

IMG_20170920_152306

Otomobilin ön bölümündeki dinamik tasarımı kuşakları belirgin çamurluklar ve önden arkaya doğru yükselerek devam eden omuz çizgisiyle pürüzsüz ve düzgün yüzeylere sahip profile taşınmış. Önceki nesil ile kıyasladığımızda daha dik konumlandırılan C sütunları geniş yapılarıyla yeni KIA tasarım felsefesini yansıtmış.

KIA, 2017 Picanto’nun konsolunda ve güvenlik ekipmanlarında da gözle görülür bir yol kat etmiş. Rio’da yer verilen kokpit tasarımının izlerini gördüğümüz Picanto’da aracın yeni karakterine uygun sportif üç kollu bir direksiyon karşımıza çıkıyor. Apple CarPlay desteği sunan ve yazılımsal olarak daha gelişmiş multimedya ekrana konsolun dışında yer veren KIA, ekranın kullanım kolaylığı açısından çok daha avantajlı hale geldiğini ifade ediyor.

2017-kia-picanto

Yeni KIA Picanto, dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da tamamen yeni ve modern bir atmosfer sunmuş. Kaliteli malzemeleriyle dikkat çeken otomobilin yaşam alanı, yeni mimarisiyle çok daha yüksek bir kalite algısı oluşturmuş. Sadece yüksek kalite algısıyla dikkat çekmekle kalmayan otomobilin kokpiti, uygulanan yatay mimarinin de etkisiyle sürücü ve yolculara görsel derinlik ve ferahlık hissi yaşatıyor.

Sürücünün görüş alanında olacak şekilde orta konsolda konumlandırılan bilgi ve eğlence sistemi ekranının altındaki parlak krom çıta, kalite algısını yükseltmiş. Söz konusu yatay krom çıta gösterge panelinin sağından başlayarak, konsol boyunca yolcu tarafındaki dikey konumlu havalandırma ızgarasına kadar uzanıyor. Krom çıtanın altında ise orta konsol havalandırma ızgaraları ve iklimlendirme paneli konumlandırılmış… Standart olarak siyah ve gri kumaş kaplamalı koltukların sunulduğu yeni KIA Picanto’da ayrıca birçok kişiselleştirme alternatifi de mevcut.

IMG_20170523_161402

Ayrıca orta konsolun üst kısmına entegre edilen dijital bilgi ve eğlence sistemi yeni KIA Picanto ile yolculukları keyfe dönüştürüyor. Bluetooth bağlantısına sahip sistem, sürüş esnasında telefon görüşmelerinin güvenli bir şekilde yapılmasına yardımcı oluyor. USB ve AUX girişleriyle kişiselleştirilmiş müzik listelerini dinlemeye olanak sağlayan sistem aynı zamanda mobil cihazları yolculuk esnasında şarj etme imkânı da sunuyor. Buna paralel olarak bu segmentte olmayan dokunmatik dijital bilgi ekranını da beklediğimizi ifade etmek isteriz 🙂

3.595 mm uzunluğa, 1.485 mm genişliğe ve 1.595 mm yüksekliğe sahip yeni nesil KIA Picanto, boyut itibariyle öncüsünden daha büyük olmamasına rağmen, artan dingil mesafesinin ve uzayan arka aks çıkıntısının da katkısıyla çok daha geniş ve kullanışlı bir yaşam alanı sunmuş. Daha da önemlisi Picanto sınıf lideri bir bagaj kullanımına olanak sağlamış! Hacmi 200 litreden (VDA) 255 litreye çıkan yeni KIA Picanto’nun bagajı günlük kullanımı kolaylaştıracak bir fonksiyonellik sunmuş.

Ön yolcular için sunulan yeni kolçak 55 mm ileri-geri hareket edebiliyor. Sınıfında bir ilk olan bu özellik dışında kolçak bir litrelik su şişesi veya güneş gözlüğü saklama alanıyla fonksiyonelliği desteklmiş.
Orta konsolun en alt kısmında diğer küçük eşyalar için iki katlı bir saklama gözü, ayrıca açılıp-kapanan iki adet bardak tutucu bulunuyor. Böylece küçük eşyaların neden olabileceği karmaşa tamamen ortadan kalkıyor. Güneşliklerin altında bulunan LED makyaj aynaları ve kabin aydınlatmaları dışında loş ambiyans aydınlatması şeritleri bulunuyor.

IMG_20170922_151046-01

MOTOR-PERFORMANS
Test aracımızın kalbinde yer alan 1,25 litre hacimli çok noktadan enjeksiyonlu (MPI) atmosferik motor ve dört ileri otomatik şanzıman seçeneği sunuyor. 1.25 litre hacimli MPI motor 84 PS güç ve 124 Nm Tork üretiyor. Yakıt verimliliğini arttırmak üzere çift CVVT (sürekli-değişken supap zamanlaması) supap zamanlama sistemini optimize eden KIA mühendisleri ayrıca, yeni düşük sürtünmeli piston kaplaması ile silidir içindeki sürtünmeyi de azaltmışlar.

Gelelim aracın yakıt tüketim değerlerine… Şehir içi sakin kullanımda test ettiğimiz yeni nesil KIA Picanto’nun en son bize sunduğu yakıt tüketimi 6.6 litre seviyesinde gerçekleşti. Ekonomik olarak nitelendirebileceğimiz bu rakama ulaşmamız ise otomobile fazla yüklenmeden oldu. Zaten bu tarz otomobillerde performans beklemek çok gereksiz bir durum! Buna paralel olarak otomobilin fabrika değerleri olan 5.4 litrelik rakama ulaşılması özellikle İstanbul koşullarında bizce imkansız. Gerek sorunsuz vites geçişleri gerekse de düşük tüketim seviyesiyle Picanto bizden tam not aldı.

IMG_20170523_161304

GÜVENLİK
Eskisine oranla iki kat daha fazla Yüksek Dayanımlı Çelik Teknolojisi (AHSS) kullanılan ve aktif güvenlik teknolojileriyle donatılan yeni Picanto, bugüne kadar KIA’nın geliştirmiş olduğu en güvenli A segment otomobil olmasıyla öne çıkıyor.

Daha güçlü ve daha hafif bir gövdeye sahip olan yeni KIA Picanto; ön, ön yan ve perde hava yastıkları olmak üzere standart olarak altı adet hava yastığı ile donatılmış. Standart olarak Lastik Basıncı İzleme Sistemiyle donatılan yeni KIA Picanto tutunma kayıplarını tespit ederek, aracın yoldan çıkmamasını sağlayan Araç Denge Yönetimi (VSM) ve virajlarda aracın kontrolden çıkmasını önleyen Elektronik Denge Kontrol Sistemleri (ESC) de standart olarak sunuluyor.

FİYAT
Test otomobilim olan Yeni KIA Picanto 1.25 litrelik otomatik şanzımanlı motorunun anahtar teslim satış fiyatı 63.500 TL’dir. Ülkemizde tek motor ve ekipman seçeneği ile satışta olan Picanto’nun bu fiyatı rakiplerine baktığımızda makul düzeyde…

YORUM FARKI
Dünyada ve ülkemizde son yıllarda oldukça fazla ilgi görmeye başlayan A segment otomobiller gerek şehir içi pratik kullanımları gerekse de rahatlıkla park yapılabilmeleriyle özellikle bayan kullanıcıların ve de erkek sürücülerin de ilgisini çekmeye başladığını ifade etmek isterim.

Bence de kalabalık şehirlerdeki olumsuz havayı böyle kullanımı pratik, kıvrak otomobillerin alması gerekiyor. KIA ailesi de geçmişten süregelen farklılığını tamamen evrim geçiren Picanto serisiyle perçinleyeceğe benziyor. KIA tasarım dilinin mükemmel bir şekilde uygulandığı yeni nesil Picanto’yu ilk gördüğümde ben de kendisine hayran kalmadığımı söylesem yalan olmaz. Bu sevimli şehirli ile yol arkadaşlığım süresince gerek kıvraklığı gerekse de rahat ve konforlu sürüşü beni Picanto fanatiği haline getirdi. 🙂

Halefine oranla baktığımda kompakt tasarım özelliğini koruyan yeni Picanto, daha sert gövde çizgileri ve canlı renk seçenekleriyle iddialı bir duruş sergilemiş. Zaten bu segmentteki rakipleri de bu özellikleri öne çıkararak kullanıcılarının kalbini çalmayı hedefliyorlar. Picanto bence bunu başarmış bir otomobil…
Yakıt tüketimi olarak fazla istediğimi alamadığım test sürüşlerim sonrasında ben artılarının bol olduğu A segmentinde bir otomobil alsam Picanto’yu tercih ederim diye düşünüyorum ve de alacak olanlara da tavsiye ediyorum.

Keyfi bol kazasız sürüşler dilerim…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagra.com/Hakan5134
facebook.com/Oto Sevdası

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir