A Segmentin Yeni Nirvanası! Hyundai i10…

By on 15 Aralık 2013

Hyundai’nin yeni İzmit’lisi olarak üretime başlayan i10, farklı tasarımı, rakiplerinden bir adım önde olan konfor özellikleri ve ferah iç mekânı ile piyasaya çıktığı ilk günden bu yana dikkatleri üzerine çekmeyi başardı! İzmitli i10’un kısa sürede yakaladığı bu başarının sebebini yakından incelemeye ne dersiniz?

i10 testTASARIM

Adeta bir üst segment müşterilerinin beklentilerine cevap vermeye odaklanmış olarak üretilen i10’nun dış tasarımı da farklılığını ispat eder nitelikte tasarlanmış! Dış görünümünde kaslı hatlara kavuşturulan i10’da halefine oranla tepeden tırnağa değiştirilen farklılıklar göze çarpıyor… Yeni i10’da geriye doğru uzanan far yapısı otomobile sportif ve çekici bir görünüm kazandırmış. Bununla birlikte opsiyonel olarak sunulan bir üst segment otomobillerin bile bazılarında yer almayan viraj içini aydınlatan statik dönüş farları ve gündüz LED farlarını da i10 alırken tercih edebilirsiniz! Ön farlar arasında uzanan ince ızgara çizgisi ve bunları tamamlayan Hyundai logosu da otomobilin ön tasarımına akıcılık kazandırmış. Bununla birlikte gövde ile birleştirilen ön tampon üzerinde yer alan üçgen biçimindeki alt ızgara ve ortadan birbirini kesen kalınca plastik görünüm de oldukça farklı bir görünüme imza atmış!

i10 testAraca yandan baktığımızda ise kapı kolları üzerinden geçip arkaya doğru uzanan dik omuz çizgileri ve yine ön tampondaki gibi yer verilen ince plastik çizgi i10’un yan profilden bakıldığında daha uzun bir otomobil hissinin bizde uyanmasını sağlıyor… Aracın arka tasarımında ise tasarım detaylarının devamını görmekteyiz. Modern bir şekilde tasarlanmış arka stoplar ile otomobilin gündüz ve gece kendini fark ettirmesine olanak sağlamış! Buna paralel olarak yeni i10’larda standart olarak sunulan stop lambalı spoyler araca sporcu karakter kazandırmış…

i10 testKONFOR VE İÇ MEKAN

Öncelikle i10’nın kokpit kısmına geçmeden içimizde bazı şüpheler vardı… Acaba bu otomobilin iç bölümü dar mı? Arka yolcu oturma alanı nasıl? Bagaj bölümü kaç litre? Tarzında soru işaretleri ile otomobilin içinde kendimizi bulduk… Ancak ilk oturduğumuzda dış görünüşün aksine çok ferah bir oturma alanı bizi karşıladı! Test aracımızda kullanılan siyah-tarçın rengindeki ön konsol ve yan kapı geçişleri tek kelimeyle muhteşem bir hava katmış i10’a! Arkaya oturduğumuzda ise 4 kişilik yetişkin insanın kolayca seyahat edebileceğine şahit olduk…

i10 testBirçok saklama gözlerinin de eksik edilmediği yeni i10’nun ele ve kol boyuna uygun tasarlanmış birazcık yukarıda yer alan vites bölümü de ince ama yerinde bir ayrıntı olmuş! Otomobilde kullanılan konfor özelliklerinde bahsedecek olursak; yokuş kalkış desteği, CD ve MP3 çalar, aydınlatmalı torpido gözü, AUX, USB ve iPod bağlantısı, elektrik destekli direksiyon (bu özellikte bir çok üst segmentte olmadığını belirtmek isteriz), 252 litrelik bagaj hacmi ile i10 segmentinin üzerinde bir konfor paketini kullanıcılarına sunmuş!

i10 testPERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımız olan yeni i10’da yer alan 1.0 litrelik Dual-CVVT beş ileri manuel benzinli motor, maksimum 5500 devirde ürettiği 63 beygiri 95 Nm’lik tork değeri ile desteklemiş! Test süresi zarfında 100 km’de ortalama 5.8’lik yakıt tüketim değerini bizlere sunan yeni i10’nun ekonomik bir motora da sahip olduğunu görmüş olduk… Bu rakam şehirlerarası yola çıktığında ise 4 litre gibi oldukça ekonomik rakamlara da düşebildiğini iletmekte fayda var! 108 g/km’lik emisyon değeri ile çevreye de oldukça duyarlı bir otomobil olan 1.0 litrelik benzinli motor sınıfını da göz önünde bulunduracak olursak bizden tam not almasını bildi!

i10 testGÜVENLİK

Diğer özelliklerinde olduğu gibi güvenlik seviyesinde de bir üst lig özelliklerini bünyesinde barındıran yeni i10’da standart olarak sunulan güvenlik ekipmanlarından öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz… Elektronik Denge Kontrol Programı (ESP), Araç Stabilite Yönetim Sistemi (VSM), Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HAC), arka park sensörü, Kilitlenmeyen Fren Sistemi (ABS), Elektronik Kontrollü Fren Güç Dağılımı (EBD), Fren Destek Sistemi (BAS), Sürücü hava yastığı gibi özellikler sunulmuş!

i10 testFİYAT

Test aracımız olan Hyundai yeni i10 1.0 lt’nin anahtar teslim satış fiyatı 28.490 TL’dir.

i10 testSONUÇ

Yeni Hyundai i10 İzmit’deki üretim serüveninin ardından nihayet tüketicisi ile buluştu. Baştan aşağı yenilenerek Türkiye’den dünyaya ihraç edilecek olan i10’u test etmekten oldukça fazla keyif aldığımı ifade etmek isterim. Kendinden büyük abilerine kafa tutarcasına tasarlanmış dış görünümünden tutunda üstün konfor ve güvenlik özelliklerine kadar i10 bence kendini pazarda ispat edecektir! Ancak bir eksikliğini de belirtmeden geçmemek gerekir. Bu kadar üstün özellikler ile donatılan i10’a otomatik far sistemi de koysalardı bence hiçte fena bir iş yapmamış olacaklardı. Çünkü benim gibi genelde unutkan ve dalgın bir millete sahip olduğumuz için otomobilin farını açık unutup gitmemiz içten bile değil! Umarım Hyundai mühendisleri bu ufak eksikliği de giderirler. Sonuç olarak bu keyifli şehirliyi sizde en kısa sürede test edin bana hak vereceksiniz… Keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

i10 testOtomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

İçimizdeki sevdaların bitmemesi dileğiyle…

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir