730 Beygirlik Gücüyle 2018 Lamborghini Aventador S Roadster

By on 09 Eylül 2017

Lamborghini’nin on iki silindir mirasını taşıyan son temsilci olarak yeni jenerasyonuyla aralık ayında tanıştığımız Aventador S‘in tanıtımının ardından gözler Roadster modeline çevrilmişti. Sürüş dinamikleri üzerinde yapılan iyileştirmelerle çıtasını bir adım daha ileriye taşıyan Lambo, biraz geçte olsa meraklı bekleyişi sonlandırdı ve 2018 model yılıyla Aventador S Roadster‘ı Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilemek üzere tüm detaylarıyla karşımıza çıkarttı.

Güç ünitesi ve altyapı olarak Coupe ile benzer genleri taşıyan Roadster her zaman olduğu gibi tavan bölümündeki özellikleri ve yapısıyla fark oluşturuyor.

2018lamborghiniaventadorsroadster3-1000x562

Roadster’ın kendine has detaylarına geçmeden önce Coupe ile benzerlik gösterdiği teknik detaylara bakmakta fayda var. Üzerinde 6.5 litre hacme sahip atmosferik bir motorun görev yaptığı Aventador S Roadster, 730 beygir güç ve 690 Nm tork değerlerine sahip. Bu motorla 0’dan 100’e hızlanmasını üç saniyede tamamlayabilen aracın erişebildiği maksimum hız değeriyse 350 km/s olarak verilere yansıyor.

2018lamborghiniaventadorsroadster2-1000x562

Kağıt üzerindeki bu teknik değerleri diğer üreticilerden ayıran en büyük özellikse şüphesiz Lamborghini’nin üzerine ayrıca eğildiği sürüş dinamiği cephesinde ortaya çıkıyor. Beklenildiği gibi dört tekerlekten manevra kabiliyetine sahip olan Roadster; yeni nesil süspansiyon geometrisi, standartlara ek olarak kalibre edilebilir sürüş modu EGO ve yazılımla iyileştirilmiş stabilite kontrol sistemi bu alanda sürücüsüne farklı bir deneyimin kapılarını aralayacak.

2018lamborghiniaventadorsroadster9-1000x562

Lamborghini geleneğini açık havada deneyimleme imkanı sunan Roadster’daki en önemli parça çıkarılabilir yapıda olan karbon fiber tavan diyebiliriz. Çıkarıldığında 6 kilogram gibi bir ağırlık kazanımı sağlayan bu tavan panellerinin ön bölümde yer alan bagaj alanına konulabilmesi de kullanım kolaylığı açısından oldukça önemli bir detay. On iki silindir senfonisini dinlemek isteyen kullanıcılar için arka cam bölümünün de tek bir tuşla aradan kalkabiliyor olması, sürüşün tadını çıkartma felsefesini de doruklarına kadar hissettirecek çok özel bir detay.

2018lamborghiniaventadorsroadster13-1000x562

Toplam ağırlığı 1.625 kilogram olarak verilen Aventador S Roadster’ın özel tavan yapısından ötürü Coupe’ye göre 50 kilogram daha ağır olduğunu da belirtmekte fayda var. Avrupa’da 313,666 euro‘dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan 2018 Lamborghini Aventador Roadster’ın ilk teslimatları önümüzdeki şubat ayında gerçekleştirilecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir