70 Yıllık Bir Başarı Hikayesi: Ferrari

By on 25 Mart 2017

Ferrari’nin sokaklara çıkışının 70’inci yılında tarihin tozlu sayfalarına kısa bir yolculuk. Enzo Ferrari ve Ferrari‘nin hikayesi, Alfa Romeo’nun yarış pilotluğundan başlayıp dünyanın en önemli süper otomobil üreticilerinden bir tanesi olmaya varan enfes bir öykü…

70offerrari13-1000x562

Enzo Ferrari 1910 yılında kurulmasının hemen ardından yarış organizasyonlarına katılmaya başlayan ve organizasyonlarda önemli başarılar elde eden Alfa Romeo’nun gerek pilotaj gerekse takım sorumluluğunu üstlenmiş bir otomobil tutkunuydu.

Kurucusu olduğu Scuderia Ferrari adındaki takımıyla Alfa Romeo’da görev yapan Enzo, 1939 yılında Alfa Romeo’dan ayrılmasının ardından kendi adıyla yeni bir marka oluşturur. O yıldan itibaren tamamıyla motor sporları organizasyonları ve performans odaklı otomobiller üzerine yola çıkan Enzo, tasarımı ve geliştirme sürecinin kendisine ait olduğu ilk model olan 815‘i ortaya koyar. İşte o andan itibaren Alfa Romeo’nun doğurdu bir efsane olan Ferrari markası, ileriki süreçte bir başka efsane Lamborghini’yi doğurmak üzere tarih sahnesine çıkar.

70offerrari4-1000x562

1940 yılında ortaya çıkan ilk modeliyle Mille Miglia yarışlarında damalı bayrağı görmek için mücadeleye başlayan Ferrari, üretim tesisini aradan geçen üç yılın ardından günümüzde ikonik bir hale gelen Maranello‘ya taşıdı. Üretim tesisinin taşınmasının ardından geliştirme sürecine son sürat devam eden Ferrari ilk yol otomobili olan 125 S‘i takvimler 1947 yılını gösterdiğinde Maranello’nun kapısından dışarı çıkardı. 1.5 litrelik on iki silindirli bir makinenin görev yaptığı 125 S yaklaşık 120 beygir güç üretiyordu. Sadece iki adet üretilen 125 S’in ardından 166 MM ile motor sporları organizasyonlarında piste çıkmaya devam eden Ferrari, ilk LeMans galibiyetini de Luigi Chinetti ile yine 40‘lı yıllarda aldı. 50‘li yıllara gelindiğinde Formula 1 organizasyonlarında boy göstermeye başlayan Ferrari, bu alandaki ilk zaferini Silverstone‘da elde etti. Kafasının büyüklüğü yüzünden “El Cabezon” ve agresif sürüş tekniği yüzünden de “The Pampas Bull” lakaplarını alan José Froilán González, 375 modeliyle 90 turdan oluşan yarışı 2 saat 42 dakika 18 saniyede tamamlayarak marka tarihine adını yazdırmayı başardı.

70offerrari15-660x371

Süre gelen süreçte 60‘lı yıllarda da gerek pistlerde gerekse sokak modellerinde birbirinden özel otomobilleri meydana getiren Ferrari ekibi bu yıllarda 250 GTO, 365 Jewel, 365 GTB4 Daytona gibi ikonik modellerle birlikte LeMans şampiyonluğu elde etmeyi başardı. Marka 70‘li yıllara gelindiğinde tarihinin ilk arka konumlandırılmış on iki silindirli motora sahip 365 GT4 BB modeliyle karşımıza çıktı. Ferrari tarihinin ilk otomatik şanzımana sahip modeli 400 de yine bu dönemde kullanıcılarla buluştu. 80‘lerde 308 GTB ile ralli organizasyonlarında inanılmaz başarılar elde eden Ferrari, Testarossa, GTO ve F40 gibi ikonik modelleri bu zaman içinde otomobil dünyasına armağan ederken, bu yıllar aynı zamanda bir efsanenin aramızdan ayrıldığı dönem oluyor. Enzo Ferrari, 1939 yılında büyük bir tutku ve her dakikasında çalışıp üretmekten asla vazgeçmediği serüvenine 14 Ağustos 1988‘e kadar devam etti. Bu tarihte Enzo Ferrari’nin hayatını kaybetmesiyle birlikte F40, Enzo imzası taşıyan son Ferrari modeli olarak kayıtlardaki yerini aldı.

70offerrari14-1000x562

Enzo Ferrari’nin ölümünün ardından 90‘lı yıllara gelindiğinde Formula 1 odaklı başarılarına devam eden Ferrari’nin bu yıllardaki en önemli modeli Formula 1 teknolojisini sokaklara aktardığı F50 oldu. F50 ile birlikte ileride bir efsane haline dönüşecek olan Michael Schumacher‘in ilk zaferini kazanmasında en büyük etken yine Ferrari’den başkası değil. Milenyum’da da Schumacher ile şampiyonluklar kazanmaya devam eden Ferrari, 2002 yılında kurucusu Enzo’nun anısına aynı adla ürettiği modeli kullanıcılarla buluşturdu. 2010 yılından günümüze kadar gelen süreçte ilk hibrit modeli LaFerrari ile içten yanmalı motorların dönüşüm sürecine ortak olan İtalyan devi sokaklarda başlayan serüveninde 70 yılı geride bıraktı. 70’inci yıla özel olarak LaFerrari Aperta’yı sınırlı sayıda satışa sunan marka geçtiğimiz Cenevre Otomobil Fuarı’nda son şaheseri 812 Superfast ile Enzo’nun başlattığı geleceği sürdürmeye devam ediyor.

70offerrari12-1000x562

Standart bir yarış pilotluğundan başlayıp kurduğu şirketi dünyanın sayılı markalarından biri haline dönüştüren Enzo Ferrari’nin hikayesi bugün hala birçok kişiye ilham olmaya devam ediyor. Son anına kadar daima takımının ve çalışanlarının yanıda olan bu çalışkan adamın hikayesinin tüm dünyada olduğu gibi hepimize örnek olması dileğiyle, mutlu yıllar Ferrari…

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir