7 Kişilik SEAT Tarraco Görücüye Çıktı

By on 19 Eylül 2018

Henüz asfalta inmeden kendisini çalkantılı bir sürecin içerisinde bulan nadir otomobillerden birisi olarak hatırlayacağımız SEAT Tarraco, Paris Otomobil Fuarı’nda alacağı sahne öncesinde örtülerinden kurtuldu. İspanya’da yaşanan Katalan krizi ve referandum olaylarından ötürü tanıtım süreci sekteye uğrayan modelini artık sağ salim şekilde meraklılarıyla buluşturacak olan SEAT, SUV ailesinin en üst noktasına da yer açıyor aynı zamanda.

Kuzeni niteliğinde olan Skoda Kodiaq ve Volkswagen Tiguan Allspace ile aynı platform üzerine kurulan Tarraco, 7 kişilik yolcu kapasitesiyle de marka tarihinin önemli isimleri arasına adını yazdıracak. Aracı önemli kılan bir diğer noktası ise kendisinden sonra gelecek olan yeni otomobiller için SEAT’ın kullanacağı tasarım felsefesini taşıyor olması.

seattarraco3

Tasarım

SEAT için de yeni bir macera niteliğinde olan Tarraco’yu asfalt üzerinde görmeden önce bize yardımcı olacak bazı değerleri bilmekte fayda var. Rakipleriyle oranlaya bilmek adına ilk olarak ebatlara baktığımız zaman hepsi olmasa da 4.735 milimetrelik uzunluk ve 1.658 milimetrelik yükseklik değerlerinin paylaşıldığını görüyoruz. Bu rakamlara göre karşımıza çıkacak otomobilin Kodiaq’tan 38 milimetre daha uzun, 18 milimetre daha alçak olduğunu söyleyebiliriz.

seattarraco4

İşin tasarım boyutunda ise yeni olarak nitelendirebileceğimiz güzel noktaların varlığı gözümüzde kaçmıyor. Bu noktada ızgarayı tamamen elden geçiren SEAT, kullandığı full-LED ışıklandırma grubu ve gündüz farında da bunu hissettiriyor bizlere. Arka bölümde de tek şerit üzerinden birleştirilen stop tasarımı ve krom detaylı difüzörün hoş bir uyum sergilediği de dikkatimizi çeken noktalar arasında.

seattarraco5

Tarraco’nun kokpit bölümü büyük çoğunlukla Volkswagen grubu karakteri barındırsa da ayrışan kesimlerin olduğu da görülebilmekte. Konsolda konumlandırılan multimedya ekranın yapısını gömülü şekilde kullanan SEAT, 10,25 inç ebatında olan ve opsiyon listesinde yer alan dijital kokpit teknolojisiyle de kalite algısını yukarı çekme potansiyeline sahip. Şimdilik kısıtlı özellikleri paylaşılan aracın elektronik destek listesinde ise; şerit asistanı, ön bölge asistanı, trafik asistanı, adaptif hız sabitleyici, kör nokta algılama, dinamik şasi kontrolü, trafik işareti algılama, bisiklet ve yaya algılama, far asistanı ve acil durum asistanı gibi parçalar şimdilik öne çıkartılmış durumda.

seattarraco8

Motor seçenekleri
Tasarım çizgileriyle bizlere güzel yenilikler vadeden Tarraco’nun motor bölümü ise genel olarak tipik Volkswagen grubu özelliklerini barındırıyor. İki adet benzinli iki adet dizel olmak üzere toplamda dört farklı kombinasyonla satın alınabilecek olan araçtaki ortak nokta ise, turbo ve start/stop gibi özellikler. Bahsi geçen bu seçenekler arasında giriş seviyesini 150 beygir güç üreten 1,5 litrelik benzinli makine üstleniyor. 6 ileri manuel şanzımanla Tarraco’ya dahil edilen bu motor önden çekiş kombinasyonuyla satın alınabilecek. İkinci benzinli seçenek olan 2.0 litrelik motor ise 190 PS güç-7 ileri DSG-4×4 kombinasyonuyla ailedeki yerini almış durumda.

seattarraco7

Dizele geçtiğimizde ise karşımıza 2.0 litrelik turbo dizel makinenin 150 PS ve 190 PS‘lik güç versiyonlarıyla sunulduğunu görüyoruz. Burada da 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG seçeneklerini sunan SEAT, 4×4 altyapıyı üst pakette standart listesine dahil ediyor. Yapılan açıklamalar arasında önümüzdeki süreç içerisinde daha farklı motor seçeneklerinin satışa sunulacağı bilgisinin olduğunu da sizlerle paylaşalım. Önümüzdeki yılın ilk çeyreği içerisinde SE ve Xcellence donanım paketleri üzerinden satışa sunulacak olan SEAT Tarraco’nun üretimi Almanya’nın Wolfsburg kentinde yer alan fabrikada gerçekleştirilecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir