500 km’lik Menziliyle Elektrikli Nissan Leaf Nismo Tanıtıldı

By on 20 Temmuz 2018

Nissan’ın satış bazında Avrupa’da da elini ciddi anlamda güçlendirmeye başladığı yeni jenerasyon Leaf, pek çok markanın 2020 projelerini bugünden sunabiliyor. Başarısının en büyük sırlarından bir tanesi tasarımı ve 500 kilometrelik menzili olan araçla ilgili bazı gelişmeler de derinlemesine bugüne kadar gelmeye devam etti.

nissanleafnismo3

Tanıtımının ardından bağımsız tasarımcılar tarafından Nismo versiyonu üzerine projeler yapılan ve bu vesileyle büyük ilgi gören Leaf’e Nissan cephesi de kayıtsız kalmadı. Nitekim Ekim 2017’de düzenlenen bir etkinlik kapsamında bu önemli ismin Nismo karakteriyle bir araya getirileceğini resmi ağızlardan öğrenmiş olduk. Aradan geçen 9 aylık zaman diliminin ardından bu meraklı bekleyiş sona erdi ve artık bu güzel birliktelik karşımızda duruyor. Bizlere bu konuyla ilgili güzel haber veren Nissan, satış ve pazarlama planlaması konusunda ise bir o kadar üzücü bir karar almış durumda.

nissanleafnismo2

Daha önceleri GT-R, 370Z, Juke, Micra ve Note modelleriyle zenginleşen Nismo ailesi, Leaf’in gelişiyle birlikte ilk elektrikli versiyonuna da kavuşmuş oldu. Nissan’ın burada meraklılarına verdiği kötü haberse aracın sadece Japonya pazarında satışa sunulması oldu. Özellikle Avrupa’da çok ciddi talep görmesine rağmen marka yöneticilerinin bu kararı alması da doğrusunu söylemek gerekirse biraz ilginç bir durum.

nissanleafnismo11

Aracın ilk adımda paylaşılan teknik özelliklerine baktığımızda performans artışı adına motora yazılımsal bir dokunuş getirildiğini görüyoruz. Süspansiyonlar, 18 inç’lik alaşım jantlar, lastik seti, aerodinamik olarak aracı rahatlatacak gövde eklentileri gibi değişimler de Nismo versiyonuyla birlikte Leaf’te değişiyor.

nissanleafnismo8

Dış bölümde tampon, lip, ön ızgara ve gündüz farlarında yapılan görsel değişimlerin içeride ise Alcantara direksiyon ve konsoldaki ufak dokunuşlarla tamamlandığını da görebiliyoruz. Standart versiyondaki 147 beygir güç, 320 Nm tork değerlerinin korunduğu Nismo’nun performans rakamlarını ise önümüzdeki günlerde alacağız.

nissanleafnismo10

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir