4 milyonuncu Skoda Octavia Bantlardan İndi!

By on 16 Eylül 2013

“Markanın kalbi” olarak nitelenen ve 17 yıldır orta sınıfa yeni standartlar getiren Skoda Octavia, 4 milyon adede ulaştı. Skoda’nın şimdiye kadar en çok satılan modeli konumundaki Octavia, Çek Cumhuriyeti’nin yanı sıra Rusya, Hindistan, Kazakistan ve Ukrayna’da üretilirken, 2014’ten itibaren Çin’de de bantlardan inmeye başlayacak.

Skoda, 4 milyonuncu Octavia’yı da bantlarından indirdi. Mlada Boleslav’da üretilen 4 milyonuncu otomobil, “yarış mavisi” renginde üçüncü nesil bir Octavia oldu. İlk üretilmeye başlandığı 1996 yılından bu yana orta sınıfta standartları belirlemeye devam eden Skoda Octavia, aynı zamanda da markanın en çok satan modeli konumunda.

Skoda CEO’su Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland, 4 milyon adetlik Octavia üretiminin, marka ve model adına etkileyici bir başarı anlamına geldiğini ifade ederek, “Markanın Kalbi olan Octavia, Skoda’nın gelişimi ve 100’den fazla ülkede temsil edilen uluslar arası bir marka haline gelmesinde büyük katkı sağladı” dedi.

1996 yılının Ekim ayında tanıtılan Skoda, Demir Perde’nin yıkılışından sonraki tamamen yeni ilk Skoda modeli olurken, markanın Volkswagen ile ortaklığının başlangıcının da bir simgesi haline geldi. 1996’dan 2013’ün Temmuz ayına kadar yaklaşık 4 milyon Octavia dünya çapında sahiplerine teslim edildi. Markanın toplam satışlarının yüzde 38’ini oluşturan Octavia, Skoda’nın 118 yıllık tarihinde en çok satan model oldu. Bu da, yeni nesil Octavia için şirket tarihinin en görkemli pazarlama kampanyalarının hazırlanmasına öncülük etti.

Octavia, her zaman için Skoda’nın marka değerlerini en iyi temsil eden model ve örnek oldu. Zarif tasarım, ortalamaları aşan iç mekan genişliği, yüksek fonksiyonellik, “simply clever” donanımlar, modern teknoloji, kalite ve paranın tam karşılığı, bu değerlerin başında geliyor. 2013 yılının başında piyasaya sunulan üçüncü nesil Octavia da tüm bu değerleri bir kez daha kucakladı. Bu yılın ilk yarısında da, Octavia, dört farklı versiyona ulaştı: Sedan, Combi, Combi 4×4 ve 248 km/s’lik maksimum süratiyle “En hızlı Octavia” olan Octavia RS.

Skoda’nın gelişme stratejisinin bir köşe taşı olan Octavia, gerçekten de tam bir uluslar arası başarı hikayesi de yazdı. Skoda’nın ana fabrikası Mlada Boleslav’ın dışında, artık Rusya (Nizhny Novgorod), Hindistan (Aurangabad), Ukrayna (Solomonovo) ve Kazakistan’da (Ust-Kamenogorsk) da üretiliyor. Octavia, Skoda’nın önemli ve güçlü olduğu pazarlardan Çin’de de üretilmeye başlanacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir