3008 Crossover İle Yepyeni Bir Deneyim, Yepyeni Bir Bakış!

By on 14 Mart 2014

Peugeot 3008 güçlü karakteri ve tüm dünyada 500 bin adetin üzerinde toplam satış ile hedeflerini %50 aştı ve başarıyı yakaladı. Bu ‘Crossover’ model, hatchback, SUV ve MPV’lerin en iyi özelliklerini bir araya getirerek tüm bu segmentlerin de ötesine geçti. Modernliği, Peugeot tasarım gücüyle SUV’ların üstünlüklerini birleştirme kapasitesinde, sürüş keyfi ile işlevselliği bir araya getirme yeteneğinde yatıyor. Çok yönlü ve çok amaçlı olan bu model tüm bu özelliklerini farklı kullanım şartlarında ortaya koyuyor. Kokpit tasarımı ve teknolojik donanımları, sınıfının en üst düzeyindeki dinamik özellikleri vesunduğu benzersiz sürüş deneyimi ile sürücüsüne keyif ve heyecan veriyor.

Tüm güçlü noktalarını koruyarak yenilenen 3008, yeni farlarıyla simgelenen çağdaş tasarımını zarafetle taşıyor. LED ön ve arka farlar bu modelin ilk bakışta ayırt edilmesine olanak veriyor. Yeni teknolojik donanımlar aracın dinamizmini ve kullanım rahatlığını attırıyor. Göz hizasındaki gösterge panelinde farklı işlevler farklı renklerle gösterilerek bilgilerin anında okunmasını sağlıyor. Geri görüş kamerası aracın arkasındaki alanı ekranda görüntüleyerek manevraları kolaylaştırıyor. Yeni Peugeot 3008, Mart ayından itibaren 1,6 e-HDi 115 hp (ETG6) motor seçeneği ile Türkiye pazarına sunuldu.

« Peugeot, 3008’de tercihini ezber bozan bir sentez ve güçlü tasarım eğilimlerinden yana kullanma cesaretini gösterdi. İç mekanı da ilham veren mimarisi ile aynı derecede yenilikçi.

Markanın yenilikçilik kapasitesi ve çevre konusundaki öncülüğünün kanıtı olan HYbrid4 teknolojisi tam bir başarı olmuştur! »

008_1308tc020Maxime Picat, Peugeot CEO

Doğal, yoğun ve zarif görünüm

Kompakt SUV 3008 farklı otomobil dünyaları olan hatchback’lerin dinamizmini, tek hacimlilerin geniş ve ferah iç mekanını ve SUV’ların yüksek mimarisini benzersiz bir şekilde birleştirerek çığır açtı. Ölçülü boyutları (uzunluk 4,365m, genişlik 1,837m) güçlü ve rafine bir tasarımla biçimlendirildi.

Markanın tasarım kimliğini doğal olarak benimseyen 3008, özgün karakterini ve niteliklerini güçlü bir şekilde dışa vuruyor. Prestijli ve çağdaş bir stil, sağlamlık, her koşulda konfor, sürüş keyfi, farklı yol koşullarına uyum yeteneği.

« Yeni 3008’in ruhu hem zarif hem de güçlü karakterinde yatıyor. Detaylara gösterilen özende, kontrastlarda oldukça uzağa gittik. Bu araç ileri derecede hassas bir projenin ürünü oldu. »

Keith Ryder, 3008 Tasarım sorumlusu

Sağlamlık daha ilk bakışta güven veren korumalar ve hassas birleşimlerde kendini gösteriyor. Özgün kıvrımlara sahip çamurluklar, paslanmaz çelikten marşpiye ve kasa altları gövdeyi çevreliyor. Bunların üzerindeki ışık oyunu ise aracın SUV kimliğini ortaya koyuyor. 3008 hafif fakat güçlü jantların üzerine oturuyor. Parıltılı çubuklar jant kollarını incelikle vurguluyor.

Tamamen yenilenmiş olan ön yüzün karakteri kontrast arayışlarıyla güçlendirildi. Radyatör ızgarası ve sis farlarının çerçeveleri gövdeden çıkan tek bir krom parçaymış gibi duruyor. Kromajlı iki ince çıtayla çerçevelenen hava girişi 3008’in doğal gösterişini arttırıyor. Aynı zamanda ön yüzde bir denge unsuru oluşturuyor. Sis farlarının tasarımında Peugeot’nun son konsept araçlarından esinlenildi. Far yuvaları hacimli tasarımları ile ilave bir koruma sağlıyor.

Yepyeni teknolojik farlar da canlı bakışlarıyla gövde içine işlenmiş gibi duruyor. Malzemeler üzerinde ince bir kontrast ile detaylı bir çalışma yapıldı. Böylelikle, ışık kaynağı kromajlı çerçeveli siyah bir fon üzerine monte edildi. Farlar her ikisi de LED’li ve flat guide tipinde sinyal lambası ve gündüz farı ile bütünleşiyor. Féline versiyonunda, daha güvenli bir sürüş için farlar otomatik yükseklik ayarlı ve viraj aydınlatmalı Xenon teknolojisi ile sunuluyor.

Peugeot logosu bu zengin ve prestijli ön yüze hakim. Logonun izinden doğan hareket ön cam ve tavan ile doğal olarak birleşen kaputu boydan boya kat ediyor. Tavanın geniş hareketi rahat ve ferah iç mekanla ilgili ipuçları veriyor. Camın üst çerçevesi, marşpiye ve dikiz aynası yuvaları üzerindeki krom dokunuşlar modelin yüksek kalite seviyesini ortaya koyuyor.

Koyu fonlu yeni stop lambaları LED’lerle aydınlatılan hareketli üç arslan pençesini oluşturuyor ve 3 boyutlu profilleriyle ayırt ediliyorlar.

Müşterilerin 3008’lerini zevklerine göre seçmeleri için, aralarında yeni Mercan kırmızısı ve üç katlı inci beyazı olan dokuz yeni renkten oluşan geniş bir renk yelpazesi beğenilerine sunuluyor.

008_1308tc123Sürüş keyfinin kaynağı yeni kokpit

Kapıyı açtığınızda, göz alıcı ve şaşırtan iç mekanla karşılaşıyorsunuz. Panoramik cam tavandan gelen ışık mükemmel ergonomiye sahip sürücü bölümünü gözler önüne seriyor. Sürücü böylece bu sınıftaki bir SUV’da eşsiz bir deneyim yaşamak amacıyla, hatchback tarzı bineklere özgü bir sürüş pozisyonu sunan gerçek bir kokpit içinde yerini alıyor.

«Sürüş keyfi araçlarımızı geliştirme stratejimizin ağırlık merkezinde yer alıyor. 3008 ile yeni bir iç mimariyi hayata geçirdik. Mimari bu kompakt SUV’un başarı anahtarlarından bir tanesi ve tüm yeni projelerimize hakim olan yeni yaklaşımın başlangıç noktasını oluşturuyor. »

Xavier Peugeot, Peugeot Ürün Direktörü

Head Up Display olarak adlandırılan göz hizasındaki gösterge panelinde, gizlenebilen polikarbonat ekran üzerinde aracın hızı (anlık hız, hız sabitleyici – sınırlayıcının durumu ve limiti) ile aynı zamanda Güvenli takip mesafesi uyarı sistemi sistemi sayesinde takip edilen araç ile aradaki mesafe görüntüleniyor. Daha net anlaşılması için, her fonksiyon farklı bir renk ile gösteriliyor: Anlık hız için beyaz, hız limitörü için turuncu, sabitleyici için yeşil ve Güvenli takip mesafesi uyarı sistemi için kırmızı.

Yandaki açılır-kapanır ekran üzerinde radyo-navigasyon, yol bilgisayarı, ön ve arka park yardımlarının ara yüzleri ile geri görüş kamerasının çektiği görüntü izlenebiliyor.

Head up bilgi ekranı ve Mesafe Alarmı’nın farklı parametreleri parmak uçlarıyla kumanda edilen düğmeler yardımıyla kolayca kontrol ediliyor.

Aracın ilerlemesini kontrol etmeye yarayan kumandalar arka koltuklara kadar uzanan orta konsol üzerinde toplandı. Kolunu orta kolçağa rahatça yerleştiren sürücü bir fonksiyondan diğerine çok kısa bir süre içinde geçebiliyor ve böylece büyük bir tepki gücüne sahip oluyor: Vites kolu, elektronik park freni, Grip Control çekiş sistemi

Yeni döşemeler

Allure donanım seviyesinde karma malzemeleriyle şık ve teknik bir döşeme sunuluyor. Sırtlık ve koltukların orta bölümü Grikol kumaş ile kaplanırken yan destekler, sırtlık üstleri ve kafalıklar ise PET malzeme ile döşendi. Kapı kol dayamaları da aynı şekilde PET ile kaplandı. Bu döşeme üç farklı renk seçeneği ile sunuluyor: Gri, Siyah ve Ikoïa. Bu sonuncu renk sadece 3008 HYbrid4’e özgüdür.

Féline versiyonunda ise ısıtmalı ve deri koltuklar sunuluyor.

008_1308tc126Konfor ve kullanım kolaylığı

Yolcular hangi koltukta oturursa otursun, üst düzey bir akustik ve kabini ışığa boğan geniş camlı yüzey sayesinde kendilerini rahat hissederler. Panoramik cam tavan ile aracın camlı yüzeyi 5m²’ye çıkarıldı. Ayrıca ışık ve enerji transferini sınırlandıran koyu renkli panoramik cam tavan aynı zamanda elektrikli tente ile tamamen kapatılabiliyor.

Gece,doğal aydınlatmanın yerini ön direk boşluklarındaki lambalar ve tavan konsolunun içindeki LED’li ambiyans ışığı alıyor. Işık, sürücü evine girinceye kadar farları otuz saniye boyunca yanık tutan Follow me home fonksiyonu ile veya kapıların açılmasında refakatçi aydınlatma şeklinde 3008’in dışında bile kullanıcıya eşlik ediyor. Sürücü otomatik aydınlatma süresini isteğine göre ayarlayabiliyor.

« 3008 pazarda eşsizdir, başarısını da bu sağlıyor. Müşteriler onu güçlü kimliği ve çok yönlülüğü nedeniyle beğeniyorlar. Kabininde herkes en iyi koltukta oturuyor: Kokpit, modülerlik, konfor, akustik… »

Christian Bonnet, 3008 Ürün Proje Müdürü

Ergonomik kokpitinde sürücü hatchback modellerden esinlenen dinamik bir sürüş pozisyonunda oturuyor. Segmentteki bu ayrıcalık direksiyon simidine daha doğal bir açı verilmesini sağlayan 3 kollu direksiyon sistemiyle sağlandı.

Önde oturan yolcu özellikle yola hakim konumu ve orta konsolu torpido ile birleştiren tutunma kolu ile yolculukların keyfini çıkarıyor. Arkadaki yolcular ise önlerindeki koltukların biçimli gövdeleri sayesinde geniş bir diz boşluğundan yararlanıyorlar.

Tüm koltuklar temas bölümlerine göre değişik yoğunluktaki köpük malzeme içeriyor. Böylece, sırtlık ve minderler mükemmel bir konfor sağlarken, yan bölümler sıkı tutma sağlayacak şekilde daha sert bir malzeme içeriyor.

Daha fazla güvenlik için teknolojik donanımlar

Peugeot 3008’de hız sabitleyici ve sınırlayıcı gibi güvenliği artıran bir dizi teknoloji sunuluyor.

Aracın önüne yerleştirilen 24 GHz’lik bir radarı kullanan takip mesafesi uyarı sistemi izlenen araç ile olan emniyet mesafesini sürekli olarak saniye cinsinden hesaplıyor. Bu ölçüm sürücünün önceden belleğe aldığı limitin altına indiğinde, göz hizasındaki ekran üzerinde görsel bir uyarı mesajı beliriyor.

Şehir içinde, araçta mevcut olan park yeri ölçüm sistemi park etmek için uygun bir alan bulduğunda sürücüyü bilgilendiriyor. İki donanım sayesinde SUV’un park manevrası tam bir güvenlik içinde yapılabiliyor. Ön ve arka park sensörleri aracı bir engelden ayıran mesafe hakkında bilgi veriyorlar. Ekran üzerindeki bir grafik ve mesafeye bağlı olarak gittikçe sıklaşan ‘bip’ sesi ile manevra yapan sürücü bilgilendiriliyor ve ikaz ediliyor.

Yeni bir donanım manevraları kolaylaştırıyor. Geri görüş kamerası ekranda aracın arkasındaki alanı gösteriyor. Aracın boyutları renkli çizgilerle gösteriliyor.

Araç park edildiğinde, elektrikli park freni kontak kapandığında otomatik olarak devreye giriyor. ESP ile bağlantılı bir işlemci yolun eğimine göre uygulanacak sıkma gücünü ayarlıyor. Bu işlemci gerektiğinde gücü yeniden ayarlamak üzere hareketsiz kalma süresince aktif kalıyor. Kontağı kapatmadan durma yapılması halinde, elektrikli park freni konsol üzerinde el altındaki kumandası sayesinde kolay bir hareketle manuel olarak devreye sokulabiliyor.

Kalkışta, elektrikli park freni sürücü gaz pedalına dokunduğunda otomatik olarak gevşiyor. Bu teknolojik çözüm kompakt bir kumandanın kullanılması sayesinde boşalan bu alanda geniş bir saklama gözünün yerleştirilmesine olanak veriyor.

Hem kullanım rahatlığını ve hem de güvenliği artıran yokuşta kalkış yardımı veya Hill Asist 3008’de standart olarak bulunuyor. Araç yokuştayken sürücü fren pedalını serbest bıraktığında, bu fonksiyon iki saniye süresince balataların sıkılı kalmasını sağlıyor. Böylece sürücü, yokuşta ileri veya geri viteste kalkış sırasında, örneğin kaldırım kenarına iki araç arasına park ederken, aracının istenmeyen en ufak bir harekette bulunmasından korkmadan, gaz pedalına kumanda etmek için yeteri zamana sahip oluyor.

Tüm koltuklarda eşya yerleştirme bölmeleri

Gündelik hayattaki pratiklik için, iç mekan toplamı yaklaşık 50 litreyi bulan sayısız saklama alanını içeriyor. Orta kolçak sürekli havalandırmalı 13,5 litrelik geniş bir hacmi saklıyor. Bu bölüme örneğin 1,5 litrelik bir şişe konabiliyor. Öndeki yolcular 7 litrelik kapı cepleri, direksiyon altında anahtarla kilitlenen 3,7 litrelik bir bölme ve  orta konsolun sağ tarafındaki bir file ile desteklenen 4,1 litrelik torpido gözüne sahipler.

Arka da aynı durum geçerli: Yolcuların ayakları altında solda 3,3 litrelik ve sağda 3,8 litrelik iki kapaklı saklama alanı, 2,5 litrelik kapı cepleri bulunuyor ve son olarak ön koltuklar üzerine fileler takılmıştır.

İyi düşünülmüş bir modülerlik

Arka bagaj kapısı ve 200 kg’lik bir yük taşıyabilen hobby tip alt bagaj kapağı veya açıldıklarında kolayca erişilebilir, modüler ve özenle tasarlanmış bir bagajı ortaya çıkarıyorlar. Gerçekten de, Multiflex iç tasarımı, üç konumlu bagaj tabanı ve katlanır arka koltuk sırtlıkları sayesinde 3008’in bagaj hacminin ihtiyaca göre değiştirilmesi sağlanıyor.

Bu modüler zemin kompozit malzemeden yapılmıştır, çok hafif olup sadece 3,5 kg ağırlığındadır ve kullanımı son derece kolaydır. İçinde bir bagaj filesini sabitlemek için 4 halka vardır.

Easy Flat tipindeki arka banket belirgin bir modülerlik sunuyor. Tek bir hareketle, minderler zeminde gizleniyor ve sırtlıklar bagajda veya sırtlığın üst kısmında yer alan kumandalar yardımıyla katlanıyor. Önde, yolcu koltuğu sırtlığın ekseni etrafında döndürülmesi suretiyle tablet haline getirilebiliyor. Bu olanak uzun eşyaları taşımak veya yüklemek isteyenler için son derece pratik.

Hacim böylelikle 512 l’den (VDA standardına göre 432 dm3) bagajın her iki tarafındaki saklama alanları dahil tablet altında 1604 litreye kadar (VDA normunda 1241 dm3) çıkabiliyor. Ön yolcu koltuğunun tablet hale getirilmesi yükleme uzunluğunun 2,62 metreye çıkarılması sağlanıyor.

Öte yandan, bagaj ince ayrıntılarla tasarlandı. Sert malzemeden bagaj gizleme pandizotu yükleme alanına erişim sağlamak üzere bagaj kapısı ile birlikte açılıyor. Aynı zamanda yerinden çıkarılabiliyor ve katlanarak zemin altında saklanabiliyor. Sol çeperde, seyyar bir elektrik lambası yuvasına yerleştirildiğinde otomatik olarak şarj oluyor ve 45 dakikalık bir kullanım olanağı sunuyor.

Etkin bir dinamizm

3008 Crossover özenli bir aerodinamik (0,296’lık Cx), düşük tutulan ağırlık (1399 kg’den itibaren) ve üst düzey yürüyen aksamı ile sürücüyü ve yolcularını hayran bırakan sürüş özellikleri gösteriyor.

3008’i hafifletmek için, aracın ağırlığının % 12,5’ine kadar THLE (Çok Yüksek Elastik Limitli) ve UHLE (Ultra Yüksek Elastik Limitli) saçlar ve kaput için alüminyum ve ön çamurluklar için kompozit malzeme kullanıldı.

Böylece, sürücü özellikle bu segmentte dikkat çeken bir dinamizmi garanti eden sürüş hassasiyeti ile üstün yol tutuşunun keyfini yaşayacak. Yolcular özellikle yalpa hareketinin kontrolü ile elde edilen yüksek konfor düzeyinden yararlanabilecek.

Peugeot bilgi birikimi

Bu nitelikler takviyeli viraj çubuklu ters Mac-Pherson tipi ön takımlı şasiden kaynaklanıyor. Bu mimari hassas yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti ile üst düzey konfor sağlıyor. Arka dingil ise kompaktlık ve sertlik artışı sağlayan şekil değiştirebilir bir kiriş, iki salıncak ve entegre bir denge çubuğundan oluşuyor.

Geniş tekerlek izleri düz hatta veya virajda gaz kesme ve frenaj aşamasında sağladıkları denge ile sürüş hassasiyetine ve konfora doğrudan katkıda bulunuyor.

Yeni Peugeot 3008 , 1,6 e-HDi 115 hp, ETG6 otomatik vites kutulu (Efficient Tronic Gearbox)  motor seçeneği ile sunuluyor. Stop&Start sistemine sahip bu motor 4,2 l/100km yakıt tüketimi ve 110 g CO2/km’den itibaren sunduğu emisyon değerleri ile dikkat çekiyor.

Grip Control, takviyeli çekiş sistemi

Grup tarafından patenti alınmış olan bu sistem, düşük tutunma koşullarına adapte olan çekiş gücü sayesinde 3008’in kullanım alanının genişletilmesine olanak veriyor. Otomobilde zaten bulunan elektronik aksamı kullanan Grip Control sistemi 215/60 R16 boyutlarındaki çamur ve kar tipi lastikler ile birleşiyor.

Çok yönlü ve esnek sistem ön tekerleklere etki ederek karşılaşılan zemin koşullarına uyum sağlıyor, ancak sürekli olarak kontrolü sürücüye bırakıyor. Sürücü her an bu akıllı donanımın standart modda devreye girmesini kararlaştırabiliyor veya orta konsol üzerinde bulunan bir düğme ile kullanmak istediği modu seçebiliyor: Yol, Kar, Çamur, Kum ve ESP Off.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir