Konforlu Yolculuklar Citroen Yeni Cactus İle Başlar

By on 03 Ekim 2018

Dünyada ve Avrupa’da iki önemli ilkle gelen Citroen C4 Cactus, yüksek konforlu bir sürüş için aklınızda yer edinmeye aday.

Citroen’in 2014 yılından itibaren piyasaya sunmaya başladığı kompakt crossover modeli C4 Cactus, üç yıllık aradan sonra ilk ciddi güncelleştirmesini 2018 model yılıyla birlikte aldı.

Citroen’in konfor odaklı parçalarla donattığı C4 Cactus, katmanlı hidrolik yapısına sahip süspansiyonla Avrupa’ya sunulan ilk model olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda ileri seviyede konfor vadeden koltuklara sahip dünyadaki ilk otomobili olan model sürüş deneyimi olarak artık çok daha ileride. Bizde otosevdasi.com olarak yenilenen Cactus’u sizler adına inceleme fırsatı bulduk.

IMG-20180930-WA0007-01

TASARIM-DONANIM
C4 Cactus’ün tasarım ve donanımından evvel sahip olduğu teknoloji hakkında konuşmak daha doğru olur diye düşünerek büyütecimizi ilk olarak bu noktalar üzerinde gezdirmeye başlıyoruz.

Karakteristik farklarla diğer üreticilerden ayrılma parolası üzerine modellerini şekillendiren Citroen’in buradaki iki ana teması konforlu sürüş ve kişiselleştirme üzerine diyebiliriz. Özellikle konfor odaklı olarak önemli geliştirmeler alan C4 Cactus, katmanlı hidrolik süspansiyon sistemiyle bu konuda ciddi anlamda iddialı.

2018citroenc4cactus9-1000x562

C5 Aircross ile tanıtımı gerçekleştirilen patentli teknolojide, süspansiyon içerisindeki iki uca bir dizi ikincil hidrolik amortisör ekleniyor. Darbe emiş yeteneğini gözle görülür şekilde artıran bu sistem sayesinde araç içerisinde bozuk zeminlerde bile sürüş deneyiminden ödün verilmiyor.

2018citroenc4cactus10-1000x562

Konfor odaklı olarak C4 Cactus’e eklenen en önemli ikinci parçaysa koltuklar. Dünyada ilk olarak nitelendirilen bu koltukların kullanıcı deneyimi olarak aracı yeni bir seviyeye çıkardığı iddia ediliyor.
Dış bölümündeki 31 farklı renk kombinasyonu zenginliğini kokpitinde de devam ettiren aracın merkezinde Android Auto ve Apple CarPlay destekli 7 inç‘lik multimedya ekran yer alıyor.

2018citroenc4cactus12-1000x562

Sürücü asistan desteği olarak da zengin seçeneklerle donatılan C4 Cactus’te; aktif güvenlik freni, hız limiti algılama, şerit takibi, yorgunluk algılama, kör nokta uyarı, park asitanı, geri görüş kamerası, grip control çekiş sistemi, anahtarsız erişim ve çalıştırma gibi donanımlara yer veriliyor.

Dış bölümünde makyaj niteliğinde değişimlerin yapıldığı otomobilde en dikkat çeken parçanın yan taraflarda konumlanan airbumpların kaldırılması olarak nitelendirilebilir.

2018citroenc4cactus8-1000x562

Artık çok daha küçük şekilde yan kısmın alt bölümüne kendisine yer bulan airbumplarla birlikte tamponlar ve 3D efektli yeni arka LED ışıklandırma grubu dış tarafta yapılan değişimlerin başını çekiyor.

IMG-20180930-WA0008-01

MOTOR-PERFORMANS
C4 Cactus’un motor seçenekleri kısmına geçtiğimizde bizi yeni bir seçenek karşılıyor. Test aracımızın kalbinde de yer alan ve grubun diğer modellerinden hatırlanabilecek olan 1.2 litrelik turbo motor 130 beygir güç üretiyor.

Bu motorun atmosferik versiyonu 82 beygirlik güç değeriyle opsiyonlar arasındaki yerini alıyor.
Aracın dizel motor seçeneğiyse 100 beygirlik versiyon sunuluyor. Kullanıcılar benzinli ve dizel motorda da beş ileri manuel ve altı ileri otomatik şanzımanları seçebilecek. Bizim test aracımız 6 ileri otomatik şanzımana sahip olduğunu da ifade etmek isteriz.

IMG-20180930-WA0005-01

GÜVENLİK
Citroen Cactus’un tasarım ve yakıt ekonomisindeki başarısı standart olarak sunduğu güvenlik ekipmanlarıyla da kendini göstermiş… Otomobilde standart olarak sunulan güvenlik özellikleri ise ASR, ABS, EBA (Acil Fren Destek Sistemi), EBD (Elektronik fren güç dağılımı), ESP, sürücü-yolcu-yan ve perde hava yastıkları standart olarak sunulmuş!

VİDEO

 

FİYAT
Test aracımız olan Yeni C4 CACTUS SHINE 1.2 Puretech 110 hp EAT6 Tam Otomatik’in anahtar teslim satış fiyatı 145.900 TL’dir.

YORUM FARKI
“Advanced Comfort” teknolojisini kullanan ilk model olan 2018 model C4 Cactus ile tanışmamızın üzerinden yaklaşık 10 ay gibi bir zaman geçti.

Kendine has tasarımı ile tüm dikkatleri üzerinde toplayan Citroen Cactus, özellikle iç mekan konforu ile oldukça sıcak bir otomobil! İç tasarımda benim en çok etkileyen özelliği tuşlu vites göstergesi ve kanepe şeklinde tasarlanmış ön koltuklar… Test süresi zarfında keyfini sınırsız yaşadığım Cactus ile trafikte seyir halinde iken meraklı bakışların da bil hayli fazla olduğunu da ifade etmek isterim. Bence bunun en önemli sebebi insanların artık tek düze tasarımlardan sıkılmaları olsa gerek!

Farklı tasarımlı otomobillerin sektörümüzde daha çok tercih edileceğinin en önemli göstergesi Cactus tarzı otomobiller… Citroen bu konuda gerçekten başarılı… Tasarım departmanları ortaya farklı genlerde otomobiller ortaya çıkarıyor! Aracın hiç mi eksik yönü yok diyenlerin sesleri kulağıma gelir gibiJ Elbette benim gözümden kaçmayan bir yönü var.

Otomobili kullanırken beni en çok rahatsız eden tarafı vites geçişlerinin sürücüye biraz fazla hissettirilmesi! Araçla seyir halinde iken özellikle sollama yaparken vites geçişinin oldukça fazla hissettirilmesi sebebiyle sıkıntılar yaşanabiliyor.

Böylece otomobil sanki kendini geri çekiyor hissi veriyor ve bu da sürücüyü oldukça fazla rahatsız edebilmekte… Motor tasarım uzmanları bu konunun üzerinde dururlarsa bence daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun dışında da beni rahatsız eden başka bir konu olmadı.

Çözülebilecek bir konu olduğu için de üzerinde fazla durulmaması da gerekir! Şimdiden bu farklı otomobili tercih edeceklere keyfi bol kazasız sürüşler dilerim…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan Alkan

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir