2019 Mercedes GLE Dikkat Çeken Özellikleriyle Karşınızda

By on 12 Eylül 2018

Geride bıraktığımız gün render çizimleri ve casus fotoğrafları üzerinden ilk değerlendirmesini yaptığımız 2019 Mercedes GLE, Paris öncesinde yüzünü gösterenler arasına dahil oldu. Pek çok yönüyle beklediğimiz sınırlar içerisinde bizleri karşılayan yeni model, yerini alan ve artık eski olarak nitelendirebileceğimiz kardeşine göre çok daha modern bir karakter barındırıyor.

Gerek ön gerekse arka bölümünde yapılan çizimlerle fazlasıyla hissettiğimiz bu karakteristik değişimler içeride de son jenerasyon elementlerin harmanlanmasıyla sonuçlandırılmış. Motor konusunda ise dizel ve benzinli seçeneklerin varlığını da ilk andan itibaren sizlerle paylaşalım.

2019mercedesgle13

Tasarım

2019 Mercedes GLE’nin tasarım konusundaki farkları aslında meraklıları tarafından kolaylıkla hissedilebilecek cinsten. Render çizimlerinde de görüldüğü gibi tamamen elden geçirilen ızgarayı arka fondaki iki çıta üzerinden logo ile birleştiren tasarımcılar tampon, hava girişleri ve ön lip gibi temel bileşenleri başarılı bir şekilde birbirine entegre etmiş.

2019mercedesgle2

Kaput üzerinde yapılan çıkıntıyla birlikte sportif görünüm pekiştirilirken aileye eklenen yeni tasarımlı jantların da (18 inç ile 22 inç aralığında) buna olan etkisi göz ardı edilemeyecek cinsten. Yan açıdan baktığımızda C sütunun da biraz Discovery havası barındırdığını andıran GLE’nin arka tarafında ise A-Serisi’ndeki yapıyı akıllara getiren biraz daha slim bir yapı kullanılmış. Aracı biraz daha arazi deneyimi yaşama düşüncesiyle alacak olanlar içinse yanal basamakları eleme yöntemine gitmeleri daha iyi olacak gibi görünüyor.

2019mercedesgle12

Yapılan tüm bu değişimlerin bir araya gelmesiyle de 0,29 gibi önceki jenerasyona göre iyileştirilmiş sürtünme katsayısı karşımıza çıkıyor. Son olarak ebatlara baktığımız zaman GLE’nin hatırı sayılır oranda büyüğünü belirtmek gerekiyor. İki tekerlek arasındaki mesafesi 80 milimetre kadar uzayan otomobilde bu sayede 825 litrelik bagaj hacmi ve 69 milimetrelik ek diz mesafesi gibi kazanımlar söz konusu. Koltukların yatırılmasıyla birlikte 2.055 litre gibi devasa bir kullanım alanının olduğundan da bahsetmeden geçmeyelim.

Aracın içerisine girdiğimizde artık sizler gibi bizi de şaşırtmayan bir yapı ortaya çıkıyor. Tabi ki burada GLE’yi biraz daha farklı kılan noktalar var, lakin özellikle direksiyon arasında ve konsolun merkezinde yer alan 12,3 inç‘lik ekranlar büyük ölçüde artık standart hale gelmiş durumda. A-Serisi’nde de gördüğümüz yapay zeka destekli asistanla gelen bu ekranlar özellikle sesli komutları algılama konusunda bir hayli başarılı noktada. Yeni Mercedes GLE’yi iç dünyasıyla bambaşka bir noktaya konumlandıran noktasıysa arka koltuklarının da tamamen elektrikli olarak kontrol edilebilir olması. Bu da aracın türünün dünyadaki ilk örneklerinden birisi haline getiriyor. Son olarak kokpit bölümündeki zengin ahşap detayların altında gizlenen eşya gözlerinin de kullanıcıları fazlasıyla memnun edeceğini söyleyebiliriz.

2019mercedesgle20

Bizce 2019 Mercedes GLE’nin en önemli noktalarından bir tanesi maddeleri saymakla bitmeyecek kadar zenginleşen elektronik destekleri. Şimdilik bu özelliklerin tamamına girmemeyi tercih eden Mercedes’in ön plana çıkarttıkları arasında E-Active Gövde Kontrol Sistemi dikkat çekiyor. Benzer yapıda olan süspansiyonlar sürekli iletişim haline olan sistem her tekerlek için süspansiyon tepkisini bağımsız olarak analiz ederek geri gönderecek nitelikte. Bu özellikle viraj ve arazi gibi yerlerde hissedilebilecek bir yenilik. Bunla birlikte aktif fren asistanı, aktif sürüş kontrolü, 650 metreye kadar aydınlatabilen ultra uzun farlar, havalı süspansiyon, aktif mesafe takip sistemi ve aktif dur-kalk asistanı gibi parçalar şimdilik ayrı bir parantez içerisinde belirtilenler arasında.

2019mercedesgle22

Yeni GLE’nin kaputunun altında ilk adında bildiğimiz ve popüler olan seçenekleri göreceğimiz. 3.0 litrelik sıralı altı silindirli makine 450 4MATIC versiyonunda karşımıza çıkacak. Ailenin diğer üyelerinde gördüğümüz 48V elektrik sisteminin yer verildiği bu motor tek başına 367 beygir güç ve 500 Nm tork üretiyor. işin içerisine elektrik dokunuşu girince güç kısmında 22 birim tork kısmında ise 250 Nm gibi ekler söz konusu.

2019mercedesgle23

Önümüzdeki süreçte plug-in hibrit ve dizel versiyonları da satışta göreceğiz ki bunların içerisinde Türkiye pazarına geleceğini düşündüğümüz dört silindirli üniteler de var. Önümüzdeki yıl içerisinde kademeli olarak pazarlara sunulmaya başlanacak olan 2019 Mercedes GLE’nin fiyatlarını da bu süreç içerisinde öğreneceğiz.

2019mercedesgle18

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir