2018 Peugeot 308 Elini Güçlendirmiş Bir Şekilde Geliyor

By on 04 Haziran 2017

Mayıs ayı içerisinde ilk resmi bilgileriyle karşımıza çıkan makyajlı Peugeot 308 artık tüm görsel detaylarıyla önümüzde duruyor. Access, Active ve Allure donanımlarına ek olarak GT Line, GT ve GTi seçenekleriyle satışa sunulacak olan yeni 308’de tasarım değişikliklerinin yanında eksik görülen noktalar üzerinde değişimler yapıldığını ortaya çıkan yeni detaylarla birlikte net şekilde görebiliyoruz. İçerisindeki otomatik vitesin tasarım yapısını 3008 ve 5008’den alan 308, multimedya sistemi ve elektronik destek üniteleri bazında elini güçlendirdi.

308facelift8-1000x562

Makyaj kapsamında yapılan dış tasarım değişimlerine baktığımızda LED ışıklandırmanın her donanıma eklendiğini ve farlarda yeni bir halojen grubunun kullanıldığını görüyoruz. Donanım seviyelerine göre değişmekle birlikte araca iki yeni tampon ekleyen Peugeot toplamda on farklı renk seçeneğini kişiselleştirme bazında kullanıcıların tercihine bırakıyor. Özellikle GT donanımla birlikte gelen iki büyük egzoz çıkışının dış tasarımdaki doygunluğu önemli oranda iyileştirdiğini de belirtmezsek olmaz.

308facelift15-1000x562

Kadranlarının birbirine zıt yönde ivmelenmesi ve oyun konsolunu andıran küçük direksiyonuyla sınıfının en karakteristik modellerinden birisi olan 308’in iç tasarımında belki de en çok eleştirilen noktası merkezde konumlandırılan multimedya ekranıydı. Bu eleştirilere dikkat ettiğini gördüğümüz Peugeot ekranın tasarımında ciddi bir değişime gitmese de yazılımsal olarak yapılan eklentilerle kullanıcı deneyimini biraz da olsa yukarı konumlandırıyor. Mirror Screen desteğini kazanan bu ekran’da kullanıcılar telefonlarını artık çok daha fonksiyonel olarak araç sisteminde kullanabilecek. TomTom‘un üç boyutlu navigasyon sisteminin kullanıldığı bu bölümde grafiklerde de iyileştirmeler mevcut. Elektronik asistan anlamında da 3008’den transferlerin yapıldığı 308’de akıllı hız limiti algılama, kendi kendine durma fonksiyonuna sahip adaptif hız sabitleyici, aktif kör nokta sistem ve aktif şerit takip gibi özellikler sunulan seçenekler arasında.

308facelift5-1000x562

Peugeot’nun ödüllü 1.2 litrelik üç silindirli benzinli motorunu küçük güncellemelerle kullanmaya devam ettiği 308, PSA grubunun 1.5 litre hacimli 130 beygirlik yeni dizel motorunun kullanıldığı ilk otomobil olarak kullanıcılarla buluşuyor. Sekiz ileri otomatik şanzıman seçeneğinin 2.0 litre hacimli 180 beygirlik dizel motorla sunulduğu 2018 model yılında yeni 308 GTi 270 PS güç ve altı saniyelik 0-100 değeriyle asfaltı tırmalamaya devam edecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir