2018 Dacia Duster’a Yakından Bakın [Video]

By on 25 Kasım 2017

Dacia’nın merak edilen tüm detaylarıyla Cenevre’de sergilediği 2018 model yıllı yeni Duster kazandığı yeniliklerle olumlu geri dönüşler aldı. Türkiye’de de hatırı sayılır seviyede ilgi gören araçlarını üçüncü jenerasyonuyla kullanıcılarla buluşturacak olan Dacia anlaşılan bekleyenlerinin heyecanını taze tutmak istiyor.

Satışlarının öncesinde bu zamana kadarki en geniş kapsamlı fotoğraf galerisi paylaşılan yeni Duster’ın bu vesileyle kazandığı özellikleri de bir kez daha hatırlayacağız. Fotoğrafların detaylarına inmeden önce 2018 model yılıyla birlikte fark yaratan parçaları hatırlamaya başlayalım.

Güçlenen karakter
Yeni Duster’ın göze çarpan ilk değişimi şüphesiz dış kısmında yer aldı. Arazi karakterine önemli oranda güç katan güzel bir makyajdan geçen aracın jant ve arka bölümdeki ışıklandırma tasarımı da kullanıcıların beğenisini topladı diyebiliriz. Aracın yenilenen ön ızgarası, LED gündüz farları ve tavan barları da bu bağlamda fark yaratanlar arasındaki yerini aldı. Altyapı kısmında da her zaman olduğu gibi Duster’ı dört tekerlekten çekişli opsiyonla arazide görmeye devam edeceğiz.

Artırılan kalite 
Duster’ın kokpit bölümü de eleştiriler doğrultusunda önemli oranda iyileştirildi diyebiliriz. Burada konfor ve kalite üzerine yoğunlaşan Dacia işe tamamen yenilenen elektronik direksiyonla başlamış. Yapılan değişimle yüzde 35 oranında daha konforlu hale getirilen direksiyonu dördürürken sarf edilen efor da gözle görülür oranda düşecek. Bunun yanında malzeme kalitesi ve koltukları da elden geçirilen araçta eşya gözü kapasitesi de 28,6 litreye çıkartıldı. Merkezdeki navigasyon destekli ekranı yazılımsal olarak güncelleyen marka, konum olarak artık ekranı biraz daha üst bölüme yerleştirdi. Elektronik destek açısından da zenginleşen Duster’da; geri görüş kamerası (Multi-View), kör nokta uyarı, otomatik klima, anahtarsız giriş, otomatik yanan farlar, yokuş kalkış asistanı ve iniş kontrolü gibi donanımlara yer veriliyor.

Duster, iyileştirilmiş dört tekerlekten çekiş sistemiyle bu deneyimi bir adım daha ileriye taşımak konusunda iddialı. Bu bölümde kullanıcılar yeni Duster’ın çift açılı kamerası ve pusulası sayesinde anlık olarak ekrandan açı değişimlerini görebilme imkanına da sahip olacak. Motor bölümünde iki adet benzinli iki adet dizel olmak üzere dört seçenekle karşımıza çıkan Duster’da LPG opsiyonu da yer alıyor. Motor seçeneklerine baktığımızda benzinli motorların 115 ve 125 beygir, dizel motorlarınsa 90 ile 110 beygirlik değerlerle sunulduğunu görüyoruz. Otomatik şanzıman seçeneğinin de bulunduğu araçta 115 beygirlik benzinli motor LPG opsiyonuyla satın alınabiliyor. Önümüzdeki günlerden itibaren Avrupa’da kademeli olarak satışlarına başlanacak olan Duster’ın çok geçmeden Türkiye’ye de gelmesini bekliyoruz.

VİDEO

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir